O Víně

14.10.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.10.2004 00:00

Melnik 2003 známkové jakostní - Chateau Menada, Bulharsko

Slovo Melnik na vinětě není ten náš český Mělník nad soutokem Vltavy a Labe, ale název vína, jež je vyrobeno z bulharské odrůdy Široka melniška loza, tedy česky „Široká réva z Melnika“ - zkracuje se ovšem právě na Melnik.
Hovoříme o vinařské oblasti Údolí řeky Strumy, neboli také Jolianka na Struma v jihozápadním Bulharsku. Je to nejmenší bulharská vinařská oblast a je v ní jen 6 % bulharských vinohradů, má jednu podoblast, tři okresy a pět míst se statutem DGO. V oblasti je typické středozemní klima, které je příznivé právě pro červená vína.

Naše úžasná databáze v sekci Encyklopedie - Oblasti - Bulharsko dále o tomto víně hovoří, že Melnik je suché víno tmavě červené barvy, plné, s vysokým obsahem tříslovin. Vyrábí se jak čistá odrůda, tak se používá ke scelování s méně výraznými víny. Melnik býval na našem trhu jedno z nejlacinějších dovážených vín - sedmička stávala kdysi 11,- Kčs. Lze vyrobit Melnik i měkčí, příkladem je Damianica Melnik, který je velmi hladké, obsažné víno. Správný Melnik je ale tvrdý a Harsovo Melnik má statut Controliran vina. Mimo vín odrůdy Melnik je zde i slušný Cabernet Sauvignon - mírně kořenný, s jemným charakterem a nezvyklá směs Cabernet Sauvignon + Melnik = tvrdé, silné víno.
Podle bulharského vinařského zákona jsou vína série Sophia Menada označována jako vína krajová, nebo zemská - obdoba např. francouzského označení Vins de Pays.

Tak tolik o víně Melnik teoreticky a nyní hurá do akce.
„Mělník“ :-) je tedy v hnědé sedmičce, která sice připomíná obvyklý typ Bordó, ale nás nedostane - je to vyšší typ Bordo exclusive. Ten je nápadně podobný typu lahve Vinuva, která má ale ostře řezanější „ramena“, tedy tu část od hrdla k tělu lahve.

Viněta vína je barevně přepestrá, rádoby moderní se zlatotiskem, ale ještě to není tak hrozné. Jak je obvyklé u vín nižších jakostí a to i u našich, chybí zde naprostá většina údajů o vlastním víně. Vím, že tam podle zákona být nemusí, ale určitě by nám, spotřebitelům, udělaly větší radost, než nezajímavé údaje o všem ostatním.

Zátka je lepenec z korkové superdrtě, bez plných okrajů - no, to asi bude dílo. Třeba tím chtěl výrobce vlastními slovy naznačit, že víno je určeno k přímé spotřebě a nemusíme si dělat starosti, že Vám bude zabírat místo v archivu.
Špunt je potištěn nápisy „Domain Menada“, „Belvedere Group“ a obrázkem čehosi, co je buď mořská pana, opilý vinař, anděl s ploutvema, nebo nějaký amorfní mlok    :-)

Barva vína je spíše světlejší červená, jasně rubínová. Ve vůni není tak zlé, je viditelně, nebo spíš „čmuchatelně“ sladší (je polosladké), není to ale to, čeho jsem se obával : hrůza kvality „pod“stolního vína. Cítím sudové červené, bez jiných dalších specifických vlastností, možná se trochu hlásí třísloviny.

První doušek je „sladší“, při dalších si už zvykám. Více se začínají projevovat třísloviny a hořčiny. Víno ale hořké není, pije se mi dobře a v podstatě mě překvapuje a to tak, že příjemně. Polosuché je, ale taniny a „suchost“ na patře je dobře patrná. Řekl bych, že víno připomíná naši hladší, jemnější a sladší Frankovku, nebo sušší Rulandské modré.
Víno netrpí žádnými specifickými příchutěmi či vlastnostmi v kladném ani záporném smyslu, lehce mě pálí v ústech tak, že to nepřičítám přirozeným kyselinkám, ale nejspíš řepnému cukru.
S drobnými „příkusky“ jako kostky sýra a suchého salámu, je to však zcela v pohodě. Zajímavé je, že mám individuální pocit suchosti vína v ústech - znáte tu hru „jazyk patro mlask“ - ale ta polosuchost pitelnosti vyloženě prospívá a onu zmíněnou pálivost zjevně potlačuje (zajímavé také je, kolik už toho píšu o stolním víně).

Tato červená Sophia Menada z „Mělníka“    :-) je překvapivě plné a přitom docela lehké víno, které se mi navečer dobře pije. Kolik že stálo : 49,- Kč ?!?! Tak na to je jediná odpověď : ANO, to se vyplatí...

Myslím to upřimně    :-)

Obchodní název: Sophia Menada
Odrůda: Melnik
Ročník: 2003
Jakost: známkové jakostní
Kategorizace: krajové víno
Cukernatost: polosuché
Vinařská oblast: Údolí řeky Strumy
Vinařská obec: Stara Zagora
Obsah alkoholu 11,5%
Výrobní partie: zřejmě 217
Rok lahvování: zřejmě 2004
Teplota skladování: neuvedeno, ale my víme že nejlépe do 10º C
Teplota podávání: cca 16º - 18°C
Výrobce: Domain neboli Chateau Menada, Bulharsko
Cena: 49,- Kč v Globusu začátek října 2004

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2888x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 31.12.2009 16:35:59