O Víně

01.04.2007 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.04.2007 00:00

Grüner Veltliner 1977 Eiswein (ledové víno) - Weingut Graf Heinrich Sturm, Krems, Rakousko

Dostalo se mi nedávno do rukou opravdu neobvyklé víno... Ano, jde o nejlepší rakouské víno posledního desetiletí, ledový veltlín 1977 hraběte Sturma z oblasti Wachau. Vlastně bych měl psát "Velkohraběte" - viz na etiketě vína uvedené "Übergraf". Tento tvar však např. mezi českou šlechtou nikdy nezdomácněl tak jako např. Velkokníže, nebo Uhlobaron a je dodnes typicky rakouskou specialitou.
Musím ještě poznamenat, že rodiná tradice vinařské famílie Strum (čti: šturm) sahá hluboko do středověku. Jak příjmení "Sturm" napovídá (česky: útok), příslušníci rodu se vždy hnali za něčím vpřed. Jejich rodinné heslo, vytesané nad průčelím zámku IMMER STURM, KEINE TURM lze přeložit ve významu "Stále vpřed, ne (jen) ve věži sedět". Není tedy divu, že pro dnešní víno byla jako láhev zvolena skleněná verze starodávné muškety, série Catalana Gross, typ 0143, lidově nazývané "Puška" - viz obrázek zde dole pod článkem. Bohužel se mi nepodařilo pořídit fotografii láhve s vínem uvnitř... :-( Ještě že katalog slovenského distributora láhví Bricol SK Ltd. na jedinečné Sturmovy originály pamatuje (pouze pozor - v katalogu je uváděna třílitrová verze, pro dnešní vzácnější ledové víno byla však použita láhev o skromnějším objemu pouze 1,5 litru).

Znáte jistě moji slabost pro etikety a proto se i u té dnešní krátce zastavím. Je krásně velká, byla přilepena na pažbě "pušky" a podle webu výrobce je na ní zobrazen sám zakladatel rodu, "Jindřich ze Šturmů", kterak sobě dopřává doušek vína z rodinných rezerv, aby v zápětí - jak jinak - vyrazil do útoku vstříct novým dobrodružstvím. O Velkohraběti Heinrichovi se traduje, že to byl muž od rány, klel jako pohan a vlastní obchodní jméno vína Gräflich Prachstück tak lze chápat po vojensku jako "Knížecí prachsakra zatraceně dobrý kousek". My mu však budeme rozumět jako Knížecí klenot.

Překvapil mě i poměrně vysoký obsah alkoholu 17,2 %, což svědčí o vysoké cukernatosti sklizeného moštu, nebo o netradiční technologii zpracování moštu. Je zřejmé, že sklepmistr "...nechal ty zatracené kvasinky vyžrat cukr do poslední molekuly..." (abych jej citoval z webu výrobce). Sturmové si už celá staletí pěstují vlastní kmeny divokých útočných kvasinek, přivezených v dávných dobách z křížových výprav. Proto je toto ledové víno neobvykle ganz trocken, tedy "úplně suché" - na rozdíl od drtivé většiny našich ledových vín domácích, kde je obsah zbytkového cukru řadí do kategorie vín minimálně polosladkých.

Hovořím-li o velehraběcím webu a informacích na něm uvedených, je zajímavé, že doporučené užití dnešní ledovky se neomezuje jen na jeho čistou požitkářskou konzumaci. Sám současný vládce rodinného sídla, velkohrabě Wilhelm Jochem Sturm, vášnivý muzikant, přišel na to, že vyráběná ledová vína prakticky vždy během času rozežírala dřevěné sudy a vytékala na podlahu. Postupně si vypracoval (dnes patentovanou) metodu leptání ornamentů ve dřevě ledovým vínem. Protože se při svých studiích v slovenské Bánské Štiavnici seznámil v místních krčmách i se slovenským folklórem, lze jej i dnes po letech občas spatřit, jak na dobročinných akcích a šlechtických slavnostech hrdě hrává na slovenskou fujaru, do níž vlastnoručně vyřezal a ledovým vínem vyleptal všejilaké ornamenty - viz také foto zde pod článkem.

