O Víně

05.02.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.02.2015 07:00

Merlot 2011 výběr z hroznů - Gotberg, a.s. Popice

Po pondělním Merlotu z Vinařství Plešingr přichází recenze přívlastku výběr z hroznů z Vinařství Gotberg. Jak víno hodnotím se dozvíte v následujícím článku.

Poprvé jsem zveřejnil recenzi na Merlot 2009 výběr z bobulí v dubnu 2013 (hodnocení 9-9-9) a protože se jednalo o velmi zajímavé víno, při další návštěvě vinařství v červenci 2013 jsem neváhal ani chvíli při pohledu do aktuální nabídky Gotbergu. Lahev Merlotu 2011 výběr z hroznů stála 265,- Kč a udivil mne především vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) Hrozny byly sklizeny na viniční trati Svidrunk v obci Popice. Z webových stránek vinařství přebírám pohled sklepmistra Stanislava Málka: Toto víno je výsledkem kupáže, kdy část zrála ve dřevěném sudu, druhá část v nerezových tancích a třetí v barikových dubových sudech. Merlot byl vyroben přírodním způsobem, není filtrován a oxid siřičitý se použil jen ve velmi malé míře. Působí teplým dojmem, což potvrzuje, že jde o plné, extraktivní víno, jehož mohutná chuť zůstává dlouho v ústech. Už teď toto víno působí nazrálým dojmem a ležením na lahvi se jeho vlastnosti ještě zvýrazní.

Lahev burgundského typu má objem 0,75 L (hnědé sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství a názvem odrůdy. Adjustáž jsem hodnotil u výše zmíněné recenze přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je višňově červená, má rubínové záblesky, vysokou intenzitu i viskozitu. Vůně je hluboká, kořenitá a má velmi zajímavou strukturu. V nástupu najdete rybízový list, který se přesouvá do černého lesního ovoce (ostružiny) a tabákového listu. Později se objeví ještě tóny hořké čokolády, sušených višní a marmelády z černého rybízu.

Chuť je plná, hutná a má dlouhý závěr, ve kterém se prolínají kouřovo-kořenité odstíny, které mají původ v dubových sudech. Ve srovnání s Merlotem v přívlastku pozdní sběr z Vinařství Plešingr, je to mnohem  robustnější Merlot, který řadím o úroveň výše, i když je jeho cena vyšší. Třísla jsou robustní a díky nazrávání na lahvi nepůsobí rušivě. Vysoký obsah alkoholu nádherně zapadl do výsledného celku a pocitově není poznat. Z ohledem na vysoký obsah alkoholu a především hodnotu extraktu se dá predikovat další zajímavý posun ve vývoji. Víno má výborný archivační potenciál, který odhaduji až do roku 2020. Víno nebylo filtrováno, čímž se sklepmistrovi podařilo zachovat přirozenost odrůdy a skláním velkou poklonu. Jedná se o nádherný moravský Merlot, který se nemusí krčit před velkými francouzskými. Víno mělo jedinou chybu a to, že se mi nepodařilo "zachránit" na druhý den více jak 1,0 dcl. Bylo tak dobré, že se od něho nešlo odtrhnout.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Merlot
Ročník: 2011
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Popice
Viniční trať: Svidrunk
Výrobce: Gotberg, a.s. Popice
Alkohol: 14,5 % obj.
Číslo šarže: G1711
Evidenční číslo jakosti: 19E1-13
Číslo vzorku: 50
Obsah zbytkového cukru: 1,1 g/l
Obsah kyselin: 5,0 g/l
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 2004
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské (na jeden tažeň bez zásobního čípku)
Typ půdy: druhohorní navátá spraš
Doporučená archivace: 2015 - 2020
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 19 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 265,- Kč (přímo ve vinařství v červenci 2013)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 10 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2951x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.02.2015 17:00:56