O Víně

22.09.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.09.2014 07:00

La Rose Pauillac 2007 Appellation Pauillac Contrôlée (AOC) - S.C.V.A. À 33250 Pauillac, Francie

Jak hodnotím La Rose Pauillac ročníku 2007 se dozvíte v následující recenzi.

Lahev La Rose Pauillac ročníku 2007 Appellation La Rose Pauillac Contrôlée (AOC) jsem kupoval v srpnu 2014 za 209,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 499,- Kč). V dalších týdnech se víno objevilo v ještě nižší ceně ve výprodeji za 199,- Kč. Poprvé se víno objevilo v katalogu Lidlu v prosinci 2013. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Pauillac. Mělo by se jednat o kupáž odrůdy: Cabernet Sauvignon (60 %) x Merlot (30 %) x Cabernet Franc (8 %) x Petit Verdot (2 %). Z webových stránek vinařství se dozvíte, že víno zrálo v dubových sudech po dobu 12 až 18 měsíců.

Z naší encyklopedie přebírám základní informace, které se vztahují k podoblasti Pauillac. Vinařské obce: Pauillac, Bages, St. Lambert, Daubos, Artigues, Le Pouyalet a Mousset. Na západ od Pauillacu (původně přístav), na severu od St. Estèphe odděleno kanálem Jalle du Breuil, na jihu od St. Julienu malým potokem u Château Latour. Vyvýšené velmi dobře odvodněné štěrkové pahorky neúrodné půdy. Pauillac je ikona, symbol Bordeaux, který i v méně vyhlášených vínech naplňuje podvědomá očekávání, která od vín z Bordeaux očekáváme. Jsou to vína syté barvy, silná, tříslovitá a šťavnatá, ale zároveň uhlazená, šlechticky majestátní. Mísí se v nich subtilnost s tělnatostí, mají jakoby náznak sladkosti a chladivosti máty či lékořice ve vůni i chuti. Často jsou ovocné (černý rybíz, třešně, švestky, maliny) a dřevěné (dub, cedr) vůně doprovázeny zvláštní smyslnou vůní kůže a tabáku. Pokud už by měla tato vrcholná vína být doprovázena i pokrmem, pak rovněž královskými jídly jako je zvěřina či Tournedos rossini. Někteří však naopak doporučují kombinaci s místními "přístavními" specialitami z ryb a darů moře. Vína by měla zrát spíš alespoň deset let, Premier Cru trvá cesta k vrcholu ještě mnohem déle. Vína nejlepších pozemků zrají výhradně v nových dubových sudech. Dubové dřevo dává vínům aroma dýmu a nádech vanilky. Ostatní vína dobrých kvalit používají nových sudů v určitém procentuálním poměru.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 50 mm s potiskem apelace. Adjustáž hodnotím spíše jako nezajímavou a to především použitím zelené barvy etikety, ale na druhou stranu ji nepřehlédnete. Mnohem více se mi líbí staniolová záklopka v bordó barvě, kde je zlatou barvou vyobrazeno chateau a název apelace.

Barva je višňově červená, má velmi vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabízí v nástupu ovocité tóny, které připomíná červené ovoce (třešně) a zavařeninu. Vše přechází do drobného koření, zřetelný je například hřebíček a jemná vanilka, obojí je také možné najít v zajímavě strukturované chuti.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má krásné kořenito-ovocité doznívání, ve kterém vystoupí tóny višní v hořké čokoládě a slabý kouřový závan. Dotyk s dubem je střední. Třísla jsou již hezky zakulacená a stále živá kyselinka dává předpoklad k velmi dobrému archivačnímu potenciálu. Vinařství uvádí doporučenou dobu archivace po dobu 10 a více let, což je oproti katalogu Lidlu výrazně delší doba. Po dnešní zkušenosti dávám za pravdu vinařství. Lidl toto víno doporučuje podávat k pečené kachně se zelím a bramborovými noky.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: La Rose Pauillac
Odrůdy: Cabernet Sauvignon (60 %) x Merlot (30 %) x Cabernet Franc (8 %) x Petit Verdot (2 %)
Ročník: 2007
Jakost: Appellation Pauillac Contrôlée (AOC)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Bordeaux
Vinařská podoblast: Pauillac
Výrobce: S.C.V.A. À 33250 Pauillac, Francie
Alkohol: 12,5 % obj.
Doporučená archivace: 2013 - 2017
Teplota podávání: 17 - 18 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 209,30 Kč (výprodej Lidl v srpnu 2014, běžná cena 499,- Kč)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 9 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2998x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 22.09.2014 08:09:33