O Víně

04.02.2022 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.02.2022 07:00

Cabernet Sauvignon 2018 výběr z hroznů - Vinařství Buček, Sudoměřice

Na Cabernet Sauvignon jsem byl doposud poněkud skeptický, ale toto víno vyvrátilo mojí nedůvěru k této odrůdě v moravských vinicích.

Je známo, že Cabernet Sauvignon (pro připomenutí: Cabernet Franc x Sauvignon Blanc) vyžaduje vysoký počet SAT, dozrává pozdě (koncem října, často se sklízí až do poloviny listopadu). Z nezralých hroznů bývají vína travnatá, s vůní zelené papriky. Proto se vinaři na Moravě často dívají na Cabernet Sauvignon s nedůvěrou až odmítavě. Znám vinaře, kteří to pěstování prostě vzdali. Kdo vydržel, a jedním z nich je vinař pan Buček s dcerou Jiřinou ze Sudoměřic, může se pochlubit Cabernetem Sauvignon, které prezentuji - víno s výraznou tmavě červenou barvou, s bohatostí ostružin a černého rybízu ve vůní, s velmi pěknými čistými tříslovinami, stále ještě svěžími, ale časem se stanou ještě krásnější dominantou tohoto vína. Nechybí ani akcent spáleného dřeva, kůže, vůně silné černé kávy. Plné a tělnaté. Víno zrálo rok na dubovém sudu.

Toto víno mě opravdu překvapilo, protože ve slovácké vinařské podoblasti jsem takovou kabernetovou petardu nečekal. A kromě Cabernetu Sauvignon jsem tu našel z červených i hezkého merlota, cvajgla, červenou burgundu i portugálka.

Doporučuji nejen víno, ale i Sudoměřice jako takové, klidné a pěkné, se sklepní uličkou stejně tak klidnou a hezkou. Doporučuji jarní výlet, přímo ve sklepní uličce je možnost ubytování, třeba ve vinařství pana Bučka.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2018
Jakost: výběr z hroznů
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Sudoměřice
Trať: neuvedena
Výrobce: Vinařství Buček, Sudoměřice
Alkohol: 14,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 0,3 g/l
Obsah kyselin: 4,5 g/l
Typ půdy: hlinito-štěrkovitá až jílovito-šterkovitá, vododržná
Doporučená archivace: 2030
Teplota podávání: 8-10 °C
Teplota skladování: 6-12 °C
Cena: 189,- Kč

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1215x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 02.02.2022 16:09:25