O Víně

28.03.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.03.2007 00:00

Veltlínské zelené 2000 pozdní sběr - Tichý Richard Hodonín

Když jsme s Petrem nedávno vyhlásili první tématický týden zaměřený jediné odrůdě, měl jsem samozřejmě z čeho vybírat. Ve svém archivu mám kolem padesáti lahví veltlínů z různých vinařství a jakostí, nejstarší lahev je ročník 1997. Jakmile jsme začali s autory připravovat přesný seznam recenzí, měl jsem také svůj tip. Bylo mi jasné, že se hodně článků a recenzí bude týkat Znojemska (především ze Znovínu), kde vznikají velmi krásná vína z této odrůdy. Když už jsem se chystal vybrané víno otevřít, vzpomněl jsem si na špatnou komunikaci s vinařstvím (alespoň v poslední době) a vážně přemýšlel, že svůj veltlín změním. Protože jsem ale nechtěl recenzi odbýt pouze konstatováním jak mi víno chutnalo nebo naopak, rozhodl jsem se víno pro recenzi změnit. Vybral jsem si Veltlínské zelené 2000 pozdní sběr od Richarda Tichého, který mi vždy ochotně poskytl všechny požadované informace včetně jeho názoru na tuto odrůdu. Myslím si, že porovnání vlastností veltlínu mezi moravskými podoblastmi může být velmi zajímavé a poučné. A tak dnes mohu nabídnout něco navíc, nejen obvyklé hodnocení vybraného vína.

Vinařství
Rodinné vinařství Richarda Tichého navazuje na generace vinařů jejichž původ v Hruškách sahá do 18. století. Společně s otcem obhospodařují 3,5 ha převážně mladých vinic v trati Hastrmany. Od roku 2000 lahvují veškerá, výhradně přívlastková a jakostní vína. Získali několik ocenění na výstavách: Diplom VVT, zlatá medaile Vinium Juvenale 2003 a Galerie veltlínů 2001, šampión bílých vín oblastní výstavy Podluží 2004 a šampión nominační oblastní výstavy Podluží 2003, Salon vín 2001/2002 a 2003/2004. Od roku 2001 je členem sdružení vinařů Bonus Eventus.

Vinařská obec Hrušky
Nejdříve si řekneme něco o historii vinařství v Hruškách. Použiji materiály, které mi poslal Richard Tichý. Autorem textu je Anna Titlová.
Znak na pečeti z roku 1622 dokládá vinice v Hruškách již před tímto datem. Po třicetileté válce byla obec zpustošena. V roce 1656 čítaly Hrušky 7 domů „osedlých“ a 45 pustých, tzn. 50 - 60 obyvatel. Při sčítání lidu roku 1763 bylo v Hruškách 521 obyvatel - 494 sedláků a podomků (zemědělci), 2 řemeslníci, 19 sloužících a 6 obecních chudých. Vlastníkem vinic v těch dobách byl majitel panství - rod Lichtenštejnů. O 30 let později v roce 1793 patří vinice snad ke každému hospodářství. Dokumentují to kupní smlouvy z roku 1793, kdy vrchnost prodává vinice v Hastrmanech a Nadújezdech, jak hrušeckým občanům, tak obyvatelům okolních vsí: Moravská Nová Ves, Týnec, Mikulčice, Prušánky, Moravský Žižkov, Tvrdonice a Břeclav, tzn. že se jednalo o významnou vinařskou lokalitu na Podluží.

Následuje citace a vysvětlení textu jedné ze smluv.
Vrchnost prodává pro Tebe a Tvoje potomky na věčné časy, Jemu: Michalu Tichému 1 kus vinohradu, který na vinej hoře jménem „Hrušecká horní“ leží a v gruntovní knize pod č. 335 zaznamenána a k nalezení jest, on obsahuje v sobě 400 sáhy neb 12/16 měřici protívá následujícím podmínkám, které se jistotně vyplnit musí...“ Cena za měřici 9 zlatých. Michal Tichý kupuje také 433 sahů v trati „Hrušecké dolní“. Lokalita „Hrušecká horní“ a „Hrušecká dolní“ jsou pravděpodobně dnešní Nadújezdy. Dnešní vinaři pokračují v díle svých předků, kteří v roce 1793 koupili vinice v trati Hastrmany, kupní smlouvy uložené v pozemkové knize v archivu v Brně znějí na jména: Netopilík Josef, Netopilík František, Netopilík Florian, Beneš Martin, Beneš Jan, Čapka František, Čech Michal, Čech Fabián, Nešpor Antonín, Nešpor Jeroným, Nešpor Jiří, Adamík Fabián, Adamík Josef, Kalužík Tomáš, Karmazín Ignác, Cupal Tomáš, Cupal Michal a Kuja Krištof a další.

