O Víně

04.01.2005 Tomáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.01.2005 00:00

Denis d´Or Negru 1976 známkové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Je tu čas sváteční, který si přímo žádá nějaké to slavnostnější víno. Sáhl jsem do archivu po opravdickém ležáku, vínu, které pamatuje kus historie. U mě doma odpočívá asi jen rok. Lahvováno bylo v roce 2002, ale předtím se skrývalo čtvrt století v sudech moldavského sklepa. Jedná se o cuvée vín Cabernet Sauvignon a některých moldavských odrůd.

Asi je těžké vystopovat absolutní původ po tolika letech (v té době ještě nebyly PC :-) ). Na etiketě se ještě dozvíme, že se jedná o vynikající červené víno (opak jsem ještě na žádné etiketě neviděl) a že z této oblasti jsou vína dodávána na britský královský dvůr. Speciálně vybrané víno bylo dekantováno a nalahvováno. Jistě přímo nadchne znalce starých červených vín. Víno s příjemnou stařinkou, nádherně naleželé a nazrálé je vhodné k měkkým aromatickým sýrům. Nechte se uchvátit a opojit krásou starých moldavských vín.

Lahev zelená sedmička bordó typická pro Znovín Znojmo, stejně tak etiketa a archivní celistvý korek. Víno je docela drahé, myslím, že by zasloužilo trochu víc oddělit od dalších červených ze série Denisů.

Víno přeliji do dekantační karafy pomocí speciálního trychtýřku, který má víno provzdušnit. Byl to dárek k vánocům a na premiérovou dekantaci je toto víno jistě vhodné. Vše je tak sváteční a premiérové. Víno srčí do skleněné nádoby, kde ho nechám cca. 20 minut odstát a poté nalévám do sklenic. Barva je tmavě cihlově červená, tak trochu nahnědlá. Konzistence je olejovitá, víno se drží na stěně sklenice a velice líně stéká. Na první pohled vypadá jak portské. Uvidíme jak bude vonět a chutnat.

První pocit z vůně - stařinka. Cítím staré sudy, ovocnost, lesní plody, rybíz. Kořenité pepřové tóny. Trochu alkohol. Vůně je celkově těžká a nemá nic společného s takovou tou jižní sametovou Cabernetovou vůní. Spíše mě připomíná jeden maďarský Modrý Portugal a jedno sladké moldavské víno Lidia. Od každého tak trochu.

Fakt jsem na to zvědavý, tak staré víno jsem ještě nepil (zatím jen čuchal).
Chuť po lesních plodech, dřevě. Vyšší kyselinka a tříslovina v dozvuku. Je cítit taková lehká kořenitá hořkost a stařinka, snad je i trochu slané. Přiznávám, víno mě trochu zaskočilo. Je opravdu neobvyklé, ze začátku bylo takové tvrdé a kyselé. Během večera se objevuje krása tohoto starého vína. Práce starých mistrů a dřevěných sudů. Dnešní školená vína z nerezových tanků vyrobená metodou řízeného kvašení jistě budou po 28 letech chutnat jinak. Pokud stará vína nejsou váš každodenní chléb a jste uvyklí vínům „mladším“ asi nebude mít radost z tohoto kousku. Víno je docela silné a po pár sklenkách zanechává velice příjemné vánoční chvění v těle.

Zmínil jsem se o karafě. Tato byla vybraná z katalogu Znovínu Znojmo a je o obsahu 1,25 litrů. Na pohled je velice pohledná, ale praktičnost docela pokulhává. Při nalévání je třeba hodně ji naklonit, a pokud chcete dostat veškeré víno ven, je náklon cca. 179°. Při troše neopatrnosti se víno lije všude kolem. Já si raději udělal první nácvik s vodou. Trychtýřek s dvěmi dírkami vytváří neobyčejný efekt a víno při nalévání víno rozstřikuje po stranách karafy. Také zachytí kousky korku a vinného kamene.

Poznámka od Petra: přiznávám, že jsem nad katalogem Znovínu o tomto víně také uvažoval, ale zalekl jsem se nedůvěryhodné kombinace: moldavské víno a cena 480,- Kč. Nicméně po dnešním Tomášově článku - no, nevím,nevím...!

Poznámka č. 1 od J: Já jsem toto víno dostal v roce 2003 jako dárek a stále se neodvažuji ho otevřít. Po přečtení článku budu asi klidnější a v okamžiku příhodné události jen určitě otevřu!.

Poznámka č. 2 od J: Určitě jste postřehli, že na podobné poznámky či diskuze není vhodná stránka samotné recenze. Chceme proto naše čtenáře upozornit a především uklidnit, že v nejbližších dnech spustíme do zkušebního provozu chat, který právě připravujeme. O všem budete včas informováni.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Denis d´Or Negru
Odrůda: Cabernet Sauvignon a další
Ročník: 1976
Jakost: známkové
Zatřídění podle zbytkového cukru: suché
Země původu: Moldávie
Číslo šarže: 041 2002
Alkohol: 12,5 % obj.
Teplota podávání 16 - 18 °C
Dekantoval a lahvoval: Znovín Znojmo
Cena: 480,- Kč katalog Znovínu

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2495x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 28.12.2011 16:02:48