O Víně

27.10.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.10.2004 00:00

Štramberská šipka (bílá) perlivé víno - Křápek Josef Blatnice pod Svatým Antonínkem

Když jsem poprvé uviděl láhev s obchodním názvem Štramberská šipka, vyvolalo to ve mne mírný úsměv. Jedná se o perlivé víno, které si do názvu dalo motiv, který vůbec nesouvisí s vinařstvím. Štramberká šipka je název jeskyně ve Štramberku, ve které nalezl v roce 1880 Karel Maška zlomek spodní čelisti neandrtálského dítěte. Štramberk je malebné městečko a historickým náměstím, nad kterým se tyčí známá Trúba. Protože jsem nenašel žádnou spojitost mezi Štramberkem a vinařstvím, nezbývalo než zavolat přímo výrobci, Josefu Křápkovi do Blatnice pod Svatým Antonínkem, u kterého jsem získal veškeré potřebné informace.

Štramberská šipka je obchodní název pro perlivé víno, které je vyrobeno podle tradiční rodinné receptury Josefa Křápka. Jedná se o stejné víno, jaké se prodává pod názvem Blatnická perla. Odrůdové složení pro výrobu bílého vína je vždy stejné: Müller-Thurgau x Muškát moravský x Ryzlink rýnský x Ryzlink vlašský. Mění se pouze poměr jednotlivých odrůd, a to na základě odlišností jednotlivých ročníků. Pan Křápek se snaží vždy o to, aby Štramberská šipka respektive Blatnická perla měla vždy svůj osobitý charakter.

A než se pustím do samotné recenze, uvedu definici perlivého vína. Perlivé víno je sycené oxidem uhličitým, který mu dodává svěžest. Sycení vína oxidem uhličitým se běžně používá u vín fádních, méně kyselých, ale jinak zdravých. Z pohledu legislativy nesmí být perlivé víno označováno jako šumivé nebo jako sekt. Musí vykazovat minimálně 9 % obj. celkového obsahu alkoholu a minimálně 7 obj. % skutečného obsahu alkoholu. Přetlak oxidu uhličitého v láhvi musí být při 20° C v rozsahu od 0,1 do 0,25 MPa.

Lahev typická pro šumivá vína má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena plastovým korkem s košíkem. Při pohledu na etiketu a především na použitou barvu mám své výhrady. Použit zlaté písmo na bílý podklad etikety je velmi nešťastné. Na druhou stranu použití symbolu jeskyně s pozadím na Štramberskou Trúbu je originální a určitě si toto perlivé víno nespletete s celou řadou dalších šumivých nebo perlivých vín. Barva je světle šedožlutá. Vůně je spíše neutrální, svěží a mírně ovocná. Při nalití do flétny můžete pozorovat dostatečně jemné a dlouhé perlení vycházející ze středu skleničky. V chuti jsou poznat stopy po odrůdě Müller-Thurgau a Muškátu moravském. Na jazyku cítíte mírný zbytkový cukr, což naznačuje, že se pravděpodobně jedná o polosuchou variantu. Tuto informaci nelze ovšem nikde ověřit. Určitě si řeknete, zde je poznat rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem. Musím říci, že příchuť oxidu uhličitého zde skutečně je. Není sice výrazná, ale ten rozdíl určitě najdete.

Toto perlivé víno můžete podávat k slavnostním přípitkům a předkrmům. Bude se také snoubit s tvrdými sýry (Ementál, Pecorino a Čedar). Jde o velmi osvěžující víno, které si určitě najde své příznivce. Protože máme k dispozici Štramberskou šipku ve variantě rosé, podíváme se příště na něj a řekneme si také něco o této jeskyni a výrobci.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Štramberská šipka
Odrůdové složení: Müller-Thurgau x Muškát moravský x Ryzlink rýnský x Ryzlink vlašský
Jakost: perlivé víno
Zatřídění dle zbytkového cukru: neuvedeno
Výrobce: Josef Křápek Blatnice pod Svatým Antonínkem 306
Konzervováno kys. sorb.: max. 200 mg/l
Alkohol: max. 12,0 % obj.
Teplota podávání: 6 - 8 ºC
Cena: 85,- Kč (Štramberk - Galerie vín pod radnicí v roce 2004)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2790x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 30.12.2009 21:00:02