O Víně

08.09.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.09.2014 07:00

Cabernet Sauvignon 2013 pozdní sběr (rosé) - Znovín Znojmo a.s.

Uplynulý víkend se ještě nesl na vlně letních teplot, takže byl ideální čas otevřít rosé Cabernetu Sauvignon ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr ze Znovínu. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosuchého rosé Cabernetu Sauvignon 2013 pozdní sběr jsem kupoval přímo v prodejně Znovínu v srpnu 2014 za 140,- Kč. Je to už několik let, kdy jsem měl naposledy rosé ze Znovínu, takže jsem se docela těšil. Hrozny Cabernetu Sauvignon mají původ na viniční trati Achtele v obci Křepice. Je to vůbec poprvé, co mám v rukou znovínské víno z Velkopavlovické podoblasti, což je pro odlišení umocněno nálepkou Terroir Club Hustopeče Wine Region nad přední etiketou. Mám tím na mysli akvizici Znovínu, kdy na přelomu roku 2010 a 2011 došlo k zakoupení mnoha hektarů vinic. Následující text, který se vztahuje k této události, přebírám z webových stránek vinařství.

Na Hustopečsku jsme zakoupili vinohrady o rozloze 256 hektarů. Nákup na Hustopečsku probíhal následovně: Společnost ZZN Pomoraví a.s. patřící do skupiny Agrofert koupila firmu ZEMOS, a.s. (dříve ZVOS Hustopeče). V létě loňského roku byly z komplexu vyčleněny dvě organizace Vinice Hustopeče, s.r.o. a Sady Velké Němčice, s.r.o. Poté od firmy ZZN Pomoraví, a.s. Znovín koupil 100% obchodní podíl firmy Vinice Hustopeče, s.r.o. Nákup nám rozšiřuje sortiment odrůd - ve vinicích je vysazeno zejména Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé a Rulandské modré, Frankovka a Ryzlink vlašský. Těchto odrůd se v našem regionu nedostává. Zakoupené viniční tratě jsou skutečně nádherné. Například pro Ryzlink vlašský či pro Frankovku jsou tyto polohy přímo ideální. Dále Znovín na jaře roku 2011 nakoupil 52 ha asi 10 letých vinic v plné kondici, a to viniční trať Dívčí vrch, vinařské obce Strachotice a Slup. Je zde vysázen Sauvignon, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské šedé, Tramín červený, Rulandské modré, Cabernet Sauvignon a Svatovavřinecké. Znovín již částečně z této tratě na sprašových půdách vína vyráběl a nyní je nabídne v plné šíři. K nákupu vinic nás také vedly poslední dva neúrodné roky, množství vykoupených hroznů. Pro firmu je to posílení značky a rozšíření spektra zajímavých vín ze zajímavých a nových viničních tratí.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Křepice měly ke konci roku 2005 sice 210,7 ha viničních tratí, ale pouhých 21,3 ha z toho byly registrované osázené a jen 23 registrovaných pěstitelů. Je to škoda, protože zdejší členité terroiry (alespoň ty příhodně orientované a skloněné jak Stará hora, Achtele a Kopce) určitě mají svůj kvalitativní potenciál veliký.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (čiré sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem v minulosti několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je lososově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a ovocitá, jak se u růžových vín sluší a patří. V nástupu jsou tóny vyzrálých třešní, které přechází do čerstvých malin.

Chuť je svěží, má sice vyšší zbytkový cukr odpovídající zatřídění do polosuchého vína, ale kyselinka je ve velmi dobré opozici, takže víno není nudné. Ovocitost s pikantní kyselinkou můžete najít také v dozvuku. Je to velmi zajímavé růžové víno, které si určitě vychutnejte ještě letos. Znovín sice uvádí archivační potenciál až do roku 2016, ale podle mého soudu každým měsícem se bude vytrácet svěžest a ovocitost. Víno můžete například podávat ke kuřecímu masu nebo ovocnému salátu. Z webových stránek vinařství přebírám velmi dlouhý výčet ocenění, které toto rosé za relativně krátký čas posbíralo: Zlatou medaili na soutěži mladých vín Vinium Juvenale (2014), Zlatá medaile na soutěži mladých vín ročníku 2013 Vinium Juvenale v Brně, Stříbrná medaile na největší charitativní soutěži vín na světě Finger Lakes International Wine Competition (2014), Stříbrný pohár na mezinárodní soutěži vín Víno a delikatesy,  Zlatá medaile na soutěži vín Mikulovské vinné trhy (2014), Bronzová medaile na mezinárodní soutěži vín Vinné trhy Pezinok (2014), Zlatá medaile na mezinárodní soutěži vín Valtické vinné trhy (2014) a Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži vín Grand Prix Vinex (2014).

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2013
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: rosé
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Křepice
Viniční trať: Achtele
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 11,5 % obj.
Číslo šarže: 3011
Obsah zbytkového cukru: 10,5 g/l
Obsah kyselin: 6,8 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,8 g/l
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 8 - 10 ºC
Získaná ocenění: Zlatou medaili na soutěži mladých vín Vinium Juvenale (2014), Zlatá medaile na soutěži mladých vín ročníku 2013 Vinium Juvenale v Brně, Stříbrná medaile na největší charitativní soutěži vín na světě Finger Lakes International Wine Competition (2014), Stříbrný pohár na mezinárodní soutěži vín Víno a delikatesy, Zlatá medaile na soutěži vín Mikulovské vinné trhy (2014), Bronzová medaile na mezinárodní soutěži vín Vinné trhy Pezinok (2014), Zlatá medaile na mezinárodní soutěži vín Valtické vinné trhy (2014) a Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži vín Grand Prix Vinex (2014)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 140,- Kč (prodejna Znovínu v srpnu 2014)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2632x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.09.2014 11:26:29