O Víně

10.04.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.04.2007 00:00

Villa Vinum 2000 Denominación de Origen (DO) (Gran Reserva) - Divico S.l., Zaragoza, Španělsko

Španělská oblast Aragón tak trochu stojí ve stínu slavnějších (Rioja,...)
I přesto připomenu starší recenze Viñas del Vero 2003 Denominación de Origen (DO) - Viñas del Vero S.A. a Gran Vos 2000 Denominación de Origen (DO) (Reserva) - Viñas del Vero S.A., které se týkaly této oblasti (podoblast Somontano). Dnes zabrousíme do podoblasti Cariñena, která spadá do stejné vinařské oblasti Aragón. Před sebou mám tak trochu no name červené víno s obchodním názvem Villa Vinum 2000 Denominación de Origen (DO), která nese hrdé označení Gran Reserva. Na lahev jsem narazil zcela náhodou v říjnu 2006 v Kauflandu, kdy se prodávalo za 99,90 Kč. Upřímně, je vůbec možné prodávat Gran Reservu, která zraje v bariku min. 12 měsíců a následně 2 roky v láhvi? Dále je označeno Villa Vinum, ale v regále pod tímto názvem najdete další vína ze všech koutů světa. Zadní etiketa uvádí, že víno bylo vyrobeno pro obchodní řetězec Kaufland. Za tu stovku to risknu, možná zahrálo pozitivní roli i dobré vzpomínky na Vespral 2000 Denominación de Origen (DO) (Reserva) z Lidlu, který se již prodává v ročníku 2002.

Možná jste v říjnu 2006 zaregistrovali na idnes.cz zajímavý článek Francouzi chystají malou vinařskou revoluci, který se zmiňuje o "změnách" při výrobě barikových vín v EU. V článku se mimo jiné píše, že francouzská kategorie zemských vín (Vin de Pays) má nyní oprávnění k výrobě vín s použitím hoblin místo sudů typů barrique. Důvod je jednoduchý - dobytí některých pozic, které jim na světovém trhu uzmuly takzvané nové producentské země.
Používání hoblin pro zrání vína bylo dosud ve Francii zakázáno a navíc ho někteří tradicionalisté odmítali jako svého druhu svatokrádež. Vláda už ale letos vzhledem ke ztěžující se pozici francouzských vín ve světě ohlásila, že to povolí. V jiných producentských zemích je tato technika běžná. Hobliny dodávají podobně jako sudy vínu specifický aromatický a chuťový odstín. Pro vinaře je ale tento postup až dvacetkrát levnější. Takto dozrálá vína budou tedy moci cenově lépe konkurovat vínům například australským, kalifornským nebo argentinským. Na základě nedávné dohody s EU mohou tito výrobci dovážet víno na vnitřní trh Evropské unie, aniž by byli povinni uvádět na etiketách, že při výrobě byly použity dřevěné hoblinky. Místní vína, jichž se povolení týká, jsou na žebříčku kategorií na druhém nejspodnějším místě, nad stolními. Některá ale už mohou být velmi kvalitní. Tvoří asi 15 % celkové francouzské produkce. V nejvyšší kategorii Appellation d´Origine Controlée (AOC) bude používání hoblin povoleno jen experimentálně, a budou-li této techniky chtít použít vinaři z oblastí AOC, budou muset svůj výrobek prodávat jako Vin de Pays. Používání hoblin pro zrání vína znamená další narušení tradic francouzského vinařství v poslední době. Předtím to bylo například zavedení umělohmotných zátek nebo prodej vína v lahvích se šroubovacím uzávěrem.

