O Víně

14.08.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.08.2014 07:00

Saxa Loquuntur Dos 2010 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) - Bodegas y Viñedos Ortega Ezquerro, Tudelilla, Španělsko

Po dvou měsících od zveřejnění recenze na Saxa Loquuntur Uno ročníku 2011 přichází na řadu kolekce Dos ročníku 2010. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev s obchodním názvem Saxa Loquuntur Dos 2010 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) jsem kupoval v červenci 2014 za 199,- Kč (akce Lidl). Hrozny odrůdy Tempranillo x Garnacha mají ské oblasti La Rioja. Víno bylo školeno po dobu 9 až 12 měsíců v sudu typu barrique z amerického a francouzského dubu. V prodeji je současně řada Uno i Tres, obojí překvapivě ročníku 2011. Poprvé jsem o Saxa Loquuntur referoval v recenzi na nejnižší řadu Uno ročníku 2011 (hodnocení 9-8-9), kde jsem slíbil, že se také zmíním, co toto spojení latinských slov znamená.

Z obsahově nabitých webových stránek přebírám některé části textů.
Saxa loquuntur. – „Kameny promluví“ (podle Bible, Lk 19,40) Jedná se o latinské nápisy u českých a moravských svatojánských soch (ovšem ne všechny nápisy jsou latinské, ne všechny sochy jsou svatojánské a ne všechna místa jsou z Čech a Moravy). Následující řádky přinášejí latinské nápisy u soch sv. Jana Nepomuckého v Čechách a na Moravě. Úmyslem je předložit u každého nápisu v „transliterační sekci“ jeho pokud možno důsledný přepis, v „transkripční sekci“ pak přepis poněkud čitelnější, dále co možná doslovný český překlad, vyčíslené letopočty, orientační fotografie a případné poznámky s odkazy. Sbírka shrnuje latinské nápisy od více než 130 svatojánských soch. Při počtu přes 650 obhlédnutých soch se tak zdá, že pravděpodobnost nálezu latinského nápisu na svatojánské soše dosahuje 20 %. Nejčastějším typem nápisu je oslovení sv. Jana dárcem, jímž bývají jednotlivci, manželé, obec, farnost, řád apod. Stěží je najít dvě stejná oslovení; sv. Jan tak je voláván jako magnus athleta (velký zápasník), silentii assertor (mlčení obhájce), verus honoris defensor (pravý cti obránce), silendo martyr (mlčením mučedník), arcanorum secretarius fidelis (tajemství sekretář věrný) či famae laesae tutor (pověsti urážené strážce). Setkat se lze s pater patriae (otec vlasti) a gloriosus famae patronus (slavný pověsti ochránce), specialis patriae patronus (obzvláštní vlasti ochránce) a dokonce totius orbis patronus (celého světa ochránce). Latinské nápisy jsou zpravidla chronogramy, čili sečtení obsažených římských číslic dovoluje nápisy (tedy sochy nebo alespoň podstavce) datovat. Chronogramy obsahují často právě jeden letopočet, výjimkou však není ani jejich pětice (Hradec Králové, Praha-Pohořelec, Olomouc). České chronogramy jsou mnohem vzácnější (např. Malesice, Pozdeň, Tuchlovice) a k jejich vyčíslení nelze přistupovat příliš striktně (Pardubice, Rybníky). Zvlášť propracovaně působí chronogramy v podobě verše hexametru (Hradec Králové) nebo upraveného citátu (Sokolov, Jindřichův Hradec). Vzácné je nelineární uspořádání nápisů (šesticípá hvězda s pěti chronogramy v Praze-Pohořelci). Délka chronogramu o jednom letopočtu může sahat od úderných dvou slov (Praha-Pohořelec) třeba k sedmi řádkům (Praha-Spálená). Zatímco nejstarší svatojánský nápis se nalézá od roku 1683 na Karlově mostě, nejstarší svatojánské chronogramy této sbírky jsou datovány do let 1705 (Nové Strašecí), 1706 (Litoměřice) a 1707 (Brandýs nad Labem). Mimochodem, zběžný pohled po datech soch ujistí, že svatojánské sochy jsou u nás běžně vztyčovány již od přelomu 17. a 18. století a roky blahoslavení (1721) ani svatořečení (1729) sv. Jana nejsou pro budování jeho soch nijak přelomové.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 50 mm s potiskem denominace. Adjustáž má své kouzlo a určitě zaujme, byť je velice jednoduchá. Černá etiketa s dominantním názvem Saxa Loquuntur. V horní části je vyobrazený kámen, který charakterizuje řadu Dos. Stříbrno-červená staniolová záklopka s nápisem Saxa Loquuntur dobře zapadá do celkového designu.

Barva je višňově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně od prvního okamžiku potvrzuje, že prošlo školením v dubu. Najdete zde jemnou vanilku, která přechází do ovocitých odstínů, ve kterých můžete najít višňové tóny, ostružiny a marmeládové tóny.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá a má nádherný dozvuk, ve kterém se rozprostře kořenitost. Dotyk s dubem je mnohem vyšší než u řady Uno, i když má chuť podle mne stále velmi dobrou ovocitost a přirozenost odrůd. Vysoký obsah alkoholu je poznat, i když naštěstí neruší. Lahev můžete otevřít již teď. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016. Za 200,- Kč zajímavá zkušenost, pokud se lahev objeví někdy v budoucnu v akci, rozhodně neváhejte! K tomuto vínu se budou dobře snoubit například speciality na grilu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Saxa Loquuntur Dos
Odrůda: Tempranillo x Garnacha
Ročník: 2010
Jakost: Denominación de Origen Calificada (DOCa)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: La Rioja
Vinařská podoblast: Rioja Baja
Výrobce: Bodegas y Viñedos Ortega Ezquerro, Španělsko
Alkohol: 14,0 % obj.
Číslo šarže: L-4431W1
Číslo lahve: 124733
Teplota podávání: 16 - 19 °C
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 199,- (akce Lidl v červenci 2014)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2798x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.09.2014 20:46:09