O Víně

24.08.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.08.2015 07:00

Sémillon 2013 zemské - Znovín Znojmo a.s.

Pokračuji v poznávání u nás málo známých odrůd. Dnes se podívám na polosuchý zemský Sémillon ročníku 2013 ze Znovínu Znojmo. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosuchého Sémillonu 2013 zemské z řady Znovín Gallery jsem kupoval v květnu 2015 za 150,- Kč (prodejna Znovínu). Ochutnat u nás netradiční odrůdy mne vždycky bavilo, takže nebyl vůbec problém vybrat si z aktuální nabídky Znovínu, kde se stále častěji objevují málo známé odrůdy. V této souvislosti si vzpomínám na osobní návštěvu v Šatově, kde Znovín vysadil okrajové odrůdy včetně této odrůdy. Hrozny mají původ na viniční trati U tří dubů v obci Stošíkovice na Louce. Překvapila mne informace na e-shopu Znovínu, kde je v nabídce kromě této lahve ještě ročník 2014, který byl zatříděný jako pozdní sběr do řady "Ledňáček říční - Alcedo atthis". Rozhodl jsem se proto zakoupit i tuto lahev, abych mohl provést srovnání.

Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati a odrůdě Sémillon. Viniční trať se nachází od Stošíkovic jižním směrem v blízkosti řeky Jevišovky a Skaličky. Stošíkovice (německy Tesswitz an der Wiese) je stará obec. Na návsi bývala zvonička a socha nejsvětější trojice z roku 1731. Zajímavostí je vlastnictví obce a okolních statků od roku 1364. Postupně patřily: Louckému klášteru, dominikánům, augustiánům, Vratislavu z Pernštejna, Zikmundovi Čertorejskému z Čertorej, klariskám. Od roku 1699 do roku 1837 patřila obec Lichtenštejnům, od roku 1837 Lobkovicům. Tato malebná a vzorně obdělávaná viniční trať s kapkovou závlahou osázená mladými vinicemi je v areálu ovocných sadů a tří vzrostlých dubů (odtud název). Jsou zde vysázeny odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské šedé očekávají se panenské sklizně odrůd Sauvignon, Rulandské modré, Zweigeltrebe, Tramín červený a nově Sémillon. Geologický původ - křemenné písky s vložkami písčitých jílů, které se usazovaly v příbřežní zóně karpatské předhlubně zhruba před 20 miliony let. Jsou překryty hlinito písčitými půdami, někdy až velmi kyselými - pH 5,9! Průměrná roční teplota 8,9 °C, nadmořská výška 210 až 243metrů a srážky 496mm za rok. Kategorie viniční trati I. - tedy nejlepší.

Odrůda Sémillon se nejvíce proslavila tím, že její hrozny slouží jako základ pro získávání sladkých vín. Postupně se při několikrát opakované sklizni sbírají bobule a části hroznů napadené plísní šedou. V oblastech s vysokou vzdušnou vlhkostí v noci a s vysokou teplotou ve dne se na hroznech Sémillonu zvolna rozšiřuje plíseň šedá a současně začínají některé bobule cibébovatět (vytvářet hrozinky). Vysoce koncentrované mošty ztrácejí původní odrůdové aroma a působením plísně šedé v nich vzniká velké množství dalších aromatických látek. Sémillon může dávat suchá bílá vína, jak je tomu v regionu Bordeaux v oblastech Graves a Pessac-Léognan. Nejznámější sladká vína jsou rovněž z regionu Bordeaux, z oblastí Sauternes a Barsac. Vína obsahují kromě vysokého zbytku cukru též vyšší obsah glycerinu, což zvyšuje jejich viskozitu. Klasická Sauternská vína obsahují asi 80 % Sémillonu a 20 % Sauvignonu s malým přídavkem vína odrůdy Muscadelle. Vína Sautern se tradičně podávají s husími játry nebo sýrem Roquefort.

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž této řady jsem v minulosti hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je zlato-žlutá, má slabší intenzitu, ale velmi slušnou viskozitu. Vůně je ovocitá a jemná. Najdete zde nádherné hruškové tóny v nástupu, které přechází do slabých odstínů ovocné zavařeniny. V buketu můžete také najít medové tóny nebo propolis.

Chuť je středně dlouhá, má krásnou a šťavnatou kyselinku, která popohání k dalšímu doušku. Je zde příjemná ovocitost, která velmi dobře doplňuje buket včetně slabé minerality v závěru. Znovín uvádí archivační potenciál do let 2020 až 2022, ale doporučuji víno otevřít mnohem dříve, abyste si mohli užít ovocitost. Znovín tento Sémillon doporučuje podávat ke kuřecímu masu nebo rybám.

Na závěr opět vzpomenu odkaz na reportáž Naučná vinice starých odrůd v Šatově, ve které najdete mimo jiné spoustu fotografií jednotlivých odrůd ať už ode mne nebo Jaroslava Hladíka. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Znovín Gallery
Odrůda: Sémillon
Ročník: 2013
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Stošíkovice na Louce
Viniční trať: U tří dubů
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 3076
Obsah zbytkového cukru: 7,8 g/l
Obsah kyselin: 6,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 22,3 g/l
Doporučená archivace: 2015 - 2020
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Ocenění: Stříbrná medaile Národní soutěž vín Znojemské podoblasti (2014)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (prodejna Znovínu v květnu 2015)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 8 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2693x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 22.08.2015 10:11:38