O Víně

09.04.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.04.2009 00:00

Stefan Kossulitcz 2007 likérové víno - Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče

Když nedávno J.Č. na svém blogu Jižní svah zveřejnil článek Večer pro „To“ víno, chvíli jsem nad tématem přemýšlel a v zásadě souhlasil. Také mne ihned napadlo, jak je vše relativní. Já si totiž dnešní půllitrovou "pistoli" s tajemným názvem Stefan Kossulitcz schovával na podobnou a výjimečnou událost, o které Honza psal. Červená likérová vína často nepiji a podle mne jsou svým charakterem vhodná v zimních měsících, ale plány mi nabouraly neočekávané starosti se stěhováním. A tak jsem se zařekl, že tuto lahev otevřu později než jsem plánoval, až bude vhodnější chvíle. V průběhu března tento čas nastal a tak jsem do toho šel.

Základní informace o vinařství jsem napsal u recenze Cuvée Šilinky 2007 zemské, kde také najdete email od Pavla Košuliče, který vlastně odstartoval mé "aktivity". Domluvili jsme si osobní schůzku a v neděli 21. září 2008 jsme se vypravili do Hustopečí za Pavlem Košuličem. Bylo nevlídné, deštivé a větrné počasí, které v době vyzrávání hroznů dělalo mnoha vinařům hodně starostí. Přijíždíme do areálu sklepů v Hustopečích, vystoupím z auta a topím se v blátě... Po zavolání na mobil nám jde Pavel Košulič se svou ženou Veronikou naproti a zvou nás dovnitř starého vinného sklepa, který se nachází na ulici Na Hradbách. Pokud se zde někdy vypravíte, ptejte se Turhandle, jak se této nejstarší části města Hustopečí lidově říká. Z návštěvy bych určitě sepsal report, ale nebyl to náš hlavní cíl. Protože v tomto malém rodinném vinařství určitě nejsem naposledy, nechávám veškeré zápisky stranou a soustředím se na neformální diskuzi ohledně vinařství a právě probíhající sklizeň. Před naším příjezdem Pavel Košulič vylisoval z raných odrůd první mošt na burčák. Chutnal náramně a s velkou radostí jsme si několik litrů odvezli s sebou. Po degustaci bílých a červených vín chutnáme na závěr také obě likérová vína ročníku 2007. Obě byla hodně zajímavá a zaslouží si samostatnou recenzi. Ze sklípku jsem se vydali na prohlídku viniční tratě Růženy, kde Pavel Košulič pěstuje část odrůd révy vinné. Hlavní část hroznů, ze kterých vína vyrábí, pochází z vlastních vinic vinařské obce Hustopeče, ve viničních tratích Starovická hora (Souvratě), Růženy a Šilinky a menší část z rodinných vinic ve vinařských obcích Morkůvky a Brumovice v oblasti Kloboucka. Na trati Růženy jsme mimo jiné také viděli jednu zajímavost a to mutaci Tramínu červeného. Na jedné hlavě roste kmínek s Tramínem červeným společně s Tramínem bílým, jak můžete vidět na jedné z fotografií níže.

Nyní se již detailně podíváme na červené likérové víno Stefan Kossulitcz 2007, které je vyrobeno z odrůdy André (50 %) x Frankovka (30 %) x Cabernet Moravia (20 %). Hrozny mají původ na viniční trati Růženy (Hustopeče) a Novosády (Brumovice). Sklizeň hroznů proběhla 23. října 2007 při průměrné cukernatosti hroznů 23 °NM. Réva byla vysazena v roce 1980 a pěstuje se na uvedených tratích na rýnsko-hesenském vedení na jílovité půdě (Hustopeče) a černozemi (Brumovice). Než se pustím do vlastního hodnocení uvedu ještě několik mých otázek a odpovědi, které mi Pavel Košulič poslal.

Proč jste se rozhodl vyrábět právě fortifikované bílé a červené víno?
Při návštěvě Portugalska jsem byl naprosto okouzlen původními portskými víny a řekl jsem si, že bych mohl zkusit vyrobit si jakési vlastní portské. Začalo to cca v roce 2003 nebo 2004, kdy jsem si začal shánět informace, jak na to a pak několik let různých pokusů apod. až se nám podařilo definitivně vyřešit technologický postup. Další velmi komplikovanou záležitostí byl pro mě výběr a především kombinace vhodných odrůd a to zejména pro výrobu červeného fortifikovaného vína. Tato zvolená kombinace je výsledek tříletého zkoušení. U bílého byla cesta k vhodné kombinaci poněkud kratší, ale i zde jsem si musel u několika variant říci spolu s Cimrmanem „Tak tudy cesta nevede, přátelé“. Konečná varianta bílého i červeného se již několik let neliší, ale přesto každý rok zkoušíme novou kombinaci (v malém množství) a pokud se povede možná ji v dalším roce vyrobíme ve větším množství.

Můžeme se těšit na likérové víno ročníku 2008?
Zajisté.

Bude se něčím lišit od ročníku 2007?
Červená varianta se bude určitě lišit a to především poněkud vyšším obsahem kyselin (i když u tohoto typu vína je to relativní) a určitě výraznější vůní a chutí po černém rybízu.

