O Víně

04.02.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.02.2005 00:00

Tramín červený 2003 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Aktualizace z 20. listopadu 2007
Za svůj první příspěvek do našeho tramínového týdne jsem zvolil právě tento článek, který vyšel v únoru léta páně 2005. A ne zcela bezdůvodně. Byla to má historicky první recenze na tomto portále, která byla napsána na víno z odrůdy, o kterou nám teď jde. Takže jsem se pokusil o jakési oprášení staršího příspěvku, svého prvního tramínového článku do této gigantické kroniky vín a věcí kolem. Říkal jsem si, že je ten správný čas vyzkoušet, jak se od té doby pozměnil a na základě toho upravit databázi. Takže čerstvé zážitky budou následovat záhy, ty starší jsou nezměněny níže. Jen jsem upravil (zprůměroval) hodnocení na základě nových vjemů.

Adjustáž a povídání kolem jsem již obstaral před dvěma lety o pár šoupnutí posuvníkem níže. Zaměřím se tedy na senzoriky. Barva zajisté od té doby nabrala pár tmavších tónů. Viskozita je zvýšená, snaží se o kroužkování. Intenzitu vůně bych zařadil do poličky středně až více intenzivní. Ale po pročítání starších postřehů mám pocit, že již dochází k rozmělňování a upadání. Odrůda je krásně čitelná, i sladší tóny by se našly, ale ty zmiňované cibéby už jsou ty tam a celkově je projev míň intenzivní. Chuť už také bohužel v tomto případě podlehla času a tak působení na receptory je jakoby „zaprášené“. Stále šlo o hezké a svěží pití, ale vše už tak hezky nezapadalo, jako za mlada. Není úplně na odpis, ale všem vlastníkům radím, aby se mu podívali na zoubek, nebo lépe pod korek. Řekl bych, že náběh na upadání je již pozorovatelný, za rok bude ještě méně z původního projevu na okomentování. I když kdo ví, mám nějakou lahvinku na třetí déja-vu. K jídlu, nebo k rychlému zahnání mlsné večer po práci je to stále dobrý kousek. Na lepší mlsání a víkendové rozjímání budou následovat jiní kandidáti. Pokud máte chuť, níže je poněkud poetičtější recenze...


Původní text z 4. února 2005
Asi každý z nás musí projít nepříjemnými životnímu situacemi jako například úmrtí v rodině. Toto právě potkalo i mne. Člověk si hned uvědomí, jak je vše pomíjivé, vše co hromadí je pryč a už si to neužije. A to byl právě podnět pro mne, abych zašel do sklípku a sáhl do mého oblíbeného oddělení tramínů a zlepšil si náladu. Jsou tam sice lepší vína, než to o kterém píšu, ale nějak cítím, že ještě pro ně nenastaly ty pravé okolnosti. Pryč od tohoto stinného tématu k veselému. Nebuďte smutní a neplačte, já vím je to smutné, ale bábi už byla dlouho nemocná a teď došla klidu.

Řekněme si prvně něco málo o terroir tohoto vína, jímž se tak hrdě prezentuje na láhvi. Tasovice je starobylá malebná vinařská obec, položená na posledních výběžcích Českého masívu (Českomoravské vysočiny) kolem řeky Dyje, osídlená od nepaměti, asi 10 km východně od Znojma. Kamenný vrch je stará viniční trať dlouhá „svažitá“ kamenná stráň v nadmořské výšce 222 až 238 metrů nad mořem, táhnoucí se okolo řeky Dyje. Obec Tasovice se nachází na druhé straně řeky. Půda je písčito-hlinitá, středně až silně štěrkovitá (odtud název), pH 6,4, tedy půda slabě kyselá. Není příliš mocná a v jejím podloží vystupují prekambrické žuly dyjského masívu, staré asi 550 milionů let. Ty se táhnou po pravém břehu Dyje i dále k západu k obci Dyje a Načeraticím. Průměrná roční teplota 8,4° C, svažitost 5-10 %. Daří se zde odrůdám zejména Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Tramín červený a Sauvignon, ale i dalším. Kategorie viniční trati č. I, tedy nejlepší.

A jak to teda všechno vypadá v tekuté praxi? První kontakt s lahví typu bordo (zelená barva), objem 0,75 l a hezkým designem proběhne velmi příjemně. Viněta je hezky plasticky provedena a nijak nevybočuje z velmi vysokého standardu Znovínu. Na zadní straně jsou velice pěkně a detailně popsány téměř veškeré údaje (včetně analytických), které Vám pomohou téměř víno cítit v ústech, aniž byste ještě vytáhli archivní korek, délky 44 mm, střední kvality s potiskem. Přimlouvám se, aby to zavedla všechna vinařství. Jsem velmi potěšen, když mám tu čest s vínem, které hodlám vychutnat, detailněji se seznámit. Vznikne tak jakýsi hlubší vztah mezi oběmi stranami. Já vím jeho cukernatost, cukry, kyseliny, chuť, vůni a ono potom zase pozná mne, až se rozlije celým tělem. Dosti filozofování.

Barva ve sklenici je nádherná, velmi jiskrná, čirá, krásně světle zlatá se zelenými odlesky (viz foto). Ve vůni jsem našel dvě tváře. Ta první byla intenzivní „tramínovská“ kořeněná vůně s tóny mandarinek ve sladké šťávě z plechovky, květinová esence, všudy přítomná sladkost, med a slabší seschlé hrozny. Když jsem víno dopil, čichám ze zvyku k prázdné sklenici a cítím že mandarinková vůně je ta tam, ale kytičky už ne. Zato velmi intenzivní vůně cibéb a medu. Pravděpodobně zvyšující se teplota vína zvýrazní silnější sladké tóny vůně a překryje lehčí ovocné a květinové složky buketu. Nebo rychleji vyprchají. Když chuť po nabuzeném čichovém vjemu dostane konečně kýžený stimulant je dílo dovršeno. Krásná sametová chuť poněkud kořeněného sladšího rázu neobsahuje tolik složek jako vůně, přesto je příjemná. Snad vyšší obsah cukru (17,6 g/l) dominuje chuťovým buňkám v přední části jazyku a převálcuje jemnější tóny. Krásná středně dlouhá dochuť umocní vzpomínky po posledním doušku. Pro úplnost uvedu vysokou viskozitu, přímo se lepí ke stěnám a neochotně je opouští za dlouhou dobu po velkých slzách.

Závěrem musím říci, že víno nejen splnilo mé očekávání, ale dokonce je i převýšilo. Už jsem zvědavý na Tramín červený 2003 výběr z hroznů, taktéž ze Znovínu, který má zde popisovaný tramín ještě překonat. Brzy budu mít svátek, tak se snad rozhoupu ke zkoušce. Bohužel ale soupeří o mou přízeň s botrytickým tramínem z Valtic. Myslím ale, že už je jasné, jak to asi dopadne…

K pití toho vína je doporučeno konzumovat letní ovocné dezerty, nebo jen tak sólo „zdravě mlsat“. Víno má předpoklady pro nazrávání na láhvi a klidně si na něm pochutnáte i za 4 až 6 let.

Co víc si přát... Snad jen, ať se ta láhev tak snadno a rychle nevyprazdňuje. Na zdraví!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Tramín červený
Ročník: 2003
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Tasovice
Viniční trať: Kamenný vrch
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 243
Teplota podávání: 8 - 10 ºC
Alkohol: 11,8 % obj.
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 150,- Kč (Znovín Znojmo a.s. 2004)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1856x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 24.12.2009 15:21:50