O Víně

13.07.2006 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.07.2006 00:00

Neuburské 2004 pozdní sběr - Vinařství Lahofer Dobšice

Poprvé jsem se s touto poměrně mladou firmou setkal na Putování po vinicích, kdy jedna ze zastávek nám představila jejich vinici U hájku u Dobšic, odkud také pochází toto víno. Večer jsem dokonce v Louckém klášteře uznale udělal vykřičník u Neuburského 2004 panenského jakostního (bronzový na VVT 2005). Když jsem v Praze objevil vinotéku, kde prodávají vína přímo od První vinařské, neváhal jsem a zakoupil Neuburské 2004 pozdní sběr a Ryzlink rýnský 2004 pozdní sběr. Bez toho, že bych je chutnal jsem je uložil do archivu. Na Neuburské jsem narazil letos na stánku na výstavě Víno&destiláty a moc mi nechutnalo. V jedné větě jsem to zmínil ve zprávě Jak jsem prožil letošní Víno & destiláty. Jaké bylo mé překvapení, když se mi záhy objevil v poště tento mail:

Vážený pane Jelen,
Mrzí nás, že Vám naše Neuburské nechutnalo, protože si ho ceníme jako jedno z našich nejlepších vín. Navrhujeme Vám přechutnání tohoto vína a pokud se Vám nebude líbit odkoupíme toto víno z Vašeho sklepa nebo vyměníme za víno, které by Vás oslovilo, aby jste nelitoval Vaší koupi.
S pozdravem,

Stanislav Lancouch
PRVNÍ ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ, a.s.
Velká Michalská 185/3, 669 01 Znojmo
E-mail: stanislav.lancouch@pzv.cz
Mobil: +420 602 534 259
www.pzv.cz


Takto gentlemanský způsob jednání mne pohnul, zastyděl jsem se, že jsem na základě dvou hltů mezi padesátkou jiných vzorků možná zbytečně poškodil mladou sympatickou firmu neuváženou poznámkou. Víno jsem tedy vyzdvihl ze sklepa, aklimatizoval týden v lednici,abych vyloučit roztřesení transportem, a zkusil to znovu.

Vinice: se nachází kousek na severovýchod nad Znojmem, je spíše rovinatá, půda štěrkovitější, červenohnědá. Ze starších výsadeb pochází jen Müller-Thurgau, všechny ostatní odrůdy (Ryzlink vlašský i rýnský, Sauvignon, Neuburské, Tramín, Rulandské šedé i modré) jsou jen několik let staré, čerstvě plodící. Keře jsou tvarované do jednoduchého guyotu s jedním tažňem zastřihávaným na max. osm oček. Každé druhé meziřadí je zatravněno.

Technologie: Na stránkách jsem nenašel nic konkrétního, kromě toho, že zřejmě bílá vína zrají v nerezu.

Důležitá poznámka k identifikaci: Tato recenze se vztahuje na Neuburské 2004 pozdní sběr, šarže 04/B12 (alkohol 12,4 %, zbytkový cukr 2,6 g/l, kyseliny 5,6 g/l). Ještě ale existuje jiná šarže 04/A5 zvaná „panenský pozdní sběr“ (alkohol 12,7 %, zbytkový cukr 2,0 g/l, kyselinka větší 6,7 g/l), jejíž na webu popisované vlastnosti budou jiné („pikantní kyselinka… broskev, ananas“). Předpokládám (ale nejsem si jistý), že jsem na Víno&destiláty chutnal šarži 04/B12, čili nepanenskou.

Obal: Hnědozelená láhev, odstín, kterému kdoví proč říkám „olivová“, i když olivy mají úplně jinou barvu. Zátka z jednoho kusu korku s firemním potiskem, 45 mm dlouhá. Design a layout etiket je mi navýsost sympatický, tak nějak si představuji moderní nevtíravě půvabnou etiketu. Dokonce i popis toho, co nás uvnitř může čekat, doporučení k jídlu i archivaci a analytické údaje (až na extrakt) se najdou.

