O Víně

11.04.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.04.2005 00:00

Neuburské 2000 <b>výběr z bobulí</b> - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Už delší dobu jsem si pořádně nezamlsal, psal jsem teď většinou o jakostních vínech (samozřejmě nebýt těch řízených degustací) a začalo se mi pomalu stýskat po něčem sladším. Prošel jsem tedy očima virtuální sklípek v počítači a oči se zastavily na výše uvedené položce. Jednak proto, že je to poloslaďák a taky proto, že u vína byla sympatická položka dva kusy. Říkal jsem si tedy, pokud to bude vynikající víno, mám ještě zálohu. Naopak, aspoň zjistím, že nemá cenu schraňovat druhou láhev a brzy ji mohu použít na svařák. Ovšem po mých ochutnávkách jiných vín z této valtické řady jsem byl poněkud skeptický a při vyndávání lahve ze stojanu jsem zas až tak moc neprožíval to příjemné mrazení z očekávání zážitku. Ale onen zážitek se určitě dostaví, minimálně při sousední láhvi Pálava 1997 ze Strachotína, kolem které jsem manipuloval velmi opatrně a s náležitou úctou a s napůl zatajeným dechem. Vidím to tak na červen... Podívejme se ale na toto víno. Prosím čtěte až do konce, protože pokud skončíte v polovině, budete mít zkreslený údaj. U tohoto vína jsem opět zažil efekt druhého dne.

Láhev typu Futura S 25 hnědé barvy obsahu 0,5 l, její korek a design je totožný jako všechna bobulová vína čtyř odrůdové partie, vypuštěné do světa (Sauvignon 2003, Rulandské šedé 2003, Neuburské 2000 a 2003, Aurelius 2003). O prvních dvou zmíněných jste už možná četli, naopak poslední dva se určitě časem objeví na našem portále. Korek je opět střední kvality s prasklinami a firemním potiskem délky 44 mm.

Barva vína je proti bílému podkladu světlejší než bych za tu dobu a vzhledem k bobulovému výběru čekal. Má hezké sytější zlaté tóny, ale čekal bych jich tam více. Smáčivost stěn je překvapivě minimální, ihned opouští stěny a nezanechá ani slzičku. Víno působí velmi řídce a vesele, což dle mě nekoresponduje s podstatou hutných, líně se převalujících, opulentních tělíček sladkých bobulových výběrů. Taktéž zůstávají bublinky pod hladinou na stěnách, jako u perlivých vín.

Vůně je jemná až středně intenzivní, ve které Vás nic konkrétního nepráskne do nosu. Kdyby tento vjem měl malíř Monet, asi by nakreslil hezkou rozkvetlou jarní louku, na které leží košík plný čerstvého ovoce. Když jsem opravdu čmuchal soustředěně jako pes (to je taky doporučeno pro nejlepší vjem vůně, vytvořit jakýsi větrný vír v nose, kdy dochází k nejlepšímu dráždění čichových receptorů, proto psi tak rychle „čmuchají“), vybavily se mi tóny kiwi a medu.

Tak a teď je tady první doušek. Ale ouha! Zůstávám zkoprnělý a nevěřím své chuti. Popíšu mé vjemy chronologicky jak následovaly. Chuť je nevýrazná a mám jemný pocit perlení. Kyselina je nějaká tupá, cukr působí podivně. Cukr mi vůbec nesedí. Prosazuje se kyselý podklad (podobně jako u doslazených jakostek). Tupý nevýrazný odchod. Při polykání drhne. V dozvuku hořčinka. Za 7-10 sekund v puse kyselo-trpká ozvěna. Jakoby říznuté vodou, nějaké nevýrazné. Tak to mi běželo hlavou při převalování v puse. Nechápu, jak může polosladkému a navíc bobulovému výběru dominovat v chuti kyselejší ráz. Vím, že toto víno dostalo ocenění Zlatá medaile Vinné trhy Pezinok 2002, tak jen kroutím hlavou. Do druhé sklenice se vyloženě musím nutit a dojem byl ještě horší. Ještě pro úplnost uvedu, že víno jsem nechal vydýchat v lednici zhruba tři hodiny před ochutnávkou a podával postupně při 7 až 12° C. Vzdávám to, zašpuntovávám láhev a v naději že jsem tento den měl dočasné poblouznění chuti nechávám víno na druhý den. Opět vychlazené na cca 7° C podávám. Druhý den, abych mněl připravenou pusu, jsem celý den pil jen čistou vodu, jedl samá nearomatická a nekořeněná jídla, dalo by se říci, že již od rána jsem v puse vytvářel dokonale neutrální prostředí, pro večerní derniéru. A vyplatilo se! Víno se přes noc nádherně rozvinulo a otevřelo. Vůně byla hodně intenzivnější, dokonce jsem tam cítil typickou mandarinku tramínu. Chuť taky dostala políček a udělala čelem vzad. Ukázala tak svou druhou, v tomto případě lepší tvář. Víno nádherně hladce a sametově polaská pusu zbytkovým cukříkem, který je hezký poškádlen živější kyselinkou a už to nepůsobí tak kysele jako včera. Tato chuť už je opravdu ta, která si zaslouží medaili. Tady už ta souhra složek souzní hezky a kýžený zážitek se dostavil. Sice se stále jedná o takovou neutrální chuť s žádným konkrétním stimulem, ale působí pěkně. Pomalu nabírám doušky, s každým si vyloženě hraji, to je úplně jiný zážitek než včera. Nemusím se nutit a na další skleničku se vyloženě těším. Víno je díky nízkému alkoholu dobře pitelné a nemáte hned opičku. Také jsem zjistil, když jsem první sklenici dopil po delší době a následném ohřátí posledního doušku, že když jsem dolil druhou sklenici z termovázy a ta byla správně vychlazena, tak rozdíl mezi teplým douškem a vychlazeným byl značný a to ve prospěch vychlazeného.

