O Víně

29.03.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.03.2005 00:00

Augustiniánské bílé 2001 známkové jakostní - Neoklas a.s., Šardice

Stává se pomalu tradicí, že nová známková vína za poslední dva tři roky doslova vyrostly jako houby po dešti. Jinými slovy, kdo dnes z výrobců neprodává známkové víno, jako by nebyl. Pojďme se tedy podívat na láhev s obchodním názvem Augustiniánské bílé ročník 2003 známkové jakostní z akciové společnosti Neoklas Šardice. Víno je vyrobeno kupáží odrůdy Veltlínské zelené x Muškát moravský x Rulandské bílé. Výrobce deklaruje, že skladba jednotlivých odrůd je v takovém poměru, aby výsledný produkt oslovil co nejširší spektrum zákazníků. Což může znamenat nebezpečnou variantu, nikdy se totiž nemůžete zalíbit všem, ale nepředbíhejme.

Nejprve uvedeme základní informace od výrobce, který vysvětluje souvislosti s použitým názvem. Augustiniánský řád, který vznikl v roce 1244, se usídlil v Brně v roce 1346. Zakládající listinu brněnského kláštera vystavil šest let poté moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský. Toto bylo potvrzeno v roce 1356 papežem, a vzhledem k tomu, že Brno spadalo do správy olomoucké diecéze, dal olomoucký biskup souhlas, aby na místě zvoleném moravským markrabětem byl vystavěn klášter. Ten byl zřízen před brněnskými hradbami v blízkosti Rýnské brány. Základní náplní činnosti brněnských augustiniánů byla duchovní správa, misijní, školská a vědecká činnost tak, aby přispěla k ochraně i plnému rozvinutí lidského života. Významnou osobností z řad brněnských augustiniánů byl i Johann Gregor Mendel (1822-1884), který vstoupil do Augustiniánského kláštera v roce 1843. Kromě svých teologických studií se zajímal i o zemědělství a vinařství. Ve starobrněnské klášterní zahradě prováděl experimenty s křížením rostlin. Na pěstovaném hrachu odvodil svou teorii dědičnosti a demonstroval její význam pro šlechtění druhů. Svého času působil i v Šardicích na místní barokní rezidenci z roku 1742 patřící Augustiniánskému klášteru a právě augustiniáni byli jedni z prvních, kteří v Šardicích vysadili svoje vinice a začali s výrobou vína. Věděli, že šardické viniční tratě jako např. Dubový, Hejdy, kameny, Úlehly, Červenice, s vhodnými půdními a klimatickými podmínkami vždy patřily mezi nejlepší a dávali předpoklad vzniku kvalitního vína. Na tuto tradici navázala akciová společnost Neoklas Šardice, která postupně obnovila staré vinice. Vybraná vína zrají v původních sklepích šardické rezidence Augustiniánského kláštera.

Láhev typu Bordo o objemu 0,75 l (hnědozelené sklo) je opatřena lisovaným korkem délky 44 mm s firemním potiskem. Toto známkové víno má novou grafiku etikety a také zlatou nálepku, která je jakousi pečetí výrobce. Dříve bývala na pozadí etikety. Barva je šedozlatá a jiskrná. Vůně je, jak u podobných kupáží bývá zvykem, široká a těžko identifikovatelná. Těžko se v ní hledají typické odrůdové vlastností použitých odrůd. Asi nejvíce je znatelná horčinka a mandlové tóny, které ukazují na Veltlínské zelené. Víno má dobrou viskozitu. Chuť je svěží, lehce ovocná, harmonická a radostná v dozvuku. Má středně dlouhou chuť a pikantní kyselinku v závěru. Je to víno, které může aspirovat na novou jakostní kategorii V.O.C. (víno originální certfikace) pro danou vinařskou podoblast, pokud budou tyto odrůdy povolené pro tuto novou jakostní třídu.

Augustiniánské bílé (existuje i červená varianta: Frankovka x André x Modrý Portugal) můžete podávat k zeleninovým jídlům a studeným předkrmům. Je to víno, které se bude dobře snoubit s čerstvými sýry s ovocem a ořechy, čerstvými ovčími a kozími sýry (Zieger, Brynza). Toto lehké víno (11,6 % obj.) je určeno k odpolednímu posezení k nenáročnému pití. Kdo preferuje výraznější vína s přívlastkem šáhne asi po jiném víně.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Augustiniánské bílé
Kupáž: Veltlínské zelené x Muškát moravský x Rulandské bílé
Ročník: 2001
Jakost: známkové jakostní
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Mutěnická
Vinařská obec: Šardice
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Neoklas Šardice, a.s.
Alkohol: 11,6 % obj.
Lahvováno: 11.6. 2003
Cena: 75,- Kč (přímo od výrobce leden 2005)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2031x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 10.01.2010 17:07:47