O Víně

11.01.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.01.2016 07:00

Denis d´ Or Barrique - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím Denis d´ Or Barrique ze Znovínu Znojmo se dozvíte v následující recenzi.

Lahev suchého Denis d´ Or Barrique bez udání ročníku, jsem kupoval v říjnu 2015 za 140,- Kč (prodejna Znovínu v Louckém klášteře). Jedná se o hrozny z Moldávie odrůdy Cabernet Sauvignon, které následně zrály v dubových sudech barrique objemu 225 litrů. V případě tohoto vína bohužel Znovín neuvádí ročník slizně a délku zrání v dubových sudech. Na etiketě je pouze uvedeno, že jde o cuvée Cabernetu Sauvignon. Na webových stránkách je navíc uvedeno, že se jedná o známkové jakostní víno, na etiketě ale tato informace chybí.

Lahev tvaru Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž vychází z řady Terroir Club, takže na titulní etiketě je perokresba s pohledem na sudu ve sklípku. Co je ale na poměry Znovínu špatná zpráva je nedostatek informací, které se vztahují k této konkrétní lahvi. Nedozvíte se analytické hodnoty a další informace, o kterých jsem se zmínil již v předchozím odstavci.

Barva je rubínově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně nabídne v nástupu nasládlé kořenité tóny, které přechází do jemné vanilky a marmeládových tónů. Buket mi ale nepřijde odrůdový, pokud bych měl věřit zadní etiketě, kde se hovoří o tónech černého rybízu. Teprve druhý den se objevují ovocité tóny v podobě džemu z černého rybízu. Mnohem výrazněji se projevují nasládlé odstíny, které byly patrné již první den.

Chuť je středně dlouhá, harmonická a má ovocité doznívání v podobě jemně nasládlých třísel. Dotyk s dubem je velmi střízlivý, takže kdo preferuje více odrůdovost, pak bude spokojený. Víno působí docela vyspělým dojmem z pohledu nazrálosti a podle tohoto mého subjektivního dojmu bych tipoval na ročník 2013 a starší. Znovín uvádí doporučenou dobu archivace 4 až 8 let od lahvování, ale jak to má člověk určit, když na lahvi ani na stránkách vinařství není uvedený rok lahvování! Po dnešní zkušenosti odhaduji archivační potenciál až do roku 2018. Znovín doporučuje víno podávat k sladkým dezertům, ale tato kombinace mi přijde poněkud divná.

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Denis d´ Or Barrique
Odrůda: Cabernet Sauvignon (Moldávie)
Ročník: neuvedeno
Jakost: neuvedeno
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: neuvedeno
Vinařská podoblast: neuvedeno
Vinařská obec: neuvedeno
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 1104
Doporučená archivace: 2016 - 2018
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 19 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 140,- Kč (prodejna Znovínu v říjnu 2015)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 7 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2032x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2016 11:21:05