O Víně

25.11.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.11.2004 00:00

Frankovka 2001 odrůdové jakostní - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

O vínech pana Plešingra už zde J. několikrát psal, pro mne je to ovšem dnes premiéra. Myslím, že k rozhodnutí použít jako viněty pouze zlaté samolepky, navíc netradičního tvaru, musí jistě mít pan Plešingr odvahu - podle mě se člověku buď musí dost líbit, nebo značně nelíbit.

Otevírám tedy zelenou bordó láhev s tou onou zlatou vinětou, záklopka i korek vykazují rezervy - viz popiska u obrázků. Mnohé příklady jiných firem ukazují, jak to lze dělat lépe, přičemž náklady jsou minimální, ale efekt nepřehlédnutelný. Myslím tím potisk špuntu, logo nebo potisk záklopky a také její kvalitní, tedy neuspěchané nasazení. A pokud se nějak sesmekne, je takový problém ji stáhnout a nasadit dobře znovu? Každá láhev je vizitka vinaře a potom smůla, když se dostane do rukou takovému rýpalovi, jako třeba mě...

Dobře, korek je tedy 40 mm s vlažným potiskem hroznu a větvičky. Konečně víno je ve skleničce překvapivě temné, barva je hutně rudá až do hněda.
Víno voní pěkně "dusivě", vůně je intenzivní a podle mne jde o pěknou aromatickou rebarboru - sladce natrpklou vůni. Rebarbora byla taková větší přízemní rostlina (doufám, že ji snad ještě někdo pěstuje!?), vypadala jako lopuchový trs, ale byla výborně jedlá. Stonky rebarbory se vařily a byl z ní vynikající sladce natrpklý kompot tak trochu jakoby gelový, ale to stažení venkovní "kožky" jsme ji žvýkali i syrovou. A právě ten trochu citrónový, trochu grepový a trochu sladký dojem mám dnes z plešingrovy Frankovky.

Trpce sladký a ovocný dojem se projevil i v chuti, lehce vyšší kyselinky. Příjemně nezralý černý rybíz snad i ostružiny, angrešt - no ale ta rebarbora tomu sedí asi nejvíc. Po spolknutí cítím v ústech ovocně trpký dozvuk. Jde o ročník 2001? Zdá se mi mladší, je poměrně svěží, ne příliš plné. Možná mu trochu chybí větší vyzrálost a bohatost červených vín, ale zato nabízí požitek ze své specifické chuti a vůně. Je to zajímavé víno, příjemné.

A ještě něco málo poučení nakonec - víno mi svou vůní a chutí připomělo rebarboru tak silně, že jsem pomocí Google.com pro heslo rebarbora neboli reveň kadeřavá našel asi 1´100 odkazů. Měl jsem tedy možnost zjistit, že tato rostlina nejen že žije, ale dokonce se dá občas běžně koupit v odděleních zeleniny. Některé další informace o ní jsem zkopíroval:

Tahle vytrvalá zelenina reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum) přišla do Evropy od Barbarů - z Mongolska, Zabajkalí a Číny. Už před 3 tisíci léty se v Číně užívala jako lék, ovoce či zelenina. V Evropě jí přišli na chuť nejdříve Angličané (odkud dnes pochází šedesát procent celosvětové produkce) a Němci. Na našem území se udržuje jen ojediněle v zahrádkách. Jednotlivé odrůdy mají rozdílnou jemnost a barvu řapíků od zelené přes žlutou až po intenzivně červenou.
Brzy raší, a tak se postupně odlamují její řapíky, až do sv. Jana, později narůstá obsah kyseliny šťavelové. Přesto je dobře ji doplňovat při konzumaci mléčnými výrobky od počátku sklizně. Nejvíce obsahuje draslíku a vápníku, také hořčíku a fosforu.
Z vitamínů má menší množství vitamínu C (polovinu co citron), provitamin A, vitaminy B, niacin, protisklerotické flavonoidy. Účině zabíjí škodlivé mikroorganismy, prospívá krevnímu oběhu, je močopudná. Jinak je to zelenina používaná jako ovoce, občas v jarním období velmi prospěšná. Rostlina obsahuje kyselinu šťavelovou, které je nejvíce v listech, ty se však nekonzumují. Konzumují se mladé řapíky, které obsahují kyseliny šťavelové málo, asi 0, 12 procenta. Příjemnou chuť způsobuje přítomnost kyseliny jablečné a citrónové. Má mírně projímavý účinek.
Připravují se z ní moučníky s tvarohem, ovocné polévky, kompoty, zavařeniny. Používá se v kuchyni jako náplň do pečiva, ale i na konzervování. Výborný je džem, marmeláda, kompot, víno (no vida !), šťávy a podobně.


Odrůda: Frankovka
Ročník: 2001
Jakost: odrůdové jakostní
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Kyjovská
Vinařská obec: Nechvalín
Viniční trať: Zahrady
Výrobce: Vinařství Plešingr, s.r.o., Rohatec
Alkohol: 11,2 % obj.
Číslo šarže: 39/01
Teplota skladování: 8 - 10º C
Teplota podávání: 16 - 18º C
Rok lahvování: 2003
Cena: byl to dárek od J. , díky :-)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2073x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 30.12.2009 17:51:26