O Víně

27.08.2014 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.08.2014 07:00

Cabernet Sauvignon x Syrah 2010 Reserva - Viña MontGras, Colchagua Valley, Chile

Na vína z chilského vinařství MontGras jsem zatím narazil jen dost vzácně. Prvně jsem měl možnost vychutnat si celou láhev. Jak se mi líbila, o tom více v následující recenzi.

Lahev jsem koupil se štěstím v Kauflandu. Normální cena byla 219,- Kč. Protože jsem si všiml, že jich mají již jen málo, rozhodl jsem se koupi neodkládat. Jaké (a příjemné!) překvapení mě v obchodě čekalo, když právě ten den ho zlevnili na 100,- Kč. Měli jen dvě láhve, takže jsem je pochopitelně vzal.

Vinařství Viña MontGras založili v roce 1992 bratři Hernán a Eduard Grasové v lokalitě Palmilla v Colchagua Valley v Chile. Od počátku se zaměřili na vysokou kvalitu vín, která následně získala množství domácích i zahraničních ocenění (např. při International Wine Challenge, Concours Mondial Bruxelles). Roční produkce je kolem 4,5 mil. litrů. Osázená plocha činí asi 460 akrů. Vína vyrábějí v šesti řadách, obvykle zrají mezi 6-12 měsíci v sudech. K těm nejlepším patří vína z řady Quatro, která jsou na chilské poměry výjimkou, protože obvyklejší jsou jednoodrůdová vína, zatímco zde se jedná o cuvée čtyř odrůd: Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec a Carmenere. Vína označená jako Reserva jsou vyráběna z pečlivě vybraných ručně sklízených hroznů a zrají v sudech z francouzského a amerického sudu.

Cabernet Sauvignon x Syrah 2010 Reserva je tvořeno 60 % Cabernetu Sauvignon a 40 % Syrahu. Hrozny byly sklizeny z vybraných poloh v San José v oblasti Colchagua Valley na jaře roku 2010. Podle stránek vinařství zrála polovina 9 měsíců v sudech z francouzského (65 %) a amerického dubu. Etiketa je jednoduchá ale vkusná. Poskytuje dostatek základních informací, které se ale liší od údajů na stránkách vinařství. Etiketa totiž uvádí, že Cabernet zrál 12 měsíců v sudech, zatímco Syrah v tanku. Což ale asi spotřebitel nepozná. Jinak jsou internetové stránky vinařství vkusně a přehledně vyvedené.

Obsah alkoholu je 14,5 %, víno má 2,2 g/l zbytkového cukru a 4,8 g/l kyselin. Bylo vyrobeno 18 tisíc lahví. Archivační potenciál je uveden 5 let. Tato vína z předchozích ročníků dostávala od Roberta Parkera 89-90 bodů. Tmavozelená láhev typu Top Bordo byla uzavřena plným korkem délky 44 mm.

Barva je velmi tmavě rubínová, prakticky neprůhledná. Víno má vysokou viskozitu. Vůně je velmi intenzivní, nesmírně lákavá. Nejprve se uvolňovaly tóny tmavého ovoce, ostružin, višní a malin. Jak se víno otevíralo, přidávala se kořenitá vůně cedrového dřeva a lehký náznak vanilky.

Víno mělo plné tělo, lahodnou jemně zakouřenou chuť borůvek a višní. Třísloviny byly krásně uhlazené. Vysoký obsah alkoholu nepůsobil nijak rušivě. Dochuť byla delší.

Celkově se tedy jednalo o jednoznačně výbornou koupi. Poměr kvality a ceny vycházel velmi dobře.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Sauvignon (60 %) x Syrah (40) %)
Ročník: 2010
Kategorizace: Reserva
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Výrobce: Viña MontGras, Colchagua Valley, Chile
Obsah alkoholu: 14,5 %
Obsah zbytkového cukru: 2,2 g/l
Obsah kyselin: 4,8 g/l
Doporučená archivace: 2015
Cena: 100,- Kč (výprodej Kaufland v březnu 2014)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2217x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.08.2014 19:59:00