O Víně

01.01.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.01.2005 00:00

Pálava 2000 pozdní sběr - PPS Agro a.s., Strachotín

TOŽ VITAJTE :-) , milci a příznivci dobrého vína a dobrých vztahů mezi lidmi, vítejte v roce 2005!

Dnešek je i jinak významným dnem - první leden je totiž Dnem obnovy samostaného českého státu. Protože je to tedy den veskrze slavnostní, připravil jsem si recenzi, z níž snad budete mít také radost. Je to nejzajímavější a možná i nejlepší bílé víno, které jsem zatím pil a o němž jsme zde ještě nepsali - snad z úcty k vínu samotnému. Ale dnešek snad je vhodným dnem pro podobný článek.

Jde o mnohotvárné víno již svým "obchodním vývojem". Poprvé jsem na něj natrefil někdy na jaře roku 2002 ve vinotéce valtického Salónu vín ČR, kdy jsme jej ochutnali z rozlévané lahve. Svou vůní a chutí pálavy mne upoutalo natolik, že i přes vyšší cenu 220,- za sedmičku jsem neváhal a dva kousky koupil. Zajímavé bylo, že v regálu byly dvě zcela odlišné láhve - viz fotografie pod článkem. Jedna se "starou" vinětou, zato v pěknější láhvi, druhá s vinětou novější, nicméně v klasické zelené bordó sedmičce.

Nedlouho poté jsem přímo v PPS Agro Strachotín lámal v obchodním oddělení paní Janákovou, aby mi těchto Pálav prodala víc. Prodala, ale "kroutila" se u toho chudera :-) . Tvrdila, že při prodeji téhle Pálavy osobně trpí, jako by prodávala vlastního, že už jí mají málo, každý kousek že skoro obrečí a rozloučí se s ním a stejně si asi zbylé láhve rozeberou mezi sebou, protože něco podobného už tady dlouho neměli... No, nemyslela to zase tak úplně doopravdy, navíc mé osobní kouzlo :-) nakonec způsobilo, že jsem si přeci jen odvezl nádherných 10 sedmiček. Sice se starší vinětou a polovinu z nich navíc bez záklopek, ale zato cena byla lidštější - 180,- Kč / ks.
Musím se přiznat, že jsem se vnutil ještě do archivního sklípku / komůrky a odtamtud si domů dovezl několik vyjímečných archivních kousků, o některých jsem zde již psal. Některé však, jako Tramín či Pálavu z úrody 1997, nebo ten nejdražší klenot z nich - Frankovku 1993 za horentních 890,- Kč - ještě přechovávám v chládku .

Strachotínská Pálava 2000 pozdní sběr se díky zařazení do Salónu vín ČR a především díky svým vysokým kvalitám, vyšplhala cenou k 420,- Kč, ale myslím, že se dá ještě sehnat.
Pozn.Petra z března 2005 - Ano, tato Pálava je ve Strachotíně k mání, stojí však již 600,- Kč za sedmičku....

PPS Agro a.s. vyrábí vína z odrůdy Pálava každý rok, vinice Sonberk poblíž Novomlýnských vodních nádrží je svou kvalitou takový bratranec znojemského Šobesu. Nedaleko Strachotína je další známá vinařská obec - Pavlov, kousek dál i Krumvíř atd.
Víno, o němž budu dnes psát, leželo téměř dva roky na trošku teplejším místě, než by bylo záhodno - ve špajzu, který má větrání. Proto si myslím, že zrálo rychleji, než ty 2 poslední, velevzácné láhve, které leží v chladícím boxu. Možná až je za rok či dva otevřu, budou chutnat stejně jako ta "dnešní" urychlená.

Dobrá tedy - kromě komentáře u fotek Vám mohu podat toto svědectví. Jisté je, že od doby ochutnání vína ve valtickém sklepení se tento pozdní sběr hodně, hodně posunul a vyzrál.
Barva vína je velmi sytě zlatá, čirá. Slovo žlutá nenapíšu, mohlo by to vyvolávat dojem matné barvy. Tohle víno je ale tmavě zlaté, jako koňak, nebo některé whisky - ve svých poznámkách mám i tuto: "... jako křišťálová moč nachlazeného člověka..." - citlivější povahy prominou.

