O Víně

06.12.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.12.2004 00:00

Štramberská šipka (rosé) perlivé víno - Křápek Josef Blatnice pod Svatým Antonínkem

27. října 2004 jsme psali o perlivém víně Štramberská šipka. Konkrétně se jednalo o bílé víno vyrobené podle rodinné receptury z odrůd: Müller-Thurgau x Muškát moravský x Ryzlink rýnský x Ryzlink vlašský. Dnes se podíváme na láhev Štramberská šipka rosé perlivé víno, které je vyrobeno lehkým lisováním odrůdy Frankovka. Jak jsme již psali, obchodní název Štramberská šipka je identický s mnohem známější Blatnickou perlou.

Josef Křápek (ročník 1931) se celý svůj život věnuje vinařství. Po několik desetiletí pracoval ve společnosti Víno Bzenec a také jako vysokoškolský profesor. Hrozny nakupuje od drobných pěstitelů a zemědělských družstev. Vlastní také malou vinici. Vyrábí vína z těchto odrůd: Muškát moravský, Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Frankovka, Chardonnay, Veltlínské zelené a Svatovavřinecké. V malém množství také Sauvignon a Tramín červený. Kromě výroby perlivého vína se především zaměřuje na výrobu odrůdových a vysoko jakostních vín, která prodává do vybraných vinoték a prodejen.

Lahev typická pro šumivá vína má objem 0,75 l (zelené sklo) je opatřena plastovou zátkou s košíkem. Barva je malinově růžová. Vůně je jemná a ovocná. Postupně se rozvinou nádherné tóny malin a jahod. Chuť je osvěžující a příjemně perlivá. V počátku je perlení sice přechodné, ale po rozdýchání se stává perlení dlouhotrvající. V chuti opět převládají ovocné tóny, pikantní kyselinky a minimum tříslovin. Nabízí se srovnání s bílou variantou tohoto perlivého vína a vychází mi, že tato růžová varianta je mnohem zajímavější, lepší a v chuti jemnější. Příchuť oxidu uhličitého je velmi malá a nedivil bych se, kdybyste si ho spletli s normálním šumivým vínem.

Toto růžové perlivé víno je vhodné k slavnostním přípitkům a předkrmům. Můžete ho také podávat k sýrům s modrou plísní (Gorgonzolla, Zlatá niva, Roquefort). Jde o velmi příjemné a osvěžující víno, které si vás získá.

Na závěr si dovolím převzít několik faktů, týkající se jeskyně Šipka, která se nachází na nejvýznamnějším místě Národního sadu na severním svahu Kotouče, jenž město Štramberk proslavilo ve vědeckém světě. Hlavní chodba (původně krápníkové) jeskyně je 45 m dlouhá, komín měří 7 m. V letech 1879 - 1887 zde prováděl archeologický výzkum Karel Jaroslav Maška, gymnazijní profesor z Nového Jičína. Ve čtvrtek 26. srpna 1880 nalezl u výklenku chodby Jezevčí díra v popelu ohniště asi 1,4 m hluboko zlomek spodní čelisti neandrtálského dítěte později nazvanou Šipecká čelist. Na památku této významné události byla na stěně jeskyně umístěna v roce 1922 pamětní deska K. J. Mašky od akademického sochaře Františka Juráně. Jeskyně Šipka se svou romantickou atmosférou a četnými nálezy kostí zvířat (jeskynní medvědi a lvi, mamuti, srstnatí nosorožci atd.) inspirovala chlapce Zdeňka Buriana k představám pravěkého světa, které později ztvárnil ve svých kresbách. Pokud hledáte tip na rodinný výlet, určitě si do Štramberku zajeďte. Jak můžete vidět na připojených fotografiích, je to romantické místo.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Štramberská šipka
Odrůdové složení: Frankovka
Jakost: perlivé víno
Zatřídění dle zbytkového cukru: neuvedeno
Výrobce: Josef Křápek Blatnice pod Svatým Antonínkem 306
Konzervováno kys. sorb.: max. 200 mg/l
Alkohol: max. 12,0 % obj.
Teplota podávání: 6 - 8 ºC
Cena: 85,- Kč (Štramberk - Galerie vín pod radnicí v roce 2004)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2142x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 30.12.2009 16:54:14