Veltlínské zelené 2013 zemské - Vinařství Baraque Vrbice
Jak hodnotím z Vinařství baraque Veltlínské zelené ročníku 2013, které bylo zatříděno jako zemské víno, se dozvíte v následující recenzi.
Lahev suchého Veltlínského zeleného 2013 zemské jsem kupoval v červnu 2015 za 160,- Kč přímo ve vinařství. Produkci Vinařství Baraque jsem neměl možnost nikdy předtím ochutnat a také jsem o tomto názvu ještě nikdy neslyšel. Když jsem na konci května obdržel mail od Leoše Málka, se kterým jsme si v minulosti několikrát vyměnili mail, oslovil mne, zda bych se nechtěl seznámit s víny od jeho kamaráda Františka Machovského. Než jsem odpověděl, prošel jsem si nejprve webové stránky a musím uznat, že jsem měl docela problém se od nich odtrhnout. I dnes, kdy jsou dostupné a levné informační technologie, tak přesto najdete mnoho vinařství, které neumí tyto možnosti stále využít. Tady to byla úplná hudba z Marsu. Na tak malém prostoru najdete neuvěřitelné množství informací, které jsou navíc velmi vkusně doplněné i graficky. Aktuální nabídka vín mne navíc zaujala snahou vyrábět suchá vína. Ke každému vínu nechybělo velké množství informací, takže jsem odpověděl, že si rád vyberu 6 lahví. Vína jsem zaplatil a poté jen čekal na doručení. Tento veltlín je tedy první víno, které otevírám, abych se detailně podíval, jak to vinařství myslí vážně se sloganem "Víno není alkohol, je to životní styl."
Myšlenka založit vlastní vinařství vznikla v roce 2010 na svatební cestě Františka a Lenky Machovských do Egypta. Dále přebírám se stránek vinařství text, který na tuto událost navazuje. A tak se z nadšeného hobby-vinaře, který si na svůj koníček přivydělává provozováním posezení ve vinném sklepě, stává malovinař, který se svým vínem pomalu proniká do vinoték. A jeho manželka na mateřské se záhy mění v jeho jediného zaměstnance, jehož pracovní náplní je takřka cokoli od mytí skleniček a přípravy pohoštění ve sklípku až po účetnictví či PR.
Od prvního okamžiku mne zaujal název Vinařství Baraque, který ve mne permanentně evokuje slovo barrique. Na stránkách vinařství najdete vysvětlující text, který opět přebírám: Francouzské slovo baraque (které čteme zcela česky „barak“) znamená v překladu barák. Právě tak totiž říkáme neobydlené selské usedlosti po pradědečkovi Jakubovi Machovském, kde naše víno vzniká. A protože máme nejraději velká červená vína francouzského typu, stalo se slovo baraque pojmenováním snu. Snu o vinařství francouzského typu, kde hlavní výrobní budova obklopená vinohrady, kam oko dohlédne, je zároveň domovem vinaře i jeho rodiny.
Na úvod musím ještě zmínit, že pokud se na stránkách vinařství zaregistrujete, dojde vám mailem od Františka Machovského malý manuál: 5+1 zaručených tipů, jak nebýt ve vinném sklípku „za pražáka“.
A nyní již k dnešní lahvi. Vlastní hrozny byly sklizeny 12. října 2013 při cukernatosti 19,0 °NM na viniční trati Krátký v obci Vrbice. Réva zde byla vysázena v roce 1964 a pěstuje se na středním vedení na černozemi.
Lahev tvaru Bordo Sissi objemu 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž považuji za extrémně jednoduchou a vkusnou zároveň. Na přední etiketě je pouze název odrůdy, ročník sklizně a zatřídění do jakostní kategorie. Pod tím je slogan: Víno jako životní styl. Na zadní etiketě najdete naopak spoustu informací, od analytických hodnot, přes viniční trať, doporučenou archivaci a snoubení s pokrmy. Nechybí QR kód, pomocí kterého se dostanete přímo do detailní stránky na webu vinařství. Pro mnoho větších vinařství stále nezvládnutelná věc. Nelze hodnotit jinak než maximální známkou za etiketu & design.
Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je odrůdová a v nástupu nabídne jemné tóny zeleného pepře a hroznů. Později se objeví také medové odstíny.
Chuť je středně dlouhá a odpovídá zatřídění do zemského vína respektive cukernatosti hroznů (19 °NM)odpovídající jakostnímu vínu. Víno je nádherně suché a má velmi slušnou harmonii. Jedná se o příjemný veltlín, který velmi dobře zapadá do kategorie zemského respektive jakostního vína. Na nic si nehraje a o to více působí upřímně. Víno doporučuji otevřít již teď, archivační potenciál uvádí František Machovský až do roku 2016. K tomuto vínu vinařství doporučuje pikantní pokrmy, jehněčí maso nebo studené mísy.
Na závěr mi dovolte uvést ještě jeden odstavec, který opět přeberu ze stránek vinařství. Jedná se o jakýsi prolog, který má charakterizovat dnešní víno. Byla by škoda ho nezmínit, je totiž napsán velmi sympaticky, žádné chvalozpěvy, jak se obvykle na stránkách vinařství používá.
Ambiciózní absolvent: Víno je jako mladý muž, který právě dokončil studium. Úspěšné zvládnutí náročných zkoušek mu dodalo sebevědomí a tak se s chutí vydává do svého prvního zaměstnání. Přichází s nadšením, elánem, touhou něco dokázat. Možná jej čeká raketový postup. A možná tvrdé setkání s realitou...
Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Odrůda: Veltlínské zelenéRočník: 2013Jakost: zemskéZatřídění dle zbytkového cukru: suchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: VelkopavlovickáVinařská obec: VrbiceViniční trať: KrátkýVýrobce: Vinařství Baraque VrbiceAlkohol: 12,2 % obj.Číslo šarže: 201306Datum sklizně: 12. října 2013Cukernatost hroznů: 19 °NMVýsadba révy proběhla v roce: 1964Způsob vedení révy: středníTyp půdy: černozemObsah zbytkového cukru: 0,7 g/lObsah kyselin: 4,9 g/lBezcukerný extrakt: 18,1 g/lDoporučená archivace: 2015 - 2016Velikost šarže: 400 lahvíDostupnost lahví v červnu 2015: 200 ksRok lahvování: 2014 Teplota skladování: 6 - 15 ºCTeplota podávání: 9 - 11 ºCZpůsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 160,- Kč (přímo ve vinařství v červnu 2015)