Skoro se až bojím přivonět - čekám totiž něco zcela vyjímečného. Pamatuji si, že těch pár lahví strachonínské Pálavy, které jsem nerozdal a tady vypil, mělo úžasnou tramínově sladkou vůni i chuť a patřily k tomu nejlepšímu, co jsem kdy pil.
Dnes na mě ale čekalo ještě větší překvapení, ještě větší zážitek - vůně je nečekaná a úžasná. Je to zcela osobitá vůně, s níž se setkávám poprvé. Víno je tak plné a vyzrálé, že vínu vlastní "vinná", či alkoholová vůně zcela ustoupila a jediné, co zcela výrazně a jasně cítím, jsou přezrálé mandarinky...!
Je doba vánoc - rozlomte si 2 -3 dny na teple zrající mandarinku a strčte do ní nos - tak voní tahle Božská Pálava. Během večera ovocná, sladká a lehce natrpklá vůně mandarinky malinko ustupuje - nebo jsem si na ni už zvykl - a objevuje se medově ovocná stařinka.
Mohl bych i laškovat a pokoušet se ve víně najít i jiné ovocné tóny, asi bych někde vzadu objevil i do žluta zralý angrešt nebo jiné bobule, ale mandarinky jsou nejvýraznější a ve vůni jasně dominují.

V chuti mě víno také přesvědčuje o své naprosté vyjímečnosti. Může vůbec takhle bílé víno chutnat již po 4 letech? Jistě zde sehrála svou roli i vyšší teplota skladování, naštěstí se na víně nepodepsala negativně. Díky svému vysokému obsahu chuťových a (mlhavě univerzálním slůvkem vyjádřeno) extraktivních látek očekávání splnilo a vyzrálo do vyjímečných rovin. Víte přeci, jak moc se liší např. originální tokajské od běžně dostupných bílých vín. Podobně velkou vzdálenost od běžných bílých vín cítím i zde.

Znám-li Pálavu jako voňavou tramínovou odrůdu, kde ve víně najdu nejspíš sladký černý bez a muškátové tóny, tady nic takového není. Koncentrace kořeněných a v chuti výrazných látek posunula víno docela jinam, kam by víno z "normálního" ročníku dospělo SNAD někdy po 15 letech. Zde se také přesvědčuji i o přítomnosti alkoholu (obsah 13,4 %) - je to víno, ne šťáva :-) . Je poměrně hodně suché, výrazné a silné. Zanechává dlouhý, nasládle ovocný a lehce nahořklý dojem.

Chuť je plná, suše natrpklá, víno má překvapivě vyšší kyselinky. Tady poznávám, co má znamenat "pikantní kyselinky" - po celou dobu je sice cítím, ale žaludek, krk ani žáha nemají nic proti (na rozdíl od např. kyselých a sírových vín z Velehradu). Jde opravdu o vyjímečné, dokonale vlastní cestou v lahvi vyzrálé víno. Řadí se k těm absolutně nejlepším vínům a díky své krásné mandarinkové vůni je i nejosobitějším moravským vínem, které jsem měl doposud možnost ochutnat. Kdybychom vína ve svých recenzích známkovali, dostalo by proto to dnešní právem jednoznačně jedničku.

Myslím, že rozdíl mezi dnes popisovanou Pálavou 2000 pozdní sběr a včera a předevčírem zmiňovanými výběry z bobulí roku 2003 krásně ilustruje rozdílnost mezi vlastnostmi vín dvou výborných ročníků 2000 a 2003. Pěkně to vystihl i Tomáš ve svém včerejším komentáři za mým článkem.
Rok 2003 dal vínům hodně cukernatosti, nicméně další výraznější vůně a chuťové látky, nutné k archivnímu zrání a specifickému vývoji vína trochu chybí. Naproti tomu na cukernatost trošku chudší rok 2000 poskytl právě těchto látek bohatě a pokud se "spokojíte" s jakostmi pozdních sběrů a výběrů a navíc máte rádi vína suchá, tak ročník 2000 byl přesně ten Váš. Myslím, že pomalu přijde čas přemýšlet o otevření uložených bílých vín z této úrody, nemyslíte?

PS - ve Strachotíně začali před pár týdny prodávat i Pálavu 2003 výběr z hroznů, víno má 13,8 % alkoholu, bylo vyrobeno jako polosladké a stojí 150,- Kč. Mimochodem tam mají např. i Veltlínské zelené 2003 výběr z hroznů s 14,3 % alkoholu a dokonce Sauvignon 2003 výběr z hroznů s 15,2 % alkoholu (140,- Kč).


Odrůda: Pálava
Ročník: 2000
Jakost: pozdní sběr
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Mikulovská
Vinařská obec: Popice
Viniční trať: Sonberk
Výrobce: PPS Agro a.s.Strachotín
Číslo šarže: 23 - psáno rukou !
Lahvováno: 21.1.2002
Alkohol: 13,4 % obj.
Teplota skladování: 8 - 10° C
Teplota podávání: 10 - 12º C
Cena: 180,- Kč - u výrobce, léto 2002, dnes v Salónu vín kolem 420,- Kč

Doplňuji v květnu 2005: přidávám hodnocení a informaci, že tato mandarinková Pálava se již cenou u výrobce vyšplhala na slušných 600,- Kč!!
.

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 9 10 10 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2340x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 27.12.2009 13:35:56