O Víně

29.04.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.04.2005 00:00

Veltlínské červenobílé 2003 přírodní révové (rosé) - Vinařství Spěvák a synové, Dubňany

I když jsem letos v lednu od pana Spěváka těchto vín dovezl a rozvezl více, je s podivem, že nikdo z mých kolegů zde na www.ovine.cz o něm ještě nepsal. Veltlínské červenobílé je odrůda jistě často nevídaná, lahvované víno z ní a navíc ve variantě rosé je naprostá rarita. Hrozny patří do rodiny veltlínů - takže bych čekal bílou barvu, ale zdání klame.
Pan Spěvák má ve svém sortimentu daleko více zajímavých odrůd - pili jste už někdy třeba jeho výběrový Hibernal, bílý Orion, Savilon, Kerner nebo výborný červený Dornfelder ? Podle mne, návštěva v tomto rodinném vinařství na "samotě" u staré sklářské huti v Dubňanech určitě stojí za to.

Synonyma dnešní odrůdy jsou např.: Revola červenobílá, Červenobílý Muškatel, Todtäger, Silberweiss. Červenobílý veltlín původně pochází z Dolních Rakous, býval rozšířen hlavně na Znojemsku. Hrozny se vybarvují každý rok jinak - někdy jsou světlezelené a červenají až v době zralosti, jindy červenají již v době zaměkání, nebo jsou v hroznu i bobule bílé i červené - proto ten malebný název. Víno má být veltlínské chuti, nearomatické, kdysi nebývalo příliš ceněno. Další zajímavé varianty veltlínu jsou: Veltlínské hnědé, Veltlínské šedé a známé Veltlínské modré neboli Blauer Hans neboli Modrý Janek (odrůda, také měnící barvu hroznů během zrání).

Viněta (přeci jen je jednoduchý střih vinět p. Spěváka příliš šablonovitý?) je s barvou vína docela dobře sladěna, čirá barva skla láhve typu Bordó nám umožňuje vidět samo víno, nekupujeme tedy zajíce v pytli. Psal-li jsem včera, že rosé vína bývají nejvíc sexy, tak tohle bude možná taky, ale až ho vysvobodím z láhve - ta viněta na mě dnes působí přesně naopak, i když se zcela bílým podkladem by to bylo ještě horší.
Víno je deklarováno jrako přírodní révové, tedy prakticky známkové jakostní - odrůda totiž není uznána zapsáním ve Státní odrůdové knize a slovo "odrůdové" se tedy na vinětě nesmí objevit. Neměla by se na ní ale objevit ani zjevná chyba - Czech republik s "k" místo správného "c" na konci.
Už při přebírání lahví v autě jsem si všiml bohatých krystalů - tentokrát veltlínského červenobílého růžového :-) - vinného kamene. Zátka je plastová bez potisku a bez lidské tváře. Já vím, že asi vínu nevadí, ale tak nějak si vždycky připadám jako v zajetí techniky...

Víno má pěknou barvu, samozřejmě růžovou, ovšem jakoby zastřeně nahnědlou, jakoby s nahnědlými tóny. Není to čirá růžová, tato svým odstínem v podstatě ladí s tmavě rudým tiskem na vinětě. Ve vůni se víno, jak to u rosé kousků bývá, drží spíše spátky. Jen slabě vinný pocit, je lehce nasládle ovocité, snad slabě maliny...? Stejně tak málo je toto víno z neobvyklé odrůdy výrazné v chuti. Je pocitově příjemné, lehce kořeněné, trošku pikantní, poměrně lehké, ale jinak v chuti plné. Nemám pocit obarvené vody, je to opravdu víno. Neumím ho nějak blíže specifikovat i když, věřte mi, že čuchám seč mi nosní dírky stačí :-)

Víno je celkově příjemné, nemá vadu ani hořký dozvuk či podobně. Na dně láhve těžím hromádku vinného růžového kamene, což je snad první případ, který si pamatuji. Cena 105,- Kč a nedostupnost vína v běžné síti však snižuje celkově příznivou spotřebitelskou známku.
Lehčí vína tohoto typu můžeme zkusit společně s předkrmy, s čerstvými sýry Mascarpone, Ricotta, Manouri, Zieger, Robiola, Pecorino fresco, Caciotta, čerstvý kozí sýr, známý řecký Feta, Petit Suisse, Brynza. V přehlídce sýrových příloh pokračujme uvedením sýrů s červenou mikroflorou (mazem) Munster-Geromé, Dauphin, Maroiller, Hervekaas, Limburský, L´amis de Chamb., Livarot, Pont l´Eveque, Romadúr, Dezertní sýr, či pivní Přimda. Nebojme se také lehkých zeleninových a vegetariánských jídel, nebo růžovkou zapíjejme zeleninové saláty, tvoří-li v horkých dnech hlavní chod.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské červenobílé
Ročník: 2003
Jakost: odrůdové jakostní
Kategorizace: rosé
Zbytkový cukr: suché
Výrobce: Vinařství Spěvák a synové, Dubňany
Číslo šarže: 22/03
Alkohol: 10,5 % obj.
Cena: 105,- Kč - přímo u výrobce, leden 2005

Spotřebitelská známka: 6.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 7 3

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2261x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 07.01.2010 18:03:52