O Víně

09.10.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.10.2014 07:00

Veltlínské zelené 2012 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Dalším vínem Znovínu Znovínu, které má původ ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, je Veltlínské zelené ročníku 2012 a přívlastku výběr z hroznů. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev suchého Veltlínského zeleného 2012 výběr z hroznů z řady Terroir club jsem kupoval v srpnu 2014 za 150,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny pochází z viniční tratě Punty v obci Velké Němčice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, které Znovín díky akvizici v roce 2011 získal. Je to pro mne výborná příležitost provést Benchmarking na znovínské veltlíny, které považuji za excelentní a nejlépe charakterizující, jak odrůdu, tak terroir Znojemska. Mám na mysli viniční trať Volné pole (Hostěradice), Weiperky (Miroslav) a Kacperky (Slup) odkud jsem vždy velmi rád vína kupoval. Připomenu například:
Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů (Hostěradice / Volné pole): hodnocení: 10-9-10
Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů (Miroslav / Weinperky): hodnocení: 10-10-10
Veltlínské zelené 2000 pozdní sběr (Hostěradice / Volné pole): hodnocení: 10-9-8
Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr (Slup / Kacperky): hodnocení: 8-9-9.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Velké Němčice má 51,7 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 284,1 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 95 pěstitelů. Podle článku Václava Fialy ve Vinařském obzoru č. 4/2009 se réva vinná pěstovala v této obci prokazatelně už před více než 800 lety. První vinice zde vysázeli cisterciáčtí řeholníci z Velehradu. Přesněji řečeno byly vinice založeny u dávno již zaniklé obce Skoršice. O tom, kde ležela, se vedou ještě spory (jedna verze je, že to bylo někde mezi bývalými tratěmi Korčice a Kraví hora), jistě to však bylo někde v dnešním katastru Velkých Němčic. Terroiry v této obci jsou díky rozmanitě členitému terénu buďto rovinatější (Příděly, Hony pod Punty, Pod Vinohrady) nebo naopak nádherné prvotřídní svažité polohy s převážně JZ či jižní expozicí (Punty, Židy, Kraví hora, Růžová hora). Trať Nedámy má expozici též jihozápadní, ale je to svah k SZ směřujícího zářezu, to znamená, že z JV okolní terén tak trochu cloní. Vína odtud se objevují u značek Víno Mikulov, Château Mikulov, Vinařství Baloun (Punty), Vinařství Pavlov, poslední dobou dalo o sobě masivní marketingovou podporou slyšet vinařství Proqin. Marná sláva, žádné z jmenovaných tratě této obce nijak nepropaguje a jejich styl vín bych se zdráhal nazvat terroirovým. Ale našel jsem stránky rodinného Vinařství U Samsonů, které si velmi považuje tratě Punty, a tam se o této trati konečně něco dozvíme. Určitě mám v plánu vína od nich ochutnat. 

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem v minulosti několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je slámově žlutá, má slabší intenzitu, ale velmi přesvědčivou viskozitu a jiskru. Vůně je extraktivní. Přece jenom se jedná o stále mladý ročník a tolik extraktivních tónů jsem nečekal. Vůně v nástupu nabídne směs pražených mandlí a vyzrálých hroznů, které přechází do kořenitých tónů. Ve srovnání s veltlíny ze Znojemska znatelný rozdíl.

Chuť je středně dlouhá, plná a má pro mne opět překvapivou nazrálost, kterou bych tipoval spíše pro starší ročník. V dozvuku najdete kořenitost a již zmíněnou nazrálost. Vůbec se mi ale nezdá predikce Znovínu ohledně archivačního potenciálu, který je uváděn na období 2022 až 2024. Víno mi přijde docela nazrálé a můj odhad je proto odlišný a to maximálně do roku 2016. Mé doporučení je proto lahev otevřít již teď. Pokud už se rozhodnete archivovat můžete očekávat lepší harmonii mezi zbytkovým cukrem (6,0 g/l) a kyselinkami (6,4 g/l), které mi dnes přijdou poněkud rozhozené. Vinařství tento veltlín doporučuje podávat k vepřovému masu nebo k italské kuchyni.

Po dnešní zkušenosti s veltlínem z Velkopavlovické vinařské podoblasti mám poněkud protichůdné zkušenosti. Na jednou stranu se jedná o velmi extraktivní Veltlínské zelené, které je odlišné od Znojemské podoblasti, což je rozhodně dobře, protože se jedná o jiný terroir. Otazník mám nad ušlechtilými kvasinkami, které se mohly podepsat na projevem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Terroir club
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2012
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Němčice
Viniční trať: Punty
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: 2020
Evidenční číslo jakosti: 16D1-13
Číslo vzorku: 3
Obsah zbytkového cukru: 6,0 g/l
Obsah kyselin: 6,4 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,9 g/l
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (prodejna Znovínu v srpnu 2014)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3203x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.10.2014 09:27:21