Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr - Vinařství Proqin Velké Němčice
Jak hodnotím pozdní sběr Ryzlinku vlašského ročníku 2009 z Vinařství Proqin, se dozvíte v následující recenzi.
Lahev suchého Ryzlinku vlašského 2009 pozdní sběr jsem v září 2013 kupoval za 130,- Kč v 1. olomoucké vinotéce. Na webových stránkách vinařství se prodává v současné době ročník 2011 za 290,- Kč. Je s podivem, že jsme do dnešního dne nezveřejnili jedinou recenzi na toto zajímavé vinařství, o kterém jsem zatím měl jen ty nejlepší reference.
Hrozny z vlastní vinice byly sklizeny 10. října 2009 při cukernatosti 22,5 °NM na na viniční trati Punty v obci Velké Němčice. Réva byla vysázena v roce 2004 a pěstuje se zde na středním vedení na jílovité spraši na vápenatém skeletu. Technologie výroby: ruční sběr, lisováno na pneumatickém lisu, odkaleno a zakvašeno čistou kulturou kvasinek, zrálo v keramických nádobách. Před lahvováním aplikován bentonit a filtrování přes křemelinu.
Z webových stránek přebírám následující informace, které se vztahují k popisu vinařství: Proqin = Prokeš vinařství. Rodové vinařství Proqin (čti PROK+VIN=PROKeš+VINařství) se zaměřuje na produkci klasických šumivých vín metodou kvašením v lahvi a mešních tichých vín. V produkci tichých vín nerespektuje tradiční standardy rodinného vinařství a přináší nové způsoby výroby a zrání vín. Proqin je rodinné vinařství z Velkých Němčic. Rodina Prokešů zde vyrábí víno již po několik generací. Jejich vinařský osud odstartovala nešťastná náhoda, kdy se jim utopil strýc ve víně. Nyní jim to zas víno musí vracet v pozitivním směru. Bylo založené v roce 2007 rodinou Prokešů. Otec - František i dva synové Martin a Kamil úspěšně pracovali v minulosti pro úspěšné jiné vinaře a rozhodli se spojit své vzdělