O Víně

05.02.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.02.2005 00:00

Sauvignon 2003 pozdní sběr - Vinné sklepy Lechovice s.r.o.

Tak padl za oběť mých chutí další z řady mých oblíbených sladších vín. Když je venku taková vánice, nezbývá než sedět doma pěkně v klidu, teple a vychutnávat nějaké dobré víno. Než se ale vrhneme na vínko samotné, trocha teorie na zopakování. Detailně je tato odrůda popsaná v sekci v naší encyklopedii (odkaz najdete dole pod článkem), takže jen ať si připravíme půdu pro praktickou část a sice pošušňání v puse samotné.

Sauvignon vyžaduje velmi dobré svahové podmínky s chudšími, nejlépe štěrkovitými půdami. Vyšší půdní vlhkost ovlivňuje příznivě vznik aromatických látek. V závislosti na ročníku, stanovišti, době sběru a na technologii výroby se vyvíjejí různé typy vína. V méně příznivých ročnících v severnějších oblastech a při vyšší vlhkosti vznikají travnaté, kopřivové, paprikové tóny ve vůni i chuti. Při vyšším slunečním svitu a lepší vyzrálosti hroznů se začínají objevovat ovocné tóny. Nejdříve černorybízové, angreštové, kiwi se zábleskem citrónu, pak u měkčích a kulatějších vín broskve, nektarinky a meloun. U sladkých výběrů meruňka, pomeranče, ananas i marcipán.

Nepíšu to jen tak, ale chci se podělit o můj komentář při pití tohoto vína a porovnání s výše uvedenými fakty. Ještě uvedu, že jsem údaje vyhledal až po ochutnání tohoto vína, takže jsem nevěděl co mám očekávat a tudíž jsem nemohl mé smysly „znásilňovat“. Takže první kontakt s barvou je jasný. To se pozná hned, že je krásně čirá, nádherně světle zlatá, slámová (na fotce vypadá malinko tmavší, nějak se to nepovedlo, ale zato jsem chytil modré odlesky na krajích, charakteristické pro tento vyzrálejší Sauvignon). Objevuje se malinké perlení. Úplně malé bublinky jemně perlily v celém obsahu sklenice. Vůně byla příjemná, intenzivní. První dojem z čichových buněk byla svěží kyselost, takové to citrónové aroma. Když jsem nasál podruhé, cítil jsem nějakou trávu. Při třetím vdechu jsem upřesnil kopřivu. Tento tón jsem potlačil a hledal dále. Jelikož je to víno polosladké, hledám ty sladší odstíny buketu. A potom se začalo něco rýsovat, sladší vůně, jakoby meruňka. Stále převládá svěží kyselejší aroma citrónu smíchané s kopřivou. Pořád tomu nepřicházím na kloub, tak ochutnávám. Ihned se projeví malinké perlení, které pošimrá na jazyku. Teprve teď se projeví „polosladkost“ tohoto vína naplno. Říkám, že mi to připadá jako sladší šťáva z meruněk smíchaná s tím vším popsaným výše a možná bych ještě přidal kromě citrónu i kiwi. Je tam však i malinko drsnější tón chuti. Dochází mi to až po přečtení zadní strany viněty (snažím se nečíst jak to víno chutná, abych zjistil, jestli to dokážu poznat… Přeskočím očima jen na analytické údaje nebo ty popisy okolo. Ano, to je ono! Cituji vinětu: „ Díky poloze a ročníku dozrálo víno v broskvový, lahodný Sauvignon.“ No jó! Není to meruňka, ale broskev. Meruňka má takovou hladkou, sladkou chuť, kdežto broskev je taková drsněji sladká a to je to, co mne hned netrklo. Nechávám víno další hodinku odpočinout (první byla po otevření) a nalévám druhé kolo. Vůně i chuť kvalitativně poskočila ještě výše. Pokud víno pěkně pomalu vychutnáváte, perlení odezní za cca 3-4 min. a potom už máte od bublinek utrum a nepoznali byste, že někdy perlilo. Víno má velice krásné, hladké, sametové tělo, které už od prvních sekund v puse působí velmi příjemně. Přirovnal bych to k efektu oleje. Tak nějak to pomalu, líně a hladce smáčí celou pusu, ve které máte pocit, že se tam vytvořila bobová dráha. Po polknutí tento vjem zůstane velmi dlouhou dobu, více než 10 sekund.

Abych nezapoměl na láhev a korek. Tak teda Bordo 0,75 l (zelená barva) a korek dlouhý 39 mm s potiskem, celkem rozpraskaný, horší kvality. Delší archivaci by určitě trpěl, ač je u tohoto vína možná.

Takže srovnávací metodou praxe a teorie jsme dospěli ke konečnému verdiktu, že kdybych neznal název tohoto vína, dal by se odvodit podle „tabulkových“ chutí z teoretické části. Ale o tom to je, když člověk pozná za ta léta co za chuti odpovídají dané odrůdě, může pak oslňovat svým umem společnost a říct po polknutí doušku něco jako: „hmm … Sauvignon, jižní svah, mírně skloněný, lepší teplejší ročník a určitě z vinařstí xxx, protože tam poznávám vinohradníkovic Puňtu, který při obchůzkách občůrává keříky révy.“

Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Cukry: polosladké
Cukernatost hroznů: 21,6° NM
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Božice
Viniční trať: Nová Hora
Výrobce: Vinné skepy Lechovice, spol. s r.o.
Číslo šarže: špatně čitelné
Teplota podávání: 9 - 11º C
Alkohol: 12,2 % obj.
Cena: 170,- Kč (Vinotéka v roce 2005)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2016x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 5
 1    2    3    4    5  
Honzi 24.12.2009 14:59:05