Viniční trať Hastrmany
Od historie přejdeme k charakteristice viniční tratě Hastrmany, odkud dnešní veltlín pochází. Hastrmany je nejvýše položenou, nejvzdálenější a historicky nejstarší, ale i největší z hlediska výsadeb nových vinic (viniční trať nově dle vinařského zákona zahrnuje i trať Prechov). Jsou zde v různých vrstvách a pásech promíchány písčité, hlinité a jílovité půdy na jílovém vododržném podloží. Trať se nachází na samém konci hrušeckého katastru severovýchodně od obce, kde sousedí s katastrem obce Moravský Žižkov (podoblast Velkopavlovická). Vína z této trati jsou plná, minerální, s pikantní kyselinkou a mají dobrý potenciál na zráni na lahvi. Obzvláště vydařená jsou zdejší červená vína jako Zweigeltrebe, Frankovka, Cabernet Moravia a Rulandské modré, ale i bílá vína jako Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Veltlínské zelené. Nejvíce pěstitelů, ale nalezneme ve viniční trati Písky. Významnou polohou jsou také Podsedky a trať Ovčačka (dle nového vinařského zákona trať Újezd). A nyní již známe skoro vše o poloze a historii, takže se podívám na samotnou lahev.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (světle zelené sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem výrobce. Adjustáž patří ke starším typům a byla od té doby již 2x změněna. Tato je podle mne asi nejméně povedená, současné etikety mají daleko větší šmrnc. Na vinětě jsou všechny povinné údaje, ale jak jsem uvedl, design mne příliš neoslovil.

Barva odpovídá stáří, je čistá, zlato-žlutá se zelenkavými odlesky. Vůně je jemná a poměrně široká. Od medových tónů zasahuje přes květinovo-ovocité odstíny až po vůni zralých hroznů. Vzhled a viskozita je nádherná, víno pomalu a líně stéká po stěně skleničky.

Co ale nabídne 7 let starý veltlín chuti? Nebude již za svým vrcholem v propadlišti dějin? Chuť je jemná a od prvního doušku je zřejmé, že veltlín stále žije a neuvadl. Jsou zde nádherné mandlové tóny, které doplňují medovo-ovocité odstíny. Na veltlín nebývale široká vůně i chuť. O velmi dobré surovině nepochybuji, taktéž o cukernatosti hroznů (23 °NM). Vínu nechybí perfektní harmonie, sladění přírodního cukru a kyselinek je nádherná. V dozvuku je poznat minerálně-mandlová chuť. Podobný pocit jsem měl z famózního Veltlínského zeleného 2000 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s. z obce Miroslav (Weinperky).

Druhý den jsem byl docela zvědavý, v jaké kondici víno bude? A bylo to velmi příjemné překvapení, protože jemnost a hebkost se ještě více projevila. Žádné známky vyčpělosti a únavy, neuvěřitelné, známku za chuť o bod zvyšuji. Po několika letech archivace veltlín nádherně vyzrál. Vychutnat si ho můžete při slavnostních chvílích, kdy například podáváte neutrální omáčky.

A jsem u poslední známky (ostatní služby). Poměr cena / kvalita je velmi dobrý, cena 130,- Kč v srpnu 2004 přímo u vinaře je velmi dobrá. Horší to je ale s dostupností, což ale u malovinařů nemůžeme považovat za chybu. Webové stránky sdružení Bonus Eventus obsahují již řadu let pouze obecné informace, což je velká chyba, strhávám proto dva body. Richard Tichý je ale velmi ochotný a poskytne vám požadované informace včetně analytických hodnot. Díky jeho obětavosti můžete také dole pod recenzí vidět několik zajímavých fotografií, které se vztahují k viniční trati Hastrmany. Dnešní veltlín mi velmi chutnal a kdybych měl ještě jednu lahev, vůbec bych se nezlobil. Na závěr dávám zcela výjimečně prostor samotnému vinaři, kterému tímto ještě jednou děkuji za informace a ochotu, aby se s vámi podělil o názory na toto víno i odrůdu, kterou po celý tento týden najdete na našem portále.

