Pinot noir 2014 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.
Jak hodnotím Pinot noir ročníku 2014 a přívlastku pozdní sběr se dozvíte v následující recenzi.
Lahev Pinotu noir 2014 pozdní sběr jsem koupil v březnu 2016 za 149,- Kč (akce Globus). V e-shopu vinařství je tato lahev stále k dispozici za 180,- Kč. Poprvé jsem o Pinotu noir ročníku 2010 a přívlastku pozdní sběr referoval v recenzi, kterou najdete pod tímto odkazem (hodnocení 8-8-7).
Vlastní hrozny byly sklizeny 8. října 2014 při cukernatosti 22,0 °NM na viniční trati Dubová (vinice Hrbiny) v obci Archlebov. Réva zde byla vysázena v roce 2004 a pěstuje se na středním vedení na černozemi (těžká, slínová). Technologie výroby: šetrné zpracování, kvašení ve vinifikátoru s kombinací ponořování matolinového klobouku a sprchováním. Délka kvašení 10 dnů. Po dokvašení: šetrné lisování, odkalení, zahájení JMF v nerezovém tanku. Víno zrálo v sudech po dobu 4 měsíců a bylo lahvováno 22.7.2015.
Z webových stránek vinařství přebírám následující text, který se vztahuje k viniční trati. Vinice Hrbiny se rozkládá po levé straně a na vrcholu kopce poměrně prudkého a úzkého údolí, které se táhne od severu k jihu. Právě na tomto vrcholu kopce v 370 až 380 metrů nadmořské výšky, který je svírán podkovovitě lesem, se nachází nejteplejší místo na archlebském katastru. Půda je zde těžká, slínová. Z této vinice můžete ochutnat náš Pinot noir.
Lahev typu Top Bordo Sissi objemu 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena korkem z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem popsal u této recenze, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.
Barva je rubínově červená a odrůdová, má nízkou intenzitu a cihlově červené odlesky. Viskozita je střední. Vůně je po třech hodinách, kdy jsem nechal víno rozdýchat, velmi výrazná. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě višní a kompotového ovoce, která postupně přechází do odstínů griotky, jemné vanilky a kouřovinky. Na pozadí můžete najít marmeládové tóny. Buket je komplexní a má zajímavou strukturu.
Chuť je středně dlouhá, má ale kratší závěr a poněkud tenčí tělo. V dozvuku můžete najít slabé dřevité tóny, které mají původ v krátkém školení v dubu. Natrpklá třísla mi vůbec nevadí, naopak působí zajímavě. Pokud mne buket neskutečně navnadil, tak dojem kazí poněkud chuťový projev. Je zde výrazná kyselinka a nižší extrakt, který zkracuje závěr. Je třeba si ale uvědomit, že ročník 2014 vinaře hodně potrápil. Vína získaly vysoký podíl kyselin a byl určitě neskutečný problém vše zvládnout při zpracování suroviny a následné technologii. Vinařství predikuje archivační potenciál až do roku 2020 a po dnešní zkušenosti s tím naprosto souhlasím a jsem přesvědčený, že další nazrávání na lahvi výrazně posune především chuťový projev. Doporučuji proto lahev otevřít nejdříve v roce 2017, kdy pinot určitě získá na harmonii a vyšší kyselinka poněkud zkrotne. Vinařství k tomuto pinotu doporučuje pečená masa, zvěřinové ragů a tvrdé sýry. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.
Odrůda: Pinot noirRočník: 2014Jakost: pozdní sběrZatřídění dle zbytkového cukru: suchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: SlováckáVinařská obec: ArchlebovViniční trať: Dubová (vinice Hrbiny)Výrobce: Spielberg Archlebov s.r.o.Alkohol: 12,5 % obj.Číslo šarže: 442Evidenční číslo jakosti: 63D1-15/48Obsah zbytkového cukru: 0,6 g/lObsah kyselin: 5,4 g/lBezcukerný extrakt: 25,7 g/lDatum sklizně: 8. října 2014Cukernatost hroznů: 22,0 °NMVýsadba révy proběhla v roce: 2004Způsob vedení révy: středníTyp půdy: černozem (těžká, slínová) Technologie výroby: : šetrné zpracování, kvašení ve vinifikátoru s kombinací ponořování matolinového klobouku a sprchováním. Délka kvašení 10 dnů. Po dokvašení: šetrné lisování, odkalení, zahájení JMF v nerezovém tanku. Víno zrálo v sudech po dobu 4 měsíců. Doporučená archivace: 2020Velikost šarže: 6960 litrů Dostupnost lahví ve vinařství v březnu 2016: 3000 ksDatum lahvování: 22. července 2015Teplota skladování: 6 - 13 °CTeplota podávání: 15 - 17 °CZpůsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 149,- Kč (akce Globus v březnu 2016)