O Víně

21.11.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.11.2013 07:00

Flor de Chardonnay 2007 Denominación Somontano de Origen (DO) - Bodegas Laus Barbastro, Španělsko

I když je španělská vinařská podoblast Somontano poněkud ve stínu mnohem známějších, nic to nemění na tom, že zde vznikají velice zajímavá vína. Jak hodnotím Flor de Chardonnay ročníku 2007, které prošlo sudem typu barrique, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev  Flor de Chardonnay 2007  Denominación de Origen (DO) jsem kupoval v listopadu 2013 za 199,- Kč (akce Globus, běžná cena 299,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Aragón, podoblast Somontano a byly lisovány samotokem. Z webových stránek vinařství se u tohoto vína uvádí, že mechanizovaná sklizeň se provádí v noci, následuje studená macerace za účelem získání strukturovanějšího a ovocného buketu i chutě. Alkoholové kvašení probíhá v nerezových tancích při kontrolované teplotě, aby se zachovalo ovocné aroma. Část vína kvasí ve francouzských dubových sudech, aby došlo ke zlepšení struktury a komplexnosti.

Lahev typu Top Bordo Sissi má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem denominace. použití lepeného korku u této řady je poněkud zklamáním. Adjustáž má moderní prvky. Sází na styling a jednoduchost. Na bílé etiketě je více volného prostoru než textu, aby se zdůraznil jednoduchý název vinařství Laus a také Flor de Chardonnay. Slovní spojení: Es tierra, es vid. Es uva y vino. Es pasión. Es vida. můžeme volně přeložit jako: Je země, je réva​​. Je hrozen a víno. Je to vášeň. Je to život. Na etiketě je několik prolisů a jednoduchých výseků, aby se zvýraznil grafický motiv, který je v šedé barvě jako silueta moderního vinařství. Kvalitní staniolová záklopka v černé barvě s názvem vinařství pokračuje v tomto trendu.

Barva je citrónově žlutá, má velmi dobrou intenzitu, nádhernou jiskru a viskozitu. Podle odstínu a intenzity je zřejmé, že víno má už nějaký ten rok nazrávání na lahvi za sebou. Vůně v nástupu nabízí extraktivní tóny vanilky a květinovo-ovocité tóny. Struktura buketu je velmi dobrá a během popíjení včetně různé temperace nabízí zajímavé podoby. Při vyšší teplotě se objeví více žlutý meloun nebo ananas, při nižší je více vanilky a kouřovinky.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky dotyku s dubem, který vystoupí v závěru. Jsou zde stopy nazrálosti a nastupující stařinky, která mi ale vůbec nevadí. Mám lahvově zralá vína rád. Toastování mi přijde docela silné i po několika letém nazrávání na lahvi. V chuti můžete jednak najít doznívají stopy ovoce, tak vanilkovo-kořenité tóny. Víno je už nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se udrží minimálně rok. Vinařství k tomuto Chardonnay doporučuje podávat bílá masa nebo ryby ve výraznější úpravě, případně čerstvé sýry. Před konzumací doporučuji dekantaci a teplotu podávání 12 až 14 °C.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Flor de Chardonnay
Odrůda: Chardonnay (100 %)
Ročník: 2007
Jakost: Denominación de Origen (DO)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Aragón
Vinařská podoblast: Somontano
Výrobce: Bodegas Laus Barbastro, Španělsko
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: L/1848
Teplota podávání: 12 - 14 °C
Doporučená archivace: 2011 - 2014
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 199,- Kč (akce Globus v listopadu 2013)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2440x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.11.2013 07:34:51