O Víně

27.04.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.04.2005 00:00

Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr (barrique) - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Cabernetu Sauvignon patří v žebříčku oblíbenosti určitě jedno z předních míst. Když se k tomu ještě přidá skvělý ročník, vysoká jakost a zrání v barikovém sudu, můžeme dostat fantastický výsledek. Když jsem si v srpnu 2004 odvážel přímo od výrobce láhev Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr v bariku, tušil jsem mimořádný zážitek.

Lahev typu Bordolese má objem 0,5 l (zelené sklo) a je opatřena archivním korkem délky 38 mm s firemním potiskem. Díky použití červené záklopky, typu láhve a dvěma etiketám získává adjustáž docela dobrou známku. Velmi dobrý dojem kazí snad chybné uvedení jakosti výběr z hroznů na archivním korku. Pojďme ale k barvě. Barva je intezivní a višňově červená s fialovými odlesky. Vzhled vína a jeho viskozita je fantastická a na naše poměrny opravdu mimořádná! Vůně je hluboká a mnohoslibná. Je velmi ovocná a těžko se od ní odtrhnete. Překvapivé je, že nemá dominantní barikové vlastnosti, ale výraznější jsou příjemné vůně černého rybízu, jak typické pro zralý Cabernet Sauvignon. To ale není vše, ve vůni se dále rozprostírá angrešt a zralé třešně. Všechny tyto vůně jsou dominantní a na pozadí můžete ještě najít kořenité odstíny a další lesní plody (ostružiny, borůvky).

Chuť vína je dlouhotrvající, jak se již dalo předpokládat u velmi široké vůně. Jsou zde sice výraznější třísloviny, které krásně vystoupí po 4 sekundách, ale v dozvuku ohromí nádherná ovocnost a harmonie, která vše perfektně vyváží. Víno má poměrně vysoký obsah alkoholu (12,99 % obj.), který ale při pití není poznat.

Tento Cabernet Sauvignon můžete podávat k červeným masům, ale nejlépe ho vychutnáte jen tak ve společnosti nejlepšího přítele, se kterým se podělíte o své dojmy. Bude se také dobře snoubit se sýry s bílou plísní (Camembert, Brie, Hermelín), tvrdými ovčími a kozími sýry (Pecorino, Manchego) nebo sýry s modrou plísní (Roquefort, Bleu d´Auvergne).

Toto víno lze jednoduše označit jako nektar a má jen jedinou chybu a to, že už nemám žádnou další láhev, kterou bych ještě na nějaký ten rok uschoval... Je to mimořádné víno, které sice nemá tak výrazné stopy bariku, ale o to více je ovocnější a nabízí své přirozené vlastnosti velmi vyzrálých hroznů. Zcela určitě potěší všechny milovníky odrůdy Cabernet Sauvignon, neboť má charakter a tělo. Na pomyslném žebříčku stojí tento Cabernet Sauvignon pravděpodobně nejvýše a jde také zatím o nejkvalitnější víno od Plešingrů, které jsem kdy pil. Jen pro zajímavost, druhý den, naladěn skvělými chutěmi jsem otevřel Cabernet Sauvignon 1999 Gran Reserva - Viña Tarapacá ex Zavala, Maipo Valley, Chile, o kterém jsem již také psal a k mému překvapení chutnal Plešingrův Cabernet Sauvignon velmi podobně.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2000
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Podluží
Vinařská obec: Dolní Bojanovice
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec
Číslo šarže: 15/00
Evidenční číslo jakosti: 311923V/01-8020/13
Číslo vzorku: 52
Rok lahvování: 2001
Alkohol: 12,99 % obj.
Cena: 174,- Kč (přímo u výrobce srpen 2004)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1959x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.06.2010 15:47:33