Názor vinaře na dnešní víno
K tomuto veltlínu mám stále poznámky. Překvapí určitě nízký extrakt, ale to byl obecný problém roku 2000, který byl velmi teplý a hlavně suchý a réva, která byla ve stresu ze sucha reagovala nižší tvorbou a ukládáním extraktivních látek v hroznech. Stejně tak překvapí nízkým obsahem kyselin, což byl důsledek stejného vlivu počasí a navíc proběhla u tohoto vína spontánní jablečno-mléčná fermentace a odbourání kyseliny jablečné na kyselinu mléčnou. Zajímavé bylo, že tím nebylo toto víno poznamenáno a i extraktivně se tvářilo plnější než analytika napovídala. Vzhledem k teplému počasí se nepodařilo mošt odkalit a mošt kvasil na svých kvasinkách (nic jsem nepřidával). Víno bych charakterizoval podle toho co jsi pamatuji, když jsem jej asi před rokem pil: velmi plné a kořenité s mandlovo-lipovým aroma s výraznou karamelovou-skořicovou chutí. Nejsem si ale jistý, v jaké kondici bude nyní (záleží na korku a skladovacích podmínkách), pokud nebyl problém bude víno pravděpodobně na vrcholu a déle bych je již neskladoval. Víno je 2 roky vyprodané, i když možná někde ve vinotéce bude dostupné. Zakreslil jsem i 4 hlavní tratě, o kterých je v povídání výše řeč. Jen pro doplnění: Újezd (dříve Ovčačka), Hastrmany (zahrnují i dřívější samostatnou část Prechov). Mapka je velmi orientační, ale doufám, že bude stačit.

Názor vinaře na odrůdu Veltlínské zelené
Pro mě osobně je to nesmírně plastická odrůda v našem prostřední podobná univerzálností Chardonnay v celosvětovém měřítku. Dokonce s ní má několik společných rysů. Umožňuje vytvořit širokou škálu typů a charakterů vín. Od silně reduktivních výrazně ovocitých (až Sauvignonových typů) vín vyráběných ze silně odkalených moštů, zakvašených ušlechtilou aromatikou produkující kvasinkou při řízené (a patřičně) nízké teplotě. Dále vína pro masivní konzumaci, z hroznů z vyšším výnosem, které dají lehčí průměrně alkoholická vína se slabší horčinkou v dochuti. Dále veltlín vidím jako skvělý základ do kupáže k výrobě sektů (pro svou svěží kyselinku, plnost a ovocnost). Ve vyšším vyzrálosti hroznů a v méně reduktivním stylu výroby poskytuje plná, extraktivní vína, s typickým mandlovo, pepřovo, lipovým projevem a schopností vyzrávání na lahvi. Jak jsem sám zjistil Veltlínské zelené vcelku dobře snáší také jablečno-mléčnou fermentaci i s následným ležením v sudech barrique (nejlépe Medium nebo nejvýše Medium+ stupeň vypálení). A málem jsem zapomněl na výroby slámových a ledových vín, kde díky své poměrně silné slupce bobulí a větší velikosti bobule poskytuje velmi dobré výsledky při výrobě těchto nejvyšších predikátů. Nevýhodou je díky jejímu velkému rozšíření v komunistické éře, nízká výkupní cena a jistá zprofanovanost této odrůdy, daná používáním (ať skutečným nebo mnohdy jen papírovým) v levných nepříliš kvalitních vínech. Z těchto důvodů se také moc nesadí. Ani já jsem ji nesadil, ale podařilo se mi loni získat na dlouhodobý pronájem asi 0,6 ha starých (více jak 40 let) výsadeb veltlínu v trati Podsedky, kde dává tato odrůda naprosto nezaměnitelná vína charakteristická svou kořenitosti, extraktivností, schopností dosáhnout každý rok minimálně pozdní sběr a potenciálem k archivaci. Prostě plně naplňuje význam slova terroir.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2000
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Podluží
Vinařská obec: Hrušky
Viniční trať: Hastrmany
Výrobce: Richard Tichý, Očovská 3, Hodonín
Číslo šarže: 04/00
Alkohol: 12,45 % obj.
Cukernatost hroznů: 23 ºNM
Obsah zbytkového cukru: 1,6 g/l
Obsah kyselin: 4,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,9 g/l
Ocenění: Zlatá medaile Galerie Veltlínů 2001, Salon vín ČR 2001/2002
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 130,- Kč (přímo do výrobce v srpnu 2004)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2318x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 02.09.2009 19:06:06