O Víně

15.11.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.11.2004 00:00

Sauvignon 2002 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Oblíbenost přírodně sladkých vín postupně dorazila i k nám. Teď nemám na mysli vína ledová, slámová či výběr z bobulí, ale přívlastky pozdní sběr a výběr z hroznů. Tento trend asi nejvíce vystihuje stále se rozrůstající kolekce přírodně sladkých vín ze Znovínu. Podívejme se na láhev Sauvignon 2002 pozdní sběr.

Při pohledu na jméno vinařské obce Hostěradice a viniční tratě Volné pole je milovníkům vína vše jasné. Vedle známého Šobesu má pravděpodobně ve Znojemské vinařské oblasti nejenom největší rozlohu, ale také i vysoký kredit. Osobně jsem se ještě nesetkal se špatným vínem z této viniční trati, ba naopak. Daří se zde odrůdám Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a právě Sauvignonu. Obec Hostěradice se pyšní svou bohatou historii, která je velmi úzce spjata s vinařstvím. Protože existuje o této viniční trati řada zajímavých statistických údajů, podíváme se nejprve na ně. Volné pole patří do nejlepší kategorie viničních tratí č.I. Celková výměra tratě je 95,4 ha, z toho je 83,2 ha osázeno. Nadmořská výška je 270 až 330 metrů a je směrována jižně až jihovýchodně. Průměrná roční teplota zde dosahuje 8,8° C, 520 mm ročních srážek a pH mírně kyselé (6,6 pH). Půda je zde písčito-hlinitá a má lehčí geologický původ.

Lahev typu Bordolese má objem 0,5 l (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm. Barva je intenzivní, slámově žlutá se slabými zelenkavými odlesky. Vůně je extraktivní, hluboká a nádherná. Přímo okouzlující jsou medové tóny. Dále najdete rozkvetlé akáty a květový pyl. Chuť je hřejivá a dlouhotrvající s velmi příjemným zbytkovým cukrem v závěru. V chuti nacházím broskové tóny, kvetoucí černý bez a znovu medovinu. Tradiční „kopřivovost“ je zde velmi potlačena a naopak je přítomná nádherná chuť vyzrálých hroznů a svěží kyselinky. Svůj vrchol má stále před sebou a během dalších čtyř let můžete víno archivovat.

Jde o nádherné víno, které můžete podávat k rybím specialitám s výraznější úpravou a k dezertům. Zajímavá bude také kombinace s olivami plněnými sýrem a mandlemi nebo s černými olivami. Můžete ho také podávat k polotvrdým sýrům holandského typu (Gouda, Eidam, Fontina, Archivní sýr) a čerstvým ovčím sýrům (Brynza). Ale vůbec se netrapte, co k tomuto víni podávat? Jde totiž o lahůdku, která umocní příjemné posezení s nejlepšími přáteli.

Tento Sauvignon je určený pro příjemné chvíle a pro milovníky přírodně sladkých vín. V případě tohoto Sauvignonu máte před sebou velmi aromatické, příjemné a harmonické víno, které vás zaujme. Pokud narazíte na víno z viniční tratě Volné pole neváhejte, uvidíte že budete mile překvapeni. Je to místo, kde pravidelně vznikají ty nejlepší vína ze Znojemské vinařské oblasti.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2002
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Hostěradice
Viniční trať: Volné pole
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 56
Evidenční číslo jakosti: 8494V/03-7023/16
Číslo vzorku: 16
Číslo láhve: 295 493
Obsah zbytkového cukru: 15,9 g/l
Obsah kyselin: 7,5 g/l
Bezcukernatý extrakt: 24,7 g/l
Rok lahvování: 2003
Alkohol: 12,3 % obj.
Teplota podávání: 8 ºC
Doporučená archivace: 1-5 let
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 150,- Kč (cena od výrobce - zásilková služba v roce 2004)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1350x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 30.12.2009 18:41:45