O Víně

10.03.2020 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.03.2020 07:00

Pikador Zweigeltrebe 2018 - Winnica Solaris, Opole Lubelskie, Maciej Mickiewicz, Polsko

Víno z odrůdy Zweigeltrebe, které dokazuje neustále rostoucí úroveň polského vinařství.

Vinařství pana Mickiewicze se nachází v jednom z nejteplejších regiónu Polska, ve vinařském regionu Malopolský průlom Visly, navíc s příznivými půdními podmínkami pro pěstování révy vinné. Vinohrady byly posazeny v roce 2004 na jihozápadních svazích na okraji městečka Opole Lubelskie (poloha: https://cs.wikipedia.org/wiki/Opole_Lubelskie - cca 200 km na SV od Krakova, 150 km JV od Varšavy) na ploše 1,5 ha, v tomto roce se vinice rozroste na 3 ha. Hlubší podloží tvoří svrchněkřídové vápence, opuky a slíny, půdy jsou typu „rendzina" s velkým množstvím vápencového skeletu, velmi záhřevné. Posazeny jsou jak odrůdy ušlechtilých vinifer - Ryzlink rýnský, Tramín, Zweigeltrebe, tak i odrůdy rezistentní (PIWI), reprezentované odrůdami, jako Solaris, Hibernal, Seyval Blanc, Johanniter, Muscaris, Cabernet Cortis, Regent, Rondo. Vinařství staví na jakosti vstupní suroviny, pro dosažení vysoké jakosti vín se úroda na keři redukuje na cca 1 kg. Vedení vinice je maximálně šetrné k okolní přírodě. Vinifikace probíhá většinou v nerezových tancích, červená vína se drží na slupkách cca 7 dnů, jako v případě prezentovaného vína, řízené kvašení v nerezu, dozrávání červených vín po dobu 12 měsíců ve francouzských dubových sudech.

Vína pana Mickiewicze tvoří v nabídce polských vín tu pomyslnou nejvyšší poličku a jsou velmi vyhledávána polskými milovníky vín.

Odrůdu Zweigeltrebe snad není třeba představovat, jedná se o viniferu - název dle VIVC Zweigeltrebe Blau - křížení St. Laurent x Blaufränkisch, vyšlechtěná Fritzem Zweigeltem v roce 1922 v rakouském Klosterneuburgu. Odrůda si našla svoje místo v polských vinicích a lze z ní i v severnějších oblastech získat při správném pěstování a vinifikaci zajímavá vína severního typu, čehož dokladem je i toto víno a nejen toto. Z kolekce pana Mickiewicze jsem už něco vyzkoušel a musím říci, že všechna vína byla udělána s velkou dávkou profesionality.

U tohoto vína oceňuji hezký vzhled, tmavě sytě višňovou barvu, bohatost tvorby hutných slziček na skle a jiskrnost.

Vůně vína není nijak zvlášť intenzivní, za to je čistá a příjemná v nose. Převládají aromata černého lesního ovoce, trnky, aronie, delikátně švestková vůně, přezrálé višně, k tomu všemu vůně jemně připáleného dřeva a karamelu. Dojmy z vůní se překládají i na chuťové dojmy. Zdá se mi být víno lepší právě v chuti, nežli ve vůni. Je to mnohem intenzivnější, ústa zaplaví bohatství ovoce, višní v čokoládě, ostružin, borůvek, je tu trochu kávy, černého pepře, zemitosti. Vše doplňuje celkem výrazná kyselina a taniny jsou trošku divokým, ještě trošku neokřesaným doplňkem celku. Dochuť je docela dlouhá, čokoládově-kávová, pikantní.

Toto víno lze hodnotit vcelku pozitivně. Doporučení by asi znělo nechat víno ještě trochu déle uležet na lahvi a vypustit až po dalším roce ležení. Věřím, že by se dobře poukládalo.

Zbytkový cukr 2,0 g/l, kyseliny 5,6 g/l, alkohol 12,5 %, 7 dnů fermentace na slupkách, JMF, 11 měsíců na starším dubovém sudu.

Moje hodnocení: 84/100 bodů. Myslím si, že toto víno je dobře udělané a taky si myslím, že mnoho moravských vinařů by takového „cvajgla" ve svém sklepě uvítalo. Je to taky další z již mnoha důkazů, že se dají v Polsku dělat zajímavá vína.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Zweigeltrebe
Ročník: 2018
Jakost: stolní (v Polsku se vína prozatím nezatřiďují dle cukernatosti při sběru)
Vinařská oblast: Malopolská
Vinařská podoblast: Malopolský průlom Visly
Vinařská obec: Opole Lubelskie
Výrobce: Maciej Mickiewicz
Alkohol: 12,5 % obj.
Datum sběru: 1.10.2018
Typ půdy: rendzina s vápencovým skeletem
Stáří vinice: 16 let
Technologie výroby: ruční sběr, pomleto a odstopkováno, 7 dní fermentace na slupkách, vylisováno, odkaleno, stočeno do nerezových fermentačních nádob, kvasinky Erbslöh, JMF, 11 měsícu zraní ve starších dubových sudech.
Doporučená archivace: 2023 - 2025
Teplota podávání: 16-18 °C
Teplota skladování: 6-12 °C
Cena: 70,- zł v oficiálním prodeji (v přepočtu cca 410,- Kč)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2287x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.03.2020 07:31:48