O Víně

09.07.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.07.2015 07:00

Müller-Thurgau 2010 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Dnešní recenze znovínského Mülleru-Thurgau ročníku 2010 a přívlastku pozdní sběr mne příjemně překvapila, že i tato odrůda může po tolika letech stále nabídnout nádherný zážitek. Jak víno hodnotím se dozvíte v následujícím článku.

Lahev suchého Mülleru-Thurgau 2010 pozdní sběr jsem kupoval v květnu 2015 za 105,- Kč (akce v prodejně Znovínu). Hrozny mají původ na viniční trati Skalka v obci Krhovice ve Znojemské vinařské podoblasti. Nedávno jsem zveřejnil recenzi na velmi podařený Müller-Thurgau 2012 pozdní sběr (hodnocení 8-9-9), který Znovín vyrobil z hroznů z Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Z webových stránek vinařství přebírám text, který se vztahuje k uvedené viniční trati. Viniční trať Skalka se nachází asi 10 km východně od Znojma, jižně od železnice Znojmo-Břeclav asi 2 km za železniční stanicí obce Hodonice. Od Krhovic je tato trať orientována 1 km severovýchodně. Pro lepší orientaci - obce Krhovice, Hodonice, Tasovice jsou historicky i v současnosti určitým způsobem propojeny. V blízkých Tasovicích je, a již jsme o ní i psali, viniční trať Kamenný vrch. Název obce Krhovice je dle osobního jména Krh - německy Gurwitz. V obci je kaple zasvěcena sv. Bartoloměji. Už v roce 1294 se o Krhovicích píše jako o samostatném vladyckém statku. Krhovice pak vlastnila různá hrabata, po třicetileté válce připadly Krhovice Louckému klášteru. Obcí, tak jako Tasovicemi a Hodonicemi, protéká řeka Dyje, proto zde bývalo 6 mlýnů a stavěly se hráze, aby zabránily povodním, neboť zde řeka Dyje přechází ze skalnatého údolí Českého masívu do úrodných rovinatých niv. Krajina zde byla odedávna osídlena, je zde spousta zajímavé flory i fauny i geologický ráj. Viniční trať Skalka se nachází v nadmořské výšce okolo 250 metrů nad mořem na mírném svahu s převažující jižní expozicí. Od severu je chráněná lesíkem. Zajímavý je geologický původ - krystalické břidlice, štěrkopískové terasy Českého masívu. Půda je hlinitojílovitá, slabě štěrkovitá, pH 6,5, tedy slabě kyselá. V blízkosti jsou obrovská ložiska písku, který se těží v Tasovicích, kde se těží i žula. Okolo řeky Dyje jsou úrodné těžší zelinářské půdy, vyskytuje se zde i slanomilná květena. Skalka, jako poslední východní výběžek - ostrůvek Českomoravské vysočiny, je vynikající tratí pro Rulandské bílé, Chardonnay, Veltlínské zelené i Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau, které se zde na 27 ha pěstují. Kategorie viniční tratě je I, tedy nejlepší.

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem v minulosti několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně je kouzelná a odrůdová od prvního okamžiku. Najdete zde jemné tóny rozkvetlých muškátů a vanilky, které přechází do jablkového závinu, jak přesně popisuje zadní etiketa.

Chuť je i po několika letech od sklizně svěží a zajímavá. Najdete zde pikantní kyselinku a středně dlouhý závěr. V dozvuku je velmi příjemný extrakt, oproti ročníku 2012, který jsem nedávno hodnotil. Překvapivě zde nejsou žádné známky únavy. Víno je již nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se pravděpodobně udrží ještě v roce 2016, i když Znovín uvádí archivační potenciál až do roku 2017. Znovín tento Müller-Thurgau doporučuje podávat ke kuřecímu masu nebo sladkovodním rybám.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Müller-Thurgau
Ročník: 2010
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Krhovice
Viniční trať: Skalka
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 11,5 % obj.
Číslo šarže: 0041
Evidenční číslo jakosti: 28D1-11
Číslo vzorku: 7
Obsah zbytkového cukru: 4,7 g/l
Obsah kyselin: 6,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,4 g/l
Doporučená archivace: 2015 - 2017
Rok lahvování: 2011
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 105,- Kč (akce v prodejně Znovínu v květnu 2015)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 8 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2275x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.07.2015 12:46:23