Sám mohu potvrdit podobnou zkušenost - když jsem si naléval asi sedmé deci dnešního recenzovaného vína z "bezedné" litr a půl objemové láhve, trošku vína mi vyprsklo na šanon s etiketami z mých sbírek. Víno okamžitě vyžralo do plastové složky zvláštní flek (v originále: der Fleck), v němž různí lidé vidí různé obrazce - viz také fotografie zde pod článkem.

Ale nyní již k vlastnímu vínu. Je zvláštní, že jeho barva je znatelně narůžovělá... Údajně je to tím, aby si každý, kdo bude víno pít, připoměl krev nepřátel, kteří padli za oběť výbojným Sturmům. Jakou technologií je dosaženo této růžové barvy u vína z hroznů Veltlínského zeleného se mi zkrátka nijak nepodařilo zjistit. Jinak je barva jiskrná, čistá a milá - pokud ovšem zapomenu na tu krev zavražděných v ní...
Že by měli Sturmové ve svých nekonečných sklepeních kádě s krví nepřátel a tu tajně přilévali do svých vín? Inu, to jsou jen dohady.

Vůně vína je přenádherně svěží, broskvová a velmi příjemná. Je to s podivem u vína starého 30 let, ale web výrobce mi prozradil příčinu. Hned vedle viničních tratí mají Sturmové sady s ovocnými stromy a ty dodávají hroznům neopakovatelné aroma, které pak uživatelé nacházejí i ve víně. Osobně jsem pro, trošku se mi tak kompenzuje ta frustrace z rozptýlené krve v barvě...
Šok jsem ale zažil při ochutnání vína. Jeho chuť není ani vzdáleně podobná ničemu, co jsme kdy ve svém životě pil. Označení z etikety Ganz trocken by mělo být nahrazeno spíše "Ganz tödlich trocken" - tedy Zcela smrtelně suché. Nedivím se už, že víno leptá ornamenty na fujarách, nebo že leptá plasty. Osobně se mi těmi suchými taniny a flavonoidy slepily panty čelistí tak silně, že jsem si je musel jít rozehřát do trouby v kuchyni - hlavu šup dovnitř a za 10 minut jsme opět mohl otevřít pusu, abych uznale zvolal: "Týý jóó, to je sííla!!".
NICMÉNĚ když se toto opakovalo po několikáté, interval rozmrazování čelistí se zkracoval a jak si mé tělo zvykalo na nový pocit, začalo mi víno chutnat víc a víc. Nedá se zde ale bohužel mluvit a žádných jiných vlastnostech, dozvuku, chuti, podchutích atd. Všemu dominuje jediná, brutální, všeobjímající, drtivě smrtelná a děsivá SUCHOST. Vůbec se už nedivím tomu, že velehrabata ze Šturmů po požití těchto vín vyrážela do bojů pomstít se bez příčiny komukoli, kdo se zrovna namane :-))


Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Gräflich Prachstück
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 1977
Jakost: Eiswein - ledové víno
Zařazení podel zbytkového cukru: smrtelně a brunátně SUCHÉ
Obsah alkoholu: 17,2%
Oblast: Niederösterreich - Wachau
Výrobce: Übergraf Heinrich Sturm, Krems, Rakousko
Doporučená teplota podávání: je to jedno, suchost stejně vše přebije
Způsob odlepení etikety: pokapej jí zbytky tohoto ledového vína, svine se sama
Cena: 39,- € supermarkety Penny Market, což je za objem 1,5 litru velmi dobrá cena a pokud vím, ještě ho mají všude

Spotřebitelská známka: 9.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 10 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2568x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.08.2009 13:43:11