Uff to nám ten text naskakuje... Takže závěrem uvedu doporučení a shrnutí. Je zvláštní, že víno neukáže svou krásu v normální době po otevření (tedy 1-2 hodiny). Víno není vůbec viskózní a působí jako voda, né jako polosladký výběr z bobulí. Když už se pro něj rozhodnete, podávejte ho dobře vychlazené a provzdušněné. Tady bych doporučil víno dobře vychladit spolu s dekantační nádobou. Víno přelijte zhruba 30 minut před pitím do dekantační nádoby, nebo do větší karafy, co máte doma a chlaďte dále, ať se víno moc manipulací neohřívá, protože po vytažení ze standardně chladící lednice (5 až 7° C) má víno tu správnou teplotu. Poté je pomalu rozlévejte do sklenic. Dojde tak k lepšímu provzdušnění a mohlo by Vám to ušetřit mé strasti z prvního dne.

Pokud by víno chutnalo hned první den jako druhý, tak za těch peněž co stálo by bylo super i přes ty výčitky co jsem uvedl výše. Takhle ale, pokud ho budete pít hned z lahve hodinku po otevření, což bude asi ve většině případů, tak výsledek bude neuspokojivý a je to škoda. V mém případě teda byl a velice by mne zajímalo, jaké máte Vy zkušenosti s daným vínem, pokud jste ho někdo pil a jestli je chyba na mé straně. Neváhejte tedy prosím připsat pár řádek do příspěvku níže.


Druhá láhev 11.03.2006

Chtěl jsem si na svém „koštovníčku“ odškrtnout další položku valtických bobulových výběrů, ale místo ročníku 2003 jsem otevřel druhou láhev vína, o kterém jsem psal výše. Jo kdybych poctivě zkonzultoval svého pomocníka Vína vždy při sobě, aneb program WINEMATE pro systémy PDA (klik) a nebyl líný zajít pro něj do auta, zcela určitě bych se tomuto přehmatu vyhnul. Nuže nevadí, napravím to někdy v brzké době. A jak to vypadá se zhruba o rok starší lahví?

Když koukám do svých poznámek a textu recenze, opravdu jako by to bylo přes kopírák. Senzorické vjemy byly totožné až ne jednu věc. A sice onen vychvalovaný druhý den se napodruhé nekonal. Víno mi moc nejelo jako v den první. Tentokráte mi jej nikdo v ledničce nevyměnil, škoda. Jen tak spíše pro dekoraci přikládám dole foto lahve s usazeným prachem navíc za tu dobu versus vyleštěná. Dnes bych výslednou známku upravil modifikátorem -0,8 na výsledných 6,2 díky tomu druhému dni a přeci jen porovnávací paměť byla dohrána dalšími fajnovými vínečky.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neuburské
Ročník: 2000
Jakost: výběr z bobulí
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Novosedly
Viniční trať: Stará Hora
Obsah zbytkového cukru: polosladké
Zbytkový cukr: 16,2 g/l
Bezcukernatý extrakt: 19,8 g/l
Kyseliny: 5,4 g/l
Výrobce: Vinné sklepy Valtice a.s.
Číslo šarže: 863/01
Evidenční číslo jakosti: 8020-36-22
Teplota podávání: 6-10º C
Alkohol: 11,2 % obj.
Archivace: nedoporučena
Ocenění: Zlatá medaile Vinné trhy Pezinok 2002
Cena: 126,- Kč (e-shop vinařství Valtice a.s. 2004)

Spotřebitelská známka: 7.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 6 6 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2160x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 10.01.2010 12:35:33