Barva a vzhled: žlutozelenkavá, mosty se mi nějak nedařilo vytvořit. Stejně mi nějak přijde, že ty mosty jsou taková ošemetná věc. Závisí i na teplotě, čím byla sklenice předtím čištěna, technologií zpracování... hlavně se mi ani po letech nedaří najít exaktní souvislost mezi kvalitou vína a tvarem či intenzitou mostů. To samé s čirostí. Ode dneška tedy z této kolonky budu tyto údaje až na zajímavé extrémy vypouštět jako nepodstatné.

Vůně: Ano, první dojem se shoduje s dojmem z výstavy: ona muškáto-angrešto-bezokvětovo-černorybízová vůně, na kterou jsem trochu neobjektivně alergický, protože ji nepokládám za odrůdovou, ale technologickou. Jsem ochoten ji ve velmi rozumné míře tolerovat u nějakých bohatších Sauvignonů, ale i u této odrůdy mi často přijde technologií přehnaně zveličená. Naštěstí v těchto parných dnech tato vůně velmi rychle odvane (a dost možná i zráním ve sklepě), a pak už je to ona typická neuburská „mineralita“, nebo jak bych nazval tu jemnou téměř nevoňavou vůni. Ale v různých teplotách i časech dolévání bych ve vůni dále našel i ten banán zmiňovaný na etiketě (ale pro chuť), ba i rozkvetlé stromy, včetně omamných olivovníků.

Chuť: méně plná (ale tělnatost snad od mladého Neuburského ani neočekávám), tedy na první dojem méně plná, rychle nastupuje velmi razantní a dlouhá alkoholová a hořká dochuť. Ale velmi pampeliškově hořká, nepamatuji, že bych ochutnal víno ještě více hořké. Nelze tomu říci ani „kořenitost“, toto už je moc. Zajímalo by mne, kde se tam vzala? Způsobem zpracování (enzymy)? Nebo je to hořčinka z neopatrně rozdrcených semínek?

S vůní tohoto vína jsem se nějak pobratřil, ale ta dochuť mi zastiňovala všechny kladné stránky vína. Nedalo se před ní uniknout, nedovolila osvěžit se ani více nachlazeným vínem. Nejsem si ani jistý, jestli zráním v lahvi zmizí. Snad jsem měl zkusit udělat slušný letní střik, pak by to možná fungovalo, ale v tu chvíli mne to nenapadlo.

Tolik jsem si přál happyend u tohoto vína, že budu vínem nakonec nadšen a výrobci se omluvím. Ale musím trvat na mírném zklamání z výstavy. To se stává, vždycky se nezadaří. Náhradu od První vinařské nepřijímám, je moje chyba, že nakupuji lahve naslepo bez přechutnání. Naštěstí vždy jen jeden kousek :-) Myslím, že od výrobce ale ještě lecos jiného zkusím.

Ostaní: Webové stránky celkem slušné, snad o technologii by mělo být více. Také na mne téměř na každé podstránce vyskočila nahoře velká prázdná šedá plocha, jakoby určená pro nějakou fotografii. Ale možná je to nějakým nastavením mého prohlížeče. Dostupnost vína bych hodnotil jako dobrou - internetový obchod, i ve vinotékách bývá k vidění. Cena: celkem odpovídající. Srazím půl bodu za dostupnost a půl bodu za cenu - celkem mínus 1.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neuburské
Ročník: 2004
Jakost: pozdní sběr
Zbytkový cukr: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Dobšice
Viniční trať: U Hájku
Výrobce: První znojemská vinařská a.s.
Číslo šarže: 04/B12
Evidenční číslo jakosti: 59E1-05
Alkohol: 12,4 % obj.
Zbytkový cukr: 2,6 g/l
Kyseliny: 5,6 g/l
Cena: 120,- Kč (vinotéka)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 7 7 4 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2352x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.09.2010 16:51:28