O Víně

18.03.2005 Flouro Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.03.2005 00:00

Gewurtztraminer 1998 a 2001 Appellation Vin D´Alsace Contrôlée (AOC) - Dopff & Irion, Riquewihr, Francie

Psát o Alsasku a odrůdě Gewurztraminer, která především tento kraj na poli vína proslavila, by bylo jen nošením dříví do lesa. Podnětů k napsání těchto řádek se sešlo, jak už to bývá, hned několik. Recenze jedné významné alsaské vinařské společnosti v lednovém vydání časopisu Víno Revue, nedávná cesta do toho zastrčeného a trochu odříznutého, leč úchvatného kraje ve východní Francii, velmi zajímavé postřehy, které o Alsaských vínech zhruba v polovině února prezentoval VIDI a v neposlední řadě i nedávné ochutnání dvou „velkých“ alsaských vín. Alsasko, částečně pro svojí „izolovanost“ od ostatní Francie a díky určité otevřenosti německému vlivu, má ve vínech poněkud odlišnou klasifikaci, než je tomu u vín v Bordeaux, na Loire, či v Champagni.

„Velká vína“ jsou řazena do kategorií nejen podle apelačního systému AOC, u výjimečných viničních poloh přidáván přídavek Gran Cru, ale také nesou často označení speciálních názvů, jakými jsou např. Traditional, Vendages Tardive a na pomyslném vrcholu stojící Selection de Grans Nobles. Za zmínku stojí, že hlavním faktorem pro klasifikování těchto vín není množství cukru v hroznech, jako je tomu u nás, nýbrž výsledný obsahu alkoholu dosažený ve víně po vykvašení. Například u odrůdy Gewurztraminer je to minimálně 12 % (stejně tak je tomu i u odrůdy Tokay Pinot Gris, u Ryzlinků a Muscat d´ Alsace je minimální hranice stanovena na 10 %). Kritérií pro vznik takovýchto vín je samozřejmě celé řada, toto je ale jedno z nejpodstatnějších.

Druhý ze zmiňovaných názvů, Vendage Tardive, je jakýsi alsaský pozdní sběr. Avšak v Alsasku neznamená pozdní sběr to samé co u nás. Alsaský Vendage Tardive je skutečně speciální víno, vyráběné jen ze zvlášť selektovaných a ručně sbíraných hroznů. Často jsou to hrozny napadené ušlechtilou plísní Botrytis cinerea a hrozny pro výrobu takovýchto „sběrů“ nechávají Alsasané na vinici často schválně přezrát, aby došlo k vytvoření většího množství cukru a také buketních látek. Takovýmto krokem ale samozřejmě vzniká riziko znehodnocení celé sklizně. Proto jsou tato vína náležitě ceněná vinaři i spotřebiteli a často je nutné kvůli takovému „sběru“ sáhnout hlouběji do kapsy. Kvalitní Vendage Tardive se v Alsasku pohybuje v rozmezí cca 15 - 30 € za láhev. Není však nic neobvyklého vidět u místních vinařů vína několik desítek let stará v cenách pro nás už téměř astronomických. Jak Vendage Tardive tak i Selection Gran de Nobles jsou totiž vína, která se mohou v lahvích pozitivně vyvíjet až 50 let. Na druhou stranu však ne v každém roce je možné tyto v pravdě výjimečné „sběry“ vyrobit.

Kdo se už trochu pídil a zajímal o alsaská vína, s největší pravděpodobností narazil na název Doppf & Irion. Nepřehlédnutelná vinařská společnost sídlí v jedné z nejmalebnějších vesniček na tzv. La Route des Vins D´Alsace, která nese název Riquewihr.

Vinařské rodiny Doppf a Irion jsou zmiňovány již v 16. století a jejich členové významně zasahovali do událostí a rozmachu obce. Nejvýraznější osobností historie těchto dvou rodů je bezesporu René Dopff. On a jeho přítel, vinař André Malraux kladli především důraz na „terroir“ a prosazovali správné zvolení odrůd pro jednotlivé lokality. Tímto radikálním a novátorským přístupem vyčnívala vyráběná vína svojí kvalitou nad ostatními.

V současnosti obhospodařuje Doppf & Irion vinice na rozloze 27 ha a vína dosahují takového věhlasu, že se podávají například u královských tabulí v Buckinghamském paláci.

S Doppf & Irion jsem se setkal už několikrát a vždy mě jejich vína okouzlila. Snad právě proto jsem neváhal, a k jediné láhvi Doppf & Irion z domácího archivu přikoupil v Alsasku ještě další dvě honosná vína.

Po návratu domů jsem tedy mohl přiložit vedle již více než rok uskladněného Gewurztramineru 1998 Vendage Tardive, nejprve Gewürtztraminer 2001 Vendage Tardive (obě v lahvích typu alsaská flétna o objemu 0,75 l) a pak Gewürtztraminer 1998 Selection de Grans Nobles, s objemem 0,5 l.

