O Víně

26.03.2007 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.03.2007 00:00

Veltlínské zelené 2004 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Veltlínské zelené je u mne sice trochu ustrčeno do pozadí, protože když už zabrousím někam na nějakou megaakci se stolky mnoha vinařů či když se mám rozhodnout pro nějakou lahev na zakoupení, vyhrajou buď některé mé protekční nynané odrůdy jako ryzlineček nebo modrý pinotek, případně nějaký ten neuburg, sylván, portugal. A veltlín ostrouhá. Přitom tato odrůda dokáže být tak přepestrá jako třeba Ryzlink rýnský, projevovat v sobě vlastnosti půdy či oblasti, ve které vyrostl. Dokáže bavit jak odlišnostmi různých „stylů“, tak podobnostmi, které dovolí rozeznat víno z té dané vinice. Ale z výše uvedených důvodů, které bych shrnul mým oblíbeným povzdechem „Všechno se prostě ochutnat nedá“, přiznávám, že nemám bezpečně probádáno, v kterých končinách Moravy dělají ty nejfamóznější veltlíny. Doufám, že se to dozvím na konci Veltlínského týdne a stanu se konečně nadšeným Veltlinermanem.

Čtyř až pěti hvězdiček u mne dosáhly zatím tyto kousky: 2001 ledové Springer; 2000 ps a 2002 ps Mikros (Daniel); 2002 slámové Bíza, 2003 ps Modrý sklep; 2000 bobulový výběr Lechovice; 2003 sur lie Kovacs; 2000 ps barrique Moravíno; 1999 ps Tanzberg; 2005 ps Peřina (Goldhamer); 2005 kabinet Galant; 2003 vzh Popela (U spálené hospody). Ovšem díky pravidelným a častým degustacím nejvícekrát jsem si potykal se znovínskými veltlíny. Od ročníku 2000 jsem se zamiloval do veltlínů z Weinperk, které, dá se říci, systematicky sbírám. Původně jsem i plánoval recenzi na 2005 pozdní sběr, ale nejprve mne předběhl J.Č. a když mi opět autorské právo na toto víno přepustil s tím, že toto víno pochválím asi více já než on, už jsem obětoval Staré vinice 2004. Nevadí, recenze se tu určitě objeví v brzské době. Ale povedou se často veltlíny i z Hostěradic, Volného pole nebo z Dunajovic, Staré hory (ostatně tyto tratě od sebe nejsou příliš vzdáleny). I jakostka 2003, Tvořihráz, Na vinici hodně zaujala, stejně jako 2001jakostní Havraníky, Skalky, ba i barikovaná jakostka 2001 z Tasovic, Kamenného vrchu. O znovínských ledovkách je asi zbytečné se zmiňovat, jejich popularita je obecná. Nejnověji jsem byl nadšen z 2005 ps z Petrovice, Kokusová hora.

No a proč jsem si vybral na recenzi zrovna Staré vinice v Havraníkách? Protože je to kromě Weinperk jediné, co mne zaujalo tak, že jsem to koupil do archivu. A protože je to víno z velmi starých výsadeb a já se rozhodl vést svoji malou kampaň za to, aby se staré keře nesmyslně neklučili jen kvůli tomu, že plodí méně a že traktor vystříká půlku postřiku do proluk, které se nikdo nenamáhal v průběhu let podsazovat. Víno ze starých keřů má být vymazlenou elitou mezi víny jako třeba ledovky a pokud mu dá vinař veškerou péči, poučený spotřebitel rád za tuto „přidanou hodnotu“ připlatí.

