O Víně

09.06.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.06.2014 07:00

Saxa Loquuntur Uno 2011 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) - Bodegas y Viñedos Ortega Ezquerro, Tudelilla, Španělsko

Když jsem nedávno chválil u recenze Cuvée Winemaker´s Selection 2012 řetězec Lidl za rozšíření nabídky o další vinařské země, pak totéž musím udělat i v případě španělského červeného vína Saxa Loquuntur Uno ročníku 2011 Denominación Rioja de Origen Calificada z vinařství Bodegas y Viñedos Ortega Ezquerro. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev s obchodním názvem Saxa Loquuntur Uno 2011 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) jsem kupoval v dubnu 2014 za 149,- Kč (Lidl). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti La Rioja, podoblast Rioja Baja. Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo x Garnacha. Víno zrálo 4 až 6 měsíců v sudu typu barrique z amerického a francouzského dubu.

Poprvé o tomto vínu referoval milasko v recenzi na ročník 2006, kterou najdete pod tímto odkazem (hodnocení 9-8-9). Zajímavé je, jak se postupně měnila barva etikety jednotlivých řad. Nejnižší řada Uno od milaska ročníku 2006 měla stříbrnou etiketu, která je dnes červená. Název Saxa Loquuntur znamená latinsky kameny mluví a ještě se k tomuto slovnímu spojení vrátím v rámci recenze nejvyšší řady Tres.

Vedle této nejnižší řady Uno, jsou ještě dvě a to Dos a nejvyšší řada Tres. Jednotlivé názvy odlišují délku zrání v sudu typu barrique. Od milaska přebírám dále základní informace, které se vztahují k původu hroznů. Vinice Pedriza de Tudelilla a El Monte, z nichž pocházejí hrozny pro tato vína, jsou velmi kamenité. Nacházejí se poblíž vesnice Tudelilla v nadmořské výšce 500 až 700 metrů nad mořem. Kameny akumulují teplo, udržují stálé klima ve vinicích a pozitivně tak ovlivňují výslednou kvalitu hroznů. To je důvod pro zvolený název vín. Keře jsou zde velmi staré, až 65 let a vysadil je praděd nynějšího majitele. Samotné vinařství Bodegas y Viñedos Ortega Ezquerro bylo založeno už v roce 1896.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 50 mm s potiskem denominace Rioja. Adjustáž má své kouzlo a určitě zaujme, byť je velice jednoduchá. Červená etiketa s dominantním názvem Saxa Loquuntur. V horní části je vyobrazený kámen, který je pro řadu Uno určený. Stříbrno-červená staniolová záklopka má nápis Saxa Loquuntur.

Barva je višňově červená, má velmi dobrou intenzitu a nádhernou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu ihned po otevření můžete najít jemné ovocité tóny připomínající čerstvě natrhané třešně nebo zavařeninu. Buket se dále rozvine do višňových odstínů, marmelády a dřevitých tónů, které doprovází vanilka. Vůně má velmi dobrou strukturu a je z ní poznat terroir, odkud hrozny pochází.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásné ovocito-kořenité doznívání a pevnou strukturu. V závěru najdete opět třešně a višně spolu s příjemnou kyselinkou.Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) velmi dobře zapadl do výsledného celku a není pocitově poznat. Dotyk s dubem je menší, což odpovídá školení v sudech po dobu 4 až 6 měsíců. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2016, ale lahev můžete bez problémů otevřít již teď. Toto víno mne doslova nadchlo a dnes lituji, že jsem nekoupil více lahví. Věřím ale, že se v další akci Lidlu objeví. Víno za 149,- Kč vřele doporučuji a moc se těším na nejvyšší řadu Saxa Loquuntur Tres. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Saxa Loquuntur Uno
Odrůda: Tempranillo x Garnacha
Ročník: 2011
Jakost: Denominación de Origen Calificada (DOCa)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: La Rioja
Vinařská podoblast: Rioja Baja
Výrobce: Bodegas y Viñedos Ortega Ezquerro, Španělsko
Alkohol: 14,0 % obj.
Číslo šarže: L-4435W1
Číslo lahve: 173755
Teplota podávání: 16 - 19 °C
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 149,- (akce Lidl v dubnu 2014)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3819x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.09.2014 20:48:05