Jak vnímáte tento typ vín?
Jako zvláštnost a především jako víno pro zvláštní příležitosti. Jeho užití jako aperitiv nebo digestiv.

Co má symbolizovat jméno Stefan Kossulitcz?
Naše příjmení není původně příjmením českým. Naši předkové přišli na Moravu v 16. století z Nitranské stolice nebo z Burgenlandu, kam připutovali z Chorvatska a jméno Stefan Kossulitcz patří nejstaršímu nositeli jména Košulič na území markrabství Moravského. V úctě k rodinné tradici, jsme toto víno, které je jakousi pomyslnou vlajkovou lodí našeho vinařství, nazvali jménem zakladatele našeho rodu na Moravě. Pravopis jména kopíruje zápis z poloviny 16. století.

Já ještě upřesním, že nový ročník 2008 likérového vína pod názvem Veronika rošířil nabídku těchto "portských" vín. Z webových stránek se dozvíte, že je toto fortifikované víno vyrobeno pouze ze dvou modrých odrůd révy vinné z Velkopavlovické vinařské podoblasti jako další alternativa ke klasickému fortifikovanému vínu Stefan Kossulitcz 2008 červené. Těmito odrůdami jsou André a Cabernet Moravia v poměru cca 60 % (André) a 40 % (Cabernet Moravia).

Lahev tvaru pistole má objem 0,5 l (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm. Adjustáž vypadá moc hezky, tajuplně a moderně zároveň. Díky černo-šedo-bílému layoutu na mne dělá dojem určité exkluzivity, někomu bude ale třeba připadat poněkud morbidně. Velmi oceňuji použití historického názvu a velkou porci informací včetně analytických hodnot. Aby nedošlo k záměně s bílým likérovým vínem, najdete na přední etiketě malý červený čtvereček, který má upozornit na červené víno. Bílé likérové víno má pak čtvereček bílý.

Barva má světlejší odstín granátu a rubínové odlesky. Vůně je jemná, v nástupu mi připomíná sladkou směs jahodového a malinového kompotu. Na pozadí se objevují tóny slupek vlašských ořechů. Po zakroužení ve skleničce působí víno olejovitým dojmem a zanechává dlouhé mosty na stěně skleničky.

Chuť je středně dlouhá se zvláštním kořenitým dozvukem, jemným třísly v závěru a pikantní kyselinkou (3,0 g/l), která je v opozici se zbytkovým cukrem (73,0 g/l) a vysokým obsahem alkoholu (17,2 % obj.) Přidáním alkoholu v průběhu kvašení se docílila plnost ovocné chuti. Zajímavé je, že teplota podávání kolem 14 °C měla podle mne nejlepší vliv na aromatiku. Příznivě také hodnotím projev alkoholu, který i při vyšší teplotě nepůsobil rušivě. Teplotu podávání doporučuji vyzkoušet v rozmezí 14 až 16 °C, záleží na okolnostech. Kdo chce více aromatických látek, ať lehce zvedne teplotu. Komu naopak v dozvuku vadí vysoký obsah alkoholu, ať víno trochu podchladí.

Vinařství toto likérové víno doporučuje k zvěřinovým nebo pečeným jídlům, k sýrům typů Camembert, Roquefort nebo Hermelín. Pavel Košulič doporučuje archivaci do roku 2018 a i když nemám s tímto typem vína velké zkušenosti, jeví se mi reálná. Víno jsme popíjeli po malých skleničkách vždy večer po několik dnů a mohu vás ujistit, že oxidace neměla negativní vliv na kvalitu. Kdo si často dopřeje portská vína, měl by rozhodně vyzkoušet, protože se jedná o zajímavé likérové víno. Víno jsem loni na podzim viděl v nabídce vinotéky v přízemí brněnské Vaňkovky, která se ale již nějakou dobu zavřená a nejsem si jistý, zda bude vůbec otevřena. Ve vinařství se dá 0,5 L lahev koupit za 235,- Kč.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Stefan Kossulitcz
Odrůda: André (50 %) x Frankovka (30 %) x Cabernet Moravia (20 %)
Ročník: 2007
Jakost: likérové víno
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Hustopeče a Brumovice
Viniční trať: Růženy (Hustopeče), Novosády (Brumovice)
Výrobce: Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče
Číslo šarže: 1/07
Alkohol: 17,2 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 73,0 g/l
Obsah kyselin: 3,0 g/l
Bezcukerný extrakt: neuvedeno
Datum sklizně: 23. října 2007
Cukernatost hroznů: průměr 23 °NM
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 1980
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Typ půdy: jíl (Hustopeče), černozem (Brumovice)
Technologie výroby: fortifikace
Rok lahvování: 2008
Doporučená archivace: 2018
Teplota skladování: 10 - 16 °C
Teplota podávání: 14 - 16 °C
Velikost šarže: 670 lahví 0,5 L
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 235,- Kč (přímo z vinařství v srpnu 2008)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4875x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 28.07.2009 08:44:36