O vinici se už psalo v článku Inspekce po vinařských cyklostezkách: Znojemská, řada z čtenářů už určitě navštívila znovínský stánek ve vinici , třeba zrovna loni na - VI. Jarní putování po vinicích. Mají tam i hezky vyvedenou tabuli s údaji o vinici. Takže popis značně zkrátím: Tam co je stánek, tak je těch 30 ha nových výsadeb (RR, SG, TR, RM, ZW, Mt, FR, ale třeba i Irsai Oliver, Bouvier, Alibernet a dokonce Modrý Janek!) převážně z roku 2003. Tato část je ale taková oku příliš fádně rovinná. Málokoho napadne, že původní Staré vinice jsou na druhé straně od obce, na jihovýchod. A tam teprve oko (i obě oči) mohou spočinout na částečně vyterasovaném krásném svahu se svažitostí až 15 %. Nu a odtud nám ty prastaré kmeny posílají toto víno. (Já tam tedy neprocházel, ale představuju si to, jakože ten kmen porostlý mechem ani neobejmu, jaké šíře dorostl, a šedé vousy z každého keře dosahují až na zem...)

Adjustáž: Typický Znovín. Zatím se mi neokoukal. Korek slušný, plátek-drť-plátek, jakostní vína často dopadnou v adjustáži mnohem hůř, jsem rád, že u Znovínu jsou v tomto prakticky rovnocenná s přívlastky.

Vzhled: Zvláštní sytě žlutozelená barva. Semtam jemná bublinka na skle.

Vůně: Bohatá, svěží, zahrnuje v sobě kromě delikátního květinového komplexu i velmi jemný citrus, bonboniérovou náplň, byliny, čerstvou trávu. Mění se dominance jednotlivých složek s časem i teplotou, s každou další sklenkou, a to je vždycky na víně to zábavné. V prázdné sklence jde poměrně rychle vůně do vyvětralého piva.

Chuť: Spíše lehčí, s bylinným, lehounce nahořklým podtónem. Čekal bych o fous více kyselin, takto na mne příliš hladké (typicky, jako většina moderních veltlínů, asi to tak má opravdu být, no). V některých chvílích bych přísahal na chuť čerstvě vylouplých zelených, nevysušených lískových oříšků. Doznívá středně dlouze, ale tak jakoby zemdlele, moc mne to, na rozdíl od vůně, neláká k dalšímu napití.

Určitě z toho mála ochutnaných veltlínů za poslední dobu (20 vzorků loni) nadprůměr. Mám ještě jednu lahev (tolik mne to nadchlo tehdy na degustaci), ovšem docela se obávám, že už těžko bude to víno lepší než tehdy na začátku, na té nabídkové degustaci, takže ho nejspíš nenechám dožít požehnaného věku. To ale není jediná taková zkušenost. Ano, znovínská Putování časem mi ukázala, že jejich vína dokáží vyzrát i do neskutečné nádhery, ale čím to je, že v mém archivu jejich vína stárnutím spíš ztrácejí? Jsem málo trpělivý, neumím vybrat ty pravé kandidáty, geopatogenní zóna? Nebo se změnila technologie? Asi příště vína, co mi přijdou dokonalá na degustaci, prostě vypiju do půl roku a zatoužím-li po něčem vyzrálém, vezmu něco z té jejich archivní řady.

Ostatní: Sice jsem i já, jak sleduji znovínské aktivity již od samých počátků, zaznamenal poslední dobou mírné ústupky z původní velkorysosti a velkoleposti jejich akcí (Únava? Efektivizace?), přesto nabízejí pro své ovečky mnohem více než kdokoliv jiný. Jejich rozmanitost terroirů a systematická péče, důraz na ně a osvěta kolem nich... A teď i jejich projekt s izolací svých vlastních terroirových kvasinkových kmenů (jakkoliv bych pořád pokládal divokou kvasinku ze slupky cennější jejího laboratorního potomstva, pořád je to mílový krok od nějakých italských či německých laboratorních kmenů, které používá u nás bezhlavě téměř každý) - to všechno jsou věci, kvůli kterým nemůžu udělit méně než maximum bodů. Cena je vzhledem k nabízené kvalitě nízká.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2004
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění podle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Havraníky
Viniční trať: Staré vinice
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 315
Alkohol: 11,2 %
Kyseliny: 5,4 g/l
Zbytkový cukr: 1,8 g/l
Rok lahvování: 2005
Výrobcem doporučovaná archivace: 5-7 let
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 80,- Kč

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 7 9 6 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2144x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.09.2009 12:37:19