O Víně

01.05.2005 Tomáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.05.2005 00:00

Veltlínské zelené 2002 kabinet - Vinné sklepy Rakvice s.r.o. Ravis

Veltlínské zelené 2002, Vinné sklepy Rakvice s.r.o. Ravis. Suché, bílé víno jakostní s přívlastkem kabinet.
První na co sklouzlo mé oko byl nápis na etiketě. Tento potištěný kus papíru je vždy to první s čím přijdete do kontaktu. Jsou nápisy, které striktně nařizuje zákon a pak ty, které vinaři, nebo vinařské podniky, používají ke zviditelnění své lahve vína. Na etiketě tohoto veltlínu výrobce uvádí, že víno bylo vyrobeno přísně reduktivní metodou řízeného kvašení. Myslím, že by bylo dobré říci si něco o kvasném procesu při výrobě vína. Výrobci jsem posílal dotaz emailem, leč odpovědi jsem se nedočkal. Ravis - máte mínus !

Z technologického hlediska má kvašení hroznového moštu tři fáze. Začátek kvašení charakterizuje pozvolné rozmnožování mikroorganismů. Následující bouřlivé kvašení se vyznačuje tvorbou hlavních produktů alkoholového kvašení - etanolu a oxidu uhličitého. Vznikající energie kvasící mošt ohřívá. Poslední fází procesu je dokvašení, které může trvat i několik týdnů.
Každá fáze kvašení má určité optimální podmínky. Kvašení moštu bez jakékoli regulace říkáme spontánní kvašení. V první fázi kvašení mohou vznikat tzv. divoké kvasinky, které negativně ovlivňují buket vína. Jsou obsaženy všude kolem právě vyráběného vína. Hrozen, půda, sklep, nádoby. Určitým technologickým procesem je možné eliminovat vliv těchto bakterií a kvasný proces nastartovat ušlechtilými kvasinkami. V další fázi vzniká tzv. bouřlivé kvašení a při něm se mošt ohřívá. Tím dochází ke ztrátám buketních látek ve víně. Při velké teplotě také může dojít k odumírání kvasících buněk a k zastavení kvasného procesu.

V dnešní době umíme tyto procesy ovlivňovat použitím kvasinkových kultur, řízením teploty kvašení, tlakem CO2, přístupem vzduchu. Je to celé alchymie. K podrobnějšímu studiu použijte odbornou literaturu. O kvasných procesech si můžete číst celé večery. Já moudra čerpal od pana F. Malíka. Takže dnes se bude jednat o víno, kterému bylo po technologii zpracování věnována maximální péče, dá-li se to tak říct.

Láhev z čirého skla o objemu 0,75 l. typu bordó s plastovou záklopkou uzavřená archivním korkem o délce 44 mm. Láhev zdobí samolepka Perla vinic, společnosti pro podporu dobrého vína. Etiketa je velice jednoduše a přitom vkusně zpracovaná. Design vlastně tvoří pouze text a vodorovné linky, rámeček a bílá, šedá, zelená a zlatá barva. Jak jednoduché. Informací je zde také dost, ale myslím, že schází alespoň stručná charakteristika vína. Zde je vidět individuální vkus konzumenta: J. minule etiketu hanil a já ji tady vyzdvihuji. Mě prostě neuráží, je to takový hi-tec, studeně vyhlížející design.

Víno je barvy světle žluté, čisté, ne však jiskrné. Na pohled působí hustší konzistencí. Ve vůni jsou cítit kopřivy, hluchavky a v pozadí hroznový cukr. Víno působí velice příjemně. V chuti se znovu objevují kopřivové tóny, lípa a med. Víno je opravdu dlouhé chuti v závěru, kde se projeví medové tóny a taková něžná kyselinka.
Asi by se dala najít i taková slabounká hořká chuť, ale ta je zcela nepatrná, nepůsobí rušivě, spíše v chuti doplňuje kyselinku. Je zde patrná vyzrálost hroznů.

Celkově se jedná o nadprůměrné víno. Vzpomínám na jeden Sauvignon ze Znovína, který byl vyroben stejnou metodou a byl též fantastický. Psali jsme o něm. Doporučuji ozkoušet tyto technologické skvosty.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2002
Jakost: kabinet
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Přítluky
Viniční trať: U Studánky
Alkohol: 11,9 % obj.
Výrobce: Ravis vinné sklepy Rakvice s.r.o.
Číslo šarže: 624-2
Cena: ? (byl to dárek)

.

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 8 9 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2072x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 07.01.2010 17:52:17