O Víně

18.01.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.01.2016 07:00

Golubok 2012 zemské - Vinařství Baraque Vrbice

Dlouhou dobu jsem neměl možnost ochutnat nějakou další neznámou odrůdu. Dnes to mohu konečně změnit a podělit se s vámi o mé dojmy z odrůdou Golubok ročníku 2012, která měla v době sklizně cukernatost hroznů odpovídající pozdnímu sběru.

Lahev Golubok 2012 zemské jsem kupoval v červnu 2015 za 290,- Kč (přímo z vinařství). Vlastní hrozny byly sklizeny 25. října 2012 při cukernatosti 21,4 °NM na viniční trati Krátký , v části historicky zvané Šudoněk, v obci Vrbice. Réva zde byla vysázena v roce 2000 a pěstuje se na středním vedení na černozemi. Dnešní víno je šesté v pořadí, které jsem postupně z tohoto vinařství ochutnal, viz následující odkazy: Modrý Portugal, Rulandské šedé, Veltlínské zelenéPálava a Tramín (vše ročník 2013).

Co se týče odrůdy Golubok, přebírám nejprve text ze stránek Vinařství Baraque a poté z encyklopedie ovine.cz. Golubok je barvířková odrůda původem z Ukrajiny. V České republice není zapsaná v odrůdové knize a proto není možné ji oficiálně prodávat. Dává ale skvělé víno, a tak si jej vyrábíme vlastně hlavně pro vlastní potěchu.

Odrůda byla vyšlechtěna na Ukrajině roku 1958 křížením (Siewiernyj x Sorok Liet Oktabria) x Odesskij Rannij x (Alicante Bouschet x Cabernet Sauvignon). Po Cabernetu Sauvignon podědila příchuť, po odrůdě Alicante Bouschet zbarvený mošt, takže jde o barvířku, od ostatních předků získala odolnost a ranost.

Lahev tvaru Bordo Sissi objemu 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem popsal u recenze Veltlínské zelené 2012 zemské, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je naprosto neuvěřitelná z pohledu odstínu a intenzity, takže je inkoustově černá, pouze při pohledu přímo do světelného zdroje najdete na okrajích fialové záblesky. Také viskozita je vysoká a přesvědčivá. Vůně je hluboká a pro mne opět naprosto netypická a zvláštní. V nástupu najdete těžké tóny černého rybízu, které přechází do sušených višní a brusinek. Na pozadí se objevují odstíny hořké čokolády, švestková povidla a kávová zrna. Když to všechno srovnám s popisem u tohoto vína na webových stránkách, musím s textem naprosto souhlasit. Buket má bohatou strukturu a postupně nabízel velmi zajímavé dimenze.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má mohutná třísla respektive strukturu v závěru. Pocitově je naprosto zřejmé, že se jedná zvláštní odrůdu. Během popíjení jsem měl pocit, že je to trochu boj mezi ovocitostí a kořenitostí respektive s extraktem, který v dozvuku neuvěřitelně vystoupí. František Machovský u tohoto ročníku predikuje archivační potenciál do období let 2022 až 2024 a po dnešní zkušenosti s tím musím souhlasit. Jedná se o robustní víno, které má našlápnuto k zajímavému vývoji. Možná byla chyba tuto lahev otevřít již teď, protože by mne zajímalo, jak bude víno chutnat v roce 2020 nebo později. Bohužel se mi nepodařilo zachránit ani jedinou "decku" Golubka do druhého dne, takže sám nevím, jak se buket rozvinul a jaké další dimenze víno může nabídnout. Vinařství doporučuje podávat Golubok v klidném prostředí, ve velkých vinných sklenkách a ideálně dekantované.

Na závěr recenze opět přebírám text z webových stránek vinařství, který se vztahuje k tomuto vínu. Golubok 2012 je divoký a nespoutaný jako nádherná mladá cikánka. Dlouhé černé vlasy jí vlají ve větru, plná ňadra se dmou v hlubokém výstřihu, který odhaluje víc, než se na cudnou ženu patří. Útlý pas a široké boky dávají tušit, že byla zrozena k plození dětí. Rty zdobené rudou rtěnkou se tajemně usmívají a zároveň jako by stále vyzývaly k polibku. A oči... Ty oči! Hluboké, uhlově černé oči, které Tě uhranou při prvním pohledu.

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Golubok
Ročník: 2012
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Vrbice
Viniční trať: Krátký - Šudoněk
Výrobce: Vinařství Baraque Vrbice
Alkohol: 11,8 % obj.
Číslo šarže: 201250
Obsah zbytkového cukru: 0,2 g/l
Obsah kyselin: 5,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,2 g/l
Datum sklizně: 25. října 2012
Cukernatost hroznů: 21,4 °NM
Výsadba révy proběhla v roce: 2000
Způsob vedení révy: střední
Typ půdy: černozem
Velikost šarže: 300 lahví
Dostupnost lahví v červnu 2015: 270 ks
Doporučená archivace: 10 - 12 let
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Teplota podávání: 15 - 18 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 290,- Kč (přímo ve vinařství v červnu 2015)

Spotřebitelská známka: 9.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 9 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2800x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 16.01.2016 09:56:23