O Víně

23.11.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.11.2004 00:00

Modrý Portugal 2004 zemské (mladé víno) - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Prodej prvního letošního vína začal přesně 18. listopadu. Během následujících dní uvedeme na našem portálu několik recenzí na mladá vína. Prvním z nich je láhev Modrý Portugal ročník 2004 Vin Nouveau z Moravských vinařských závodů. Než se dostaneme k hodnocení tohoto mladého vína, podíváme se ještě na dvě novinky, které se týkají této láhve respektive nového vinařského zákona. Na přední etiketě můžete najít nové označení Vinařská oblast Morava a na zadní zemské víno.

Stručně vysvětlím o co jde. 10 původních vinařských oblastí na Moravě a 6 v Čechách bylo sloučeno do dvou oblastí: Vinařská oblast Morava a Vinařská oblast Čechy. Na Moravě najdeme dále 4 vinařské podoblasti (Mikulovská, Slovácká, Velkopavlovická a Znojemská) a 2 v Čechách (Mělnická a Litoměřická). Pro výrobce to znamená, že všechna vína vyrobená a prodávaná u nás od roku 2004 musí být patřičně označena vinařskou oblastí podle nové legislativy.

Nová kategorie zemské víno musí mít minimální cukernatost hroznů 14° ČNM a na etiketě může být, na rozdíl od stolních vín, uvedena vinařská oblast. Kromě odrůd pro výrobu stolních vín smí být dále zemské víno vyrobeno z následujících původních odrůd: Bouvierův hrozen, Čabaňská perla, Červenošpičák, Jakubské, Modrý Janek, Sylvánská červené a Veltlínské červenobílé. Vinaři tak mají daleko větší možnost dalšího uplatnění nových okrajových odrůd, které dodnes museli deklarovat jako stolní víno a někdy ani to ne. Zemská vína mají ve vinařských velmocích své pevné místo a pravděpodobně najdou uplatnění i u nás. Vše ale ukáže až čas.

Láhev typu Vinuva má objem 0,75 l (zelené sklo) a je opatřena lisovaným korkem délky 38 mm s tradičním potiskem výrobce. Barva je světle rubínová s lehkým kouřovým nádechem. Vůně je nevýrazná a spíše neutrální. Až po dlouhém rozdýchání jsou patrné ovocné a zemité vůně. Po zatočení ve skleničce zůstávají na stěnách jemné bublinky oxidu uhličitého = známka velmi mladého a ještě neustáleného vína. Chuť má také typické znaky mladého vína, kyselkavá chuť v závěru, nízké třísloviny a vyšší kyseliny. Také nízká přírodní cukernatost hroznů odpovídá již zmíněné kategorii = zemské víno.

Toto mladé víno je vhodné k pečené kachně, huse a drůbeži. Můžete ho také podávat k sýrům s bílou plísní (Camembert, Brie, Hermelín), čerstvým kozím sýrům a pařeným či uzeným sýrům (Koliba, Mozzarella, Caciocavallo). U mladých vín nemůžeme čekat žádnou velkou kvalitu, harmonii a vyvážené složky. Mladá vína kupujeme a pijeme proto, abychom poznali nový nastupující ročník a ještě více se těšili na tato nová vína. Samozřejmě, že u nich najdeme perfektní osvěžení a onu mladost, kterou nám starší červená vína již těžko poskytnou. V porovnání s loňským, extrémně příznivým klimatickým ročníkem, jde tentokrát o průměrné červené víno.

Odrůda: Modrý Portugal
Ročník: 2004
Jakost: zemské
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Moravská
Výrobce: Moravské vinařské závody s.r.o. Hukvaldy
Číslo šarže: 2004/274/11
Alkohol: 11,0 % obj.
Teplota podávání: 16 - 19° C
Cena: 64,90 Kč (Hypernova v roce 2004)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2030x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 30.12.2009 18:05:30