O Víně

19.05.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.05.2014 07:00

Cuvée Winemaker´s Selection 2012 - Cimarosa, Chile

Po dvou letech, kdy se Lidl v několika speciálních akcích zaměřil pouze na francouzská vína, přišly na řadu další vinařské země. Nabídka byla rozšířena především o italská, chilská a španělská vína. Mezi největší překvapení byla pro mne produkce chilského vinařství Cimarosa, která zahrnovala bílá i červená vína. Všechna byla školena v dubových sudech. Nejvíce mne zaujalo Cuvée Winemaker´s Selection ročníku 2012, které bylo školeno po dobu 12 měsíců v sudech typu barrique. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev s obchodním názvem Cuvée Winemaker´s Selection 2012 jsem kupoval v květnu 2014 za 129,- Kč (výprodej Lidl, běžná cena 199,- Kč). Lahev jsem měl vyhlédnutou už od prvních dnů, kdy se víno objevilo v akci, ale rozhodl jsem se nejprve nakoupit několik španělských (Saxa Loquuntur Uno a Saxa Loquuntur Tres). Obě uvedená vína dostanou samozřejmě prostor v samostatné recenzi v nejbližších týdnech. Jak jsem se do Lidlu vrátil po dvoui týdnech od zahájení prodeje, k mé radosti se mnoho lahví objevilo ve výprodeji za nižší cenu, čehož jsem využil a koupil rovnou poslední karton, který v regálu zůstal. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle del Rapel, podoblast Valle de Colchagua. Jedná se o kupáž odrůdy Cabernet Sauvignon x Syrah x Carménère. Víno zrálo 12 měsíců v sudu typu barrique z francouzského a amerického dubu a za jeho vznikem je podepsán Christian Rojas.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 50 mm s potiskem vinařství. Už použitý typ lahve a tlustostěnné sklo spolu se staniolovou záklopkou zařazuje tuto řadu na vyšší úroveň. Adjustáž je velice povedená a nepřehlédnutelná. Grafický styl etikety a použité barvy jsou velmi vkusné. Na zadní etiketě je informace, že bylo vyrobeno 99800 lahví.

Barva je purpurově červená, má vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je kouzelná a široká od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí jemné třešňové odstíny, které přechází do exotického koření, skořice a vanilky. Na pozadí a po dalším rozdýchání můžete dále objevit stopy hořké čokolády a vařeného ovoce (švestky, třešně, ostružiny, borůvky). V úplném závěru můžete ještě objevit višně v griotce. Buket má velmi dobrou strukturu a je v něm stále co objevovat.

Chuť je plná a má zvláštní středně dlouhé až dlouhé doznívání, ve kterém se doplňují ovocité tóny s kořenitými. V závěru vystoupí jemná vanilka a nasládlý ocásek. Je až neskutečné, jak vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) nijak neruší a pocitově velmi dobře zapadl do výsledného celku. Je to komplexně připravené cuvée, kterému nelze vytknout nějakou prvoplánovanost nebo produkci cíleně zaměřenou na prodej v obchodních řetězcích. Víno můžete otevřít již teď, ale jeho archivační potenciál, vzhledem v obsahu alkoholu a extraktu, odhaduji minimálně do roku 2017. Je to velmi dobře sestavené cuvée, které doslova zahřeje na těle i na duši a které za cenu 199,- Kč rozhodně vyzkoušejte. Pokud ho ještě někde objevíte ve výprodeji, pak už vůbec nad ničím neváhejte! Lidl k tomuto cuvée doporučuje podávat pečené jehněčí koleno na víně. Toto víno má jedinou chybu a to, že jsem koupil pouze jeden karton, protože od té doby jsem prošel několik prodejen Lidlu a nikde ho již neměli. Vřele doporučuji nakoupit do archivu několik lahví. Po dnešní zkušenosti musím dvakrát poděkovat Lidlu. Poprvé, že se odhodlalo kromě francouzských vín nabízet i další vinařské země v akci a podruhé, že chilská, italská i španělská vína, která jsme měl možnost zatím vyzkoušet, jsou velmi zajímavá a nabízí vynikající poměr cena / kvalita. O dalších vínech chilského vinařství Cimarosa se dozvíte na konci května v rámci tradičních postřehů vypitých vín.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Cuvée Winemaker´s Selection
Odrůda: Cabernet Sauvignon x Syrah x Carménère
Ročník: 2012
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Valle del Rapel
Vinařská podoblast: Valle de Colchagua
Výrobce: Cimarosa, Chile
Alkohol: 14,5 % obj.
Číslo šarže: L 5131W3/D7
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Délka zrání v sudu barrique: 12 měsíců
Doporučená archivace: 2014 - 2017
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 129,- (výprodej Lidl v květnu 2014, normální cena 199,- Kč)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5625x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 19.05.2014 09:46:58