O Víně

03.03.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.03.2005 00:00

Dan Ermite 2000 známkové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Pokračujme v mapování známkových vín, které vyrábí akciová společnost Znovín Znojmo. Podíváme se na láhev Dan Ermite 2000 známkové jakostní, které vzniklo z odrůdy Veltlínské zelené. Při putování po Znojemské vinařské oblasti se s tímto vínem můžete setkat například v okolí obce Popice. V této souvislosti musím připomenout, že připravujeme podrobnou reportáž z tohoto putování. Zadní etiketa prozrazuje, že ve víně je dle autorizované laboratoře Ecolab Znojmo zvýšený obsah transresveratrolu. Resveratrol je flavonoidní přirozená součást vína, které se připisuje velký podíl na tzv. francouzském paradoxu, tedy velmi nízkém počtu srdečně cévních onemocnění ve státech, kde se pije více vína. Protože jsme za účelem recenze zakoupili i červenou variantu Dan Ermite, příště si řekneme něco o tomto obchodním názvu a historii.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena lepeným korkem délky 40 mm se standardním potiskem výrobce. Etiketa poněkud vybočuje ze zaběhnutého zvyku, ale svou barvou a grafikou k tomuto vínu ladí. Na přední etiketě najdete symbol studánky a na zadní také výrazný znak červeného srdce. Vše má umocnit výše zmíněné léčebné účinky vína. Barva je zlato-žlutá s nádhernou jiskrou. Vůně je intenzivní s nádherným a typickým buketem po mandlích, který u Veltlínského zeleného známe. Dále najdete čerstvě posečenou louku a luční med. Vůně je velmi nádherná a nedovolí Vám se od ní odtrhnout. Chuť je harmonická, plná, dlouhotrvající a s příjemným dozvukem. V závěru na sebe upozorní příjemné minerální tóny a kořenitost. Jde o hutné a zralé víno, který svou nádhernou chutí připomíná ty nejlepší partie Veltlínského zeleného ze Znojemské vinařské oblasti. Kyselinky jsou hebké a pikantní zároveň. Víno má nádhernou viskozitu a vyšší obsah alkoholu (12,0 % obj.)

Toto plné, jemné, příjemně aromatické a hladké víno je vhodné k vepřovému a drůbežímu masu a rybím pokrmům. Bude se také dobře snoubit s kozími sýry, zrajícími a poloměkkými sýry a sýry typu Trapist. Jde o nádherně vyzrálé známkové víno, které si určitě zaslouží pozornost veřejnosti. Pravděpodobně dosahuje lahvovou zralost a pokud na něj někde narazíte určitě neváhejte!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Dan Ermite
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2000
Jakost: známkové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Horní Dunajovice
Viniční trať: Stará hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 146 2003/13
Teplota podávání: 12 °C
Doporučená archivace: 3 - 5 let
Způsob odlepení etikety: láhev ponořit do horké vody
Cena: 70,- Kč (zásilková služba přímo od výrobce v roce 2003)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1823x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 17.01.2010 11:27:47