O Víně

08.06.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.06.2015 07:00

Müller-Thurgau 2012 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím suchý Müller-Thurgau ročníku 2012 a přívlastku pozdní sběr se dozvíte v následující recenzi.

Lahev suchého Mülleru-Thurgau 2012 pozdní sběr z řady Terroir Club jsem kupoval v dubnu 2015 za 140,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny mají původ na viniční trati Kacířky v obci Nosislav ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Z encyklopedie viničních tratí od Pavla Jelena přebírám následujcí text, který se vztahuje k vinařské obci Nosislav. Celková rozloha vinic 258,8 ha, osázená registrovaná plocha vinic 105,6 ha. Počet registrovaných pěstitelů 82 (2007). Celkem právem jsou všechny tratě v první nejvyšší kategorii, snad až na Horní a Dolní Padělky se jedná opravdu o prvotřídní terroiry a dost dobře nechápu, proč se vína odtud netěší stejnému věhlasu jako z jiných legendárních obcí. Snad jen Chardonnay z trati Kacířky, které se opakovaně objevilo v Salonu (Vinařství Pavlov) se snaží vybojovat této obci zaslouženou proslulost. Pil jsem odtud vína Karla Války a ta mne rozhodně nezklamala. V přiloženém souboru je krásná mapa tratí Židlochovicka vydaná jeho vlastním nákladem. Řadu užitečných informací o vinařích a vinařství v Nosislavi a Židlochovicích přináší Bakalářská práce Petry Klouparové.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem v minulosti několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je slámově žlutá, má velmi slušnou intenzitu a vysokou viskozitu, že bych podle ní tipoval na vysoký zbytkový cukr a zatřídění do kategorie polosladkého vína. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. Znovu se přesvědčuji, že milerka není nudná či podřadná odrůda, která se v zatřídění může dovolit maximálně do jakostní vína. V nástupu najdete nádherné květinovo-ovocité odstíny, které navodí atmosféru rozkvetlé louky a nedalekého ovocného sadu. Jsou zde dále tóny vyzrálých hroznů a lučního medu.

Chuť je středně dlouhá a má velmi příjemný dozvuk, ve kterém vystoupí extrakt z vyzrálých hroznů a jemná vanilka. Pocitově mi přijde extrakt vyšší než uváděných 19,6 g/l. Nepochybuji o výborné cukernatosti hroznů. Znovím uvádí archivační potenciál až do roku 2019, což nevylučuji, ale doporučuji lahev otevřít nejpozději v roce 2016. Zde jednoduše platí pravidlo, čím dříve tím lépe, abyste nepřišli o zajímavou šťavnatost a svěžest. Znovín doporučujte k této milerce podávat kuřecí maso nebo těstoviny. Tuto milerku vřele doporučuji vyzkoušet a jsem velmi rád, že Znovín postupně přichází s dalšími víny, které pochází z Velkopavlovické vinařské oblasti, ke kterým se před několika roky dostal díky akvizici viničních tratí. Myslím, že se máme na co těšit. Já osobně jsme zvědavý, jak dopadne hodnocení stejné odrůdy i přívlastku, ale o dva roky staršího ročníku od Znovínu, který se na konci května objevil v e-shopu za velmi akční cenu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Řada: Terroir Club
Odrůda: Müller-Thurgau
Ročník: 2012
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Nosislav
Viniční trať: Kacířky
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 2011
Evidenční číslo jakosti: 4F1-13
Číslo vzorku: 8
Obsah zbytkového cukru: 4,5 g/l
Obsah kyselin: 5,8 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,6 g/l
Doporučená archivace: 2015 - 2019
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 140,- Kč (prodejna Znovínu v dubnu 2015)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2813x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.06.2015 17:59:28