O Víně

07.05.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.05.2015 07:00

Cabernet Sauvignon 2014 pozdní sběr (rosé) - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím rosé Cabernetu Sauvignon ročníku 2014 a přívlastku pozdní sběr se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosuchého rosé Cabernetu Sauvignon 2014 pozdní sběr z řady Terroir Club jsem kupoval v dubnu 2015 za 140,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí vrch v obci Strachotice.

Z webových stránek Znovínu přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. Dívčí vrch se nachází pod Znojmem v blízkosti rakouských hranic. Ze Znojma k viniční trati se lze dopravit přes obce Vrbovec nebo Dyjákovičky anebo Hnízdo. Vinice se nachází v komplexu vinic u viničních tratí Šác a Lampelberg. A aby to nebylo tak jednoduché, část viniční tratě patří do katastru vinařských obcí Slup a část do Strachotic. 569 Obě vesničky mají starou vinařskou historii. Slup (ve středověku zvaná Čule) je známá národní technickou památkou - vodním mlýnem a již 700 let starým mlýnským náhonem, pokračující sem ze sousedních Strachotic a Micmanic. V roce 1392 působil ve Slupi farář mistr Jan ze Štěkna, předchůdce Jana Husa. Ke Strachoticím patří i významná přírodní památka Ječmeniště, která je v těsné blízkosti právě viničních tratí Lampelberg a Dívčí vrch. Jsou zde zbytky teplomilných rostlin stepního charakteru, dále vzácná mandloň nízká ale i kosatec nízký, třezalka ozdobná nebo pampeliška pozdní. Průměrné roční srážky na této vinici jsou 529 mm, průměrná roční teplota je 9,1 °C, pH půdy 7,2, tedy slabě alkalická jílovito-hlinitá půda. Nadmořská výška 212 až 236 metrů nad mořem, svažitost 3 až 8 %, převažující expozice - jižní. Geologický původ - jemné křemenné písky a štěrkopísky Karpatské předhlubně. Nyní je zde vysázeno 52 ha asi desetiletých vinic. Celá vinice i s pozemky je ve vlastnictví dceřiné společnosti Znovínu Znojmo - Vinice Znovín, s.r.o. Hlavní odrůdy této vysoce kvalitní a nádherné viniční tratě jsou Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. Dále jsou zde vysazeny odrůdy Sauvignon, Tramín a Rulandské šedé. Z této viniční tratě Vám budeme postupně uvolňovat vína z ročníku 2011, a to v celém sortimentu. Několik let totiž Znovín Znojmo zpracovával hrozny jen z části této vinice. Máme se všichni na co těšit. Tuto vinici navštívíme v letošním roce v rámci 12. ročníku „Jarního putování po vinicích Znojemska“. Kategorie viniční tratě je I. - tedy nejlepší.  

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (čiré sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem v minulosti několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je lososově růžová, má slušnou intenzitu, cihlové menisky a velmi dobrou viskozitu, která odpovídá zatřídění do polosuchého vína. Vůně je lákavá od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí jemné ovocité tóny, ve kterých můžete objevit lesní jahody nebo maliny. Vše přechází do sušeného ovoce (brusinky, višně).

Chuť je svěží a ovocitá, jak má rosé být. Najdete zde svůdné jahodové tóny, které díky vyššímu zbytkovému cukru (13,6 g/l) prodlužují závěr. Pikantní kyselinka (6,7 g/l) dokáže sekundovat zbytkovému cukru. Lahev je ideální otevřít pro nastupující jarní dny. Znovín sice uvádí archivační potenciál až do roku 2017, ale čím dříve víno otevřete, tím lépe. Víno můžete podávat například k drůbeži nebo svěžím ovocným dezertům.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Řada: Terroir Club
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2014
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: rosé
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Strachotice
Viniční trať: Dívčí vrch
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 11,5 % obj.
Číslo šarže: 4051
Evidenční číslo jakosti: 10G1-15
Číslo vzorku: 44
Obsah zbytkového cukru: 13,6 g/l
Obsah kyselin: 6,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,5 g/l
Doporučená archivace: 2015 - 2017
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 8 - 10 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 140,- Kč (prodejna Znovínu v dubnu 2015)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 8 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2685x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.05.2015 08:55:23