O Víně

25.08.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.08.2014 07:00

Veltlínské červené rané 2011 pozdní sběr - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Po čtyřech letech jsem opět navštívil Vinné sklepy Maršovice. Prvním vínem, které jsem koupil pro samostatnou recenzi je Veltlínské červené rané ročníku 2011 a přívlastku pozdní sběr. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev Veltlínského červeného raného 2011 pozdní sběr jsem kupoval v srpnu 2014 přímo ve vinařství za 230,- Kč. Poprvé jsem vinařství navštívil přesně před deseti lety a naposledy v červenci 2010. Zajímalo mne, kam se vinařství posunulo za čtyři roky. Bohužel jsem se už dvakrát s panem Novotným a Troppem osobně minul, pokaždé z důvodů jejich dovolené. A protože mám večerku velmi rád, nakoupil jsem několik lahví včetně tohoto vína. Hrozny mají původ na viniční trati Nad dědinou v obci Jezeřany - Maršovice.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena plastovou zátkou délky 38 mm, kterou považuji pro přívlastková vína za nevhodnou. Adjustáž prošla zásadním faceliftem, i když ne u všech řad vín. Došlo i na novou řadu, na kterou se detilně podívám příště. Přívlastky nyní používají velmi jednoduchý motiv.

Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu odpovídající odrůdě i přívlastku. Vůně je uzavřená a potřebuje velmi dobře rozdýchat nebo dekantovat. Postupně se objeví jemné tóny vyzrálých hroznů a slabé minerality. Při vyšší teplotě můžete najít jemné ovocité tóny připomínající jablečné slupky a medové odstíny.

Chuť je středně dlouhá, ale perzistence není na přívlastek pozdní sběr dostatečná. Tělo respektive extrakt a kyselinka mi přijdou nízké, takže dozvuk je kratší než jsem očekával. je ale možná, že vzhledem k této odrůdě chci příliš. Je to jednodušší typ bílého vína, které osvěží a neurazí, ale nic víc. Archivační potenciál vzhledem k dnešní zkušenosti nevidím a lahev doporučuji okamžitě otevřít. Vinařství k tomuto vínu doporučuje podávat studené pokrmy, hutné bílé polévky, mořské ryby a pokrmy s játrovou paštikou. Webové stránky vinařství byly v poslední době také zprovozněny a dnes nabízí mnohem více informací o vinařství a prodávaných vínech. Najdete je pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské červené rané
Ročník: 2011
Jakost: pozdní sběr
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Jezeřany - Maršovice
Viniční trať: Nad dědinou
Zatřídění podle zbytkového cukru: suché
Výrobce: Vinné sklepy Maršovice v.o.s., 671 75 Jezeřany
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 5/11
Evidenční číslo jakosti: 71D1-13/2
Doporučená archivace: 2014
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 230,- Kč (přímo ve vinařství v srpnu 2014)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2192x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.08.2014 09:47:48