O Víně

07.10.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.10.2004 00:00

Irsai Oliver 2002 odrůdové jakostní - Vinařství Tetur Vladimír Velké Bílovice

Již dlouho jsem nedržel v rukou láhev, kterou by zdobilo tolik zlatých medailí, že na ní již není příliš volného místa. Ještě tak dvě tři výstavy a získaná ocenění by nebylo kam nalepit. Takovou láhví je Irsai Oliver 2002 odrůdové jakostní od Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic. Láhev je ozdobena třemi nálepkami: Weinparade Poysdorf (zlatá medaile), Valtické vinné trhy 2003 (zlatá medaile) a Národní salon vín 2002-2003.

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (hnědé sklo) a je uzavřena lisovaným korkem 40 mm s firemním potiskem. Barva je slámově žlutá se zlatými odlesky a nádherně čistou jiskrou. Vůně je extraktivní a hluboká. Ihned po otevření se na vás vyvalí nádherný buket, který ucítíte již z dálky. V žádném případě nečekejte pouze obvyklou vůni muškátu. Najdete zde nádhernou vůni vyzrálých hroznů, květinové tóny, rozkvetlé akáty, černý bez a med. Po rozdýchání se stávají dominantní tóny připomínající kandované ovoce a bonbóny (Bonpari). Již za takto nádhernou vůni byste pravděpodobně dali ocenění a co teprve chuť?

Chuť je svěží, pikantní, harmonická a sametově hebká. Velmi dlouho hřeje v ústech a překrásně zdobí toto víno. Najdete zde znovu ovocné, kořenité a muškátové tóny. Jednou větou lze říci, že to je Irsai Oliver jako řemen. Můžete ho dále archivovat, za 3 až 4 roky pravděpodobně dosáhne svůj vrchol. Je vhodný k zeleninovým předkrmům, lehkým úpravám drůbežího masa, moučníkům, sladkým dezertům a zmrzlinovým pohárům. Snoubit se bude také s čerstvými sýry s ovocem a ořechy, čerstvými ovčími a kozími sýry (Zieger, Brynza). Úplně nejlépe ho ovšem vychutnáte s nejlepším přítelem.

Irsai Oliver je sám o sobě vždy výjimečným vínem. V tomto případě poskytuje nádherně harmonické víno ve všech směrech. Právem je ozdobeno třemi zlatými medailemi a pokud toto víno pan Tetur přihlásí do dalších soutěží, nezůstane pouze u nich. Potěší milovníky aromatických odrůd a také svěžích harmonických bílých vín. Irsai Oliver pravidelně slibuje u Vladimíra Tetura vždy mimořádný zážitek a i tento potvrdil svůj hodně vysoký kredit.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Irsai Oliver
Ročník: 2002
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Bílovice
Výrobce: Vladimír Tetur, Velké Bílovice 1277
Číslo šarže: 2003-50
Alkohol: 12,0 % obj.
Ocenění: Weinparade Poysdorf (zlatá medaile), Valtické vinné trhy 2003 (zlatá medaile) a Národní salon vín 2002-2003
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 139,- Kč (vinotéka v roce 2004)

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3038x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 01.01.2010 16:30:15