Z odborné literatury se dozvíte, že podoblast Cariñena je pojmenována po původní španělské odrůdě, která ve Francii nese název Carignan, která se v dalších španělských oblastech mimo Katalánska a Aragonu nazývá Mazuelo. V minulosti se v této podoblasti vyráběly červená vína s vysokým obsahem alkoholu (více než 18 % obj.) Vinice se zde rozkládají jihozápadně od Zaragozy, kolem řeky Huerva, většinou na náhorní plošině v nadmořské výšce 400 až 800 metrů. Díky této výšce jsou zde horká léta a studené zimy se sněhem a studeným větrem. Cariñena má 18 tisíc ha vinic (prakticky stejná rozloha jako v celé ČR!), 25 bodegas vyprodukuje ročně 305 tisíc hl vína. Z tohoto množství jde přibližně třetina na export. Kromě bílých a růžových vín produkuje excelentní a robustní červená vína, především z odrůd Cariñena, Garnacha a Tempranillo. Z nich se také vyrábějí cuvée a v menším množství také dolihovaná vína. A nyní se již můžeme vrátit k dnešnímu vínu.

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) je potažena slušivou síťkou a uzavřena plným korkem délky 44 mm. Adjustáž je na jednu stranu důstojná, použití zlaté síťky a výrazného nápisu Gran Reserva na etiketě na sebe upoutá. Použití vyobrazení býka je podle mne laciné a zbytečné. Nápis Villa Vinum na horní části etikety jasně ukazuje na typ "kaulandovských" vín. Tento popis je na dalších vínech, jak o nich nedávno referoval Petr v článku Vína vysokých apelací v Kauflandu? Z pohledu španělské legislativy je vše v naprostém pořádku, kromě uvedení ročníku a jakosti DO, nenajdeme ale informaci o odrůdě.

Barva je granátově červená s fialovými odlesky. Ve vůni jsou všechny atributy bariku. Vedle kořenitých tónů, nechybí vanilka a kouřovinka. Nejde ale o žádný arsenál vůní. Viskozita není nejlepší, víno docela rychle sklouzne po stěně skleničky.

Ve středně dlouhé chuti nejde o žádný těžký barik, jemnost a komplexnost je ucházející, horší je to z kyselkavým dozvukem, který zkracuje závěr. V chuti jsou jemná třísla, ale víno působí takovým jednoduchým až "laciným" dojmem. Myslím, že u slepé degustace by toto víno bylo okamžitě poznat, pokud by se srovnávalo o třídu dražšími reservami. Za chuť dávám proto pět bodů, je sice zatříděno jako Gran Reserva, ale jeho "parametry" bohužel nedosahuje. U těch lepších vín při postupném popíjení mi chutnají více a více, ale u této Gran Reservy je to naopak. Možná je to způsobeno kontaktem se vzduchem, kdy víno evidentně uvadalo a bylo nudné. Postrádám robustnost typickou pro Gran Reservy a vanilku v závěru, také struktura je jednodušší. Takový ten příjemně dráždivý prvek bariků zde bohužel není.

Vůně i barva neodhalí, že jde o víno v cenové kategorii 100,- Kč, ale v chuti je poznat kvalitativní rozdíl. Nicméně, žádnou chybu neregistruji a pokud nechcete utratit více než stovku za červený barik, pak to skutečně nemá chybu. Podíváte-li se na webové stránky www.villavinum.de/ kromě nabídky vín, likérů a destilátů najdete i rarity. Po stažení PDF ceníku z nejstarších vín najdete např. německé víno z roku 1950 a Gran Reservu (Rioja) ročník 1964. Řadu z Kauflandu jsem zde ale nenašel :-) Za ostatní služby strhávám čtyři body. Pokud vezmu v úvahu cenu 100,- Kč, tak kvalita odpovídá této úrovni červených vín, ale neodpovídá označení Gran Reserva.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Villa Vinum
Odrůda: neuvedeno
Ročník: 2000
Jakost: Denominación de Origen (DO)
Kategorizace: Gran Reserva
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Aragón
Vinařská podoblast: Cariñena
Výrobce: Divico S.l., Zaragoza, Španělsko
Alkohol: 13,0 % obj.
Dovozce: Kaufland
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 99,90 Kč (Kaufland v říjnu 2006)

Spotřebitelská známka: 6.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 7 7 5 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6325x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.08.2009 13:05:34