O Víně

25.11.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.11.2013 07:00

Dornfelder 2012 pozdní sběr - Veritas s.r.o. Bošovice

Jak hodnotím pozdní sběr odrůdy Dornfelder ročníku 2012 z vinařství Veritas, se dozvíte v následující recenzi.

Poprvé se dostávám k vinařství Veritas, které má sídlo v Bošovicích. Lahev suchého Dornfelderu 2012 pozdní sběr jsem v listopadu 2013 kupoval za 128,90 Kč (akce Tesco, běžná cena kolem 170,- Kč). Kromě této lahve je v prodeji ještě sladký Hibernal za podobnou cenu. Co se tedy můžeme dozvědět o tomto vinařství na webových stránkách vinařství? Hned na domovské stránce mne zaráží logo Templářských sklepů. Pro mne nepochopitelná věc, ale podle vinařství je to proto, že se jedná o jednoho z největších producentů vín v ČR včetně jejich.

Vinařství se zabývá pěstováním a zpracováním hroznů révy vinné výhradně v režimu ekologického vinohradnictví. Protože jsme přesvědčeni, že se i v našich podmínkách dají vypěstovat kvalitní hrozny v kategorii BIO, je naším cílem dodávat na trh krásná, plná, zdravá moravská BIO vína. VERITAS spol. s r.o. jsme založili v roce 1998. Naším záměrem bylo na počátku využít dlouholeté zkušenosti při dodávce sazenic révy vinné pro výsadby a podsadby vinic v rámci České republiky. K tomuto účelu jsme vysázeli 20 ha klonových výsadeb vinic v široké odrůdové skladbě od významných množitelských firem z Itálie, Německa a Rakouska. Následně jsme vybudovali i odpovídající moderní sklepní hospodářství. Pak už byl jen krok k tomu, abychom začali zpracovávat v našem vinařském provozu za pomoci moderní technologie BIO vína pouze z vlastních vypěstovaných hroznů z našich vinic. V současnosti je jejich rozloha 82 ha. Tím můžeme odběrateli deklarovat 100 % původ vín značky Veritas. Vína Veritas jsou zárukou vysoké kvality a minimální chemické ochrany vinic. Jsme hrdi na to, že máme všechny vinice zaregistrovány v režimu „ekologicky obhospodařované". Zakoupením našich vín podpoříte rozvoj ekologického zemědělství.

Naše vinice se nacházejí ve 3 katastrálních území: Bošovice, Borkovany a Klobouky u Brna. Zajímavostí je, že přestože máme vinice ve 3 katastrech, vzdušnou čarou je mezi nimi rozdíl do 500 metrů. Vinice jsou vysázené v těch nejlepších polohách daného katastrálního území v tratích Stará hora, Rozehnálky, Ostrá a Častkovec. Jedná se o ohraničené chráněné jižní a jihozápadní polohy s mírnou svažitostí od 6,6° do 8,6°. Z důvodu náročnosti pěstování evropských odrůd v režimu BIO obměňujeme i stávající sortiment. Na základě konzultací s předními pracovníky výzkumných ústavů v Německu, Itálii, Maďarsku a Rakousku jsme vysadili 20 ha interspecifických odrůd. Jedná se o rezistentní odrůdy odolnější proti tradičním chorobám a škůdcům. Některé z nich v případě příznivých ročníků je možné pěstovat i bez ochranných postřiků. Jsou to např. tyto odrůdy: Hibernal, Solaris, Johaniter, Alleta, Saphira, Cabernet Cortis, Rösler. Dodáváme sazenice a vysazujeme vinice "na klíč" mnoha pěstitelům, např. Agrolip Lipov a.s., Ampelos, Gotberg, Patria a.s., Sonberk, Spielberg, Templářské sklepy, Vinařství Kosík, Vinařství Tetur Vladimír, Vinařství Zborovský Vladimír, Vinné sklepy Maršovice, Znovín Znojmo atd.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Bošovice má 16,8 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 106,6 ha. V obci bylo v roce 2005 registrováno 37 pěstitelů.

Lahev typu Bordo Sissi má objem 0,75 L (hnědé sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm. Adjustáž je velice strohá a na první pohled docela nenápadná. Na etiketě není uvedena vinařská obec ani viniční trať, ale najdeme například obsah zbytkového cukru a kyselin.

Barva je višňově červená s fialovými záblesky na okrajích a velmi intenzivní. Vůně je v nástupu ovocitá a připomíná zavařeniny (třešně, višně). Dále pak na pozadí můžete najít rybízový list a kořenité tóny. Musím se přiznat, že buket je velmi příjemný a má zajímavou strukturu.

Chuť je středně dlouhá a robustní, jak je u této odrůdy zvykem. Najdete tóny červeného rybízu a brusinek, které velice přesně popisuje zadní etiketa. Dovedl bych si představit školení v sudu typu barrique, protože tělo i extrakt je velmi dobrý. Archivační potenciál velice doporučuji a odhaduji ho minimálně do roku 2016.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Dornfelder
Ročník: 2012
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: neuvedeno
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Veritas s.r.o. Bošovice
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 6/12
Evidenční číslo jakosti: 36I1-13/41
Obsah zbytkového cukru: 0,5 g/l
Obsah kyselin: 6,4 g/l
Doporučená archivace: 2013 - 2016
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 19 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 128,90 Kč (akce Tesco v listopadu 2013)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 8 7 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3062x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.11.2013 14:07:49