Při nedávné výjimečné příležitosti jsem jako zlatý hřeb večera otevřel prvně zmiňovaný Tramín z roku 1998. Ušlechtilý tvar láhve, nevím ani proč, evokuje myšlenky na gotiku, její vzletnost a nekonečný růst do nadpozemských výšin. V jejím zeleném skle za vinětou se zlatavými odlesky, jaké má i víno uvnitř, se ukrývá tajemství skryté za vinnými listy a pod ochranou erbu. Plný 44 mm dlouhý korek informuje, že jde o alsaské víno a zároveň garantuje jeho původ. Ve sklenici je víno nádherně líné. Je plazem, který se zvolna vyšplhal na kámen pár kroků od vrcholu Grand Ballon a nechává se hřát sluncem. „Přírodo, kam chodíš na ty nápady?“ „Králi! Ludvíku! To je tvé zlato z Versailles?“ Ne. To je slunce opřené o kopce Vogéz pokryté lesem listů vinné révy. Zlatý déšť duhy. Nechávám víno ještě i ve sklenici vydýchat a oddaluji chvíli přivonění. Už i ty odlesky a hra stínů a světla jsou dar. Přivoním a netuším kolik tisícin vteřin trvá, než vjem proletí šerem nevědomosti k poznání, ke světlu, k rozluštění a uvědomění, že v této láhvi přišlo neštěstí. Ačkoli se snažím přivonět znovu a hledat v marnosti něco jiného, je to stejně tak zbytečné a naivní, jako je domnělý útěk před skutečností, že víno má vadu. Korek. Těžko popsatelná zvláštně chemicko-živočišně asi dřevitá vůně, tedy zápach, je v tomto Tramínů tak výrazný, že se při dalším a dalším nadechnutí skoro až zvedá žaludek.

Jakoby mechanicky a téměř bezmyšlenkovitě sahám po druhé lahvi Gewurztraminer 2001 Vendage Tardive, vytahuji naprosto identický korek, a aniž bych dal vínu čas vydechnout, jako smyslů zbavený očichávám hrdlo láhve. Jak popsat slovy úžas a úlevu zároveň? S prvním nadechnutím je to závan koření a snad i lučního medu. Informace, která se v jediném okamžiku porovná se všemi dosud zaznamenanými smyslovými vjemy a vygeneruje jediný a naprosto jasný resultát. Gewurztraminer. Jedinečný, kořeněný, Tramín.

Naši vinaři jsou mistři a tvoří nádherné Müllerky, Vlašáky, Veltlíny, Burgundy, Pálavy. Dokáží udělat i krásné Tramíny, ale v jediném přivonění k velkému alsaskému Tramínu je naprosto jasné, proč je to místo pod Vogégami obrácené ke kovovému jícnu Rýna domovem právě této odrůdy. Křídla, která se rozvinou z té blyštivé tekutiny, nesou člověka ve vzpomínkách do Alsaska pod ty majestátné kopce, do domu a sklepů Doppf & Irion ve vesničce Riquewihr a zpět ke stolu, kolem kterého sedíme a vychutnáváme „něco“ neuchopitelného nepopsatelného a nesdělitelného. Je zapomenut korek v láhvi z roku 1998. Vivat 2001!

Víno se stupínek po stupínku blíží víc a víc k pokojové teplotě a otevírají se v něm další a další tóny a dimenze. Rozemnuté plátky růže jsou skoro až těžce parfémové. Dior není na Champ Elysee, určitě bloudí Alsaskem! Okouzlen, jako jsme i my. Víno má v sobě napříč celou tou škálou vjemů i neuvěřitelně silnou mineralitu a zvláštní tvrdou živočišnost. Vše je ale tak úžasně lehlé, elegantní a jemné. Dohromady sladěné a zapadající do sebe. Ó, vy francouzské zahrady! Vy mozaiky paláců pokryté sametem francouzských slov! Celek, protkaný však vlákny německé akurátnosti. Jaká neuvěřitelná harmonie! Ve skle víno doslova tančí a je těžké poznat, zda hutnost jantarových slz prolínající se s lehkostí bezmračného nebe je dole, nebo nahoře. Jestliže i víno může v sobě nést prvky impresionismu, jsou rozhodně v tomto Gewurztramineru. Prchavost jedinečného okamžiku. Ještě dlouho po dopití posledního doušku, po vyprchání sladce omamně kořeněných tónů, rozebíráme v hovoru stále dokola, co kdo v tom úchvatném Tramínu cítil.

Nemám sice srovnání a nikdy se mi zřejmě nepoštěstí ochutnat ani zlomek toho, co má přechutnáno mág a autor světové encyklopedie pan Stevenson. Bez zkušenosti a bez nesdělitelných a nepřenositelných pocitů ale sám řadím tento Gewurztraminer 2001 Vendage Tardive vysoko, pravděpodobně na pomyslný nejvyšší stupínek mezi všemi bílými víny, která jsem měl zatím možnost ochutnat. Snad možná právě díky slzám roku 1998 byly alsaské perly ročníku 2001 ještě o něco více zářivější a jasnější. Možná to tak mělo být. Jako by nám to víno dávalo tu nejjasnější, a ve své čistotě a bezelstnosti největší lekci pokory. Před vinaři, přírodou, všemi lidmi a víny, ať jsou odkudkoli.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Gewurztraminer
Ročník: 1998 a 2001
Jakost: Appellation Vin D´Alsace Contrôlée (AOC)
Cukernatost: neuvedeno
Vinařská oblast: Alsace
Výrobce: Dopff & Irion, Riquewihr, Alsace, Francie
Alkohol: 13,0 % obj. (1998) a 13,5 % obj. (2001)
Teplota podávání: 8 - 10° C
Cena: 30,- € obě láhve stejná cena (Dopff & Irion, Riquewihr, Alsace)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4187x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 11.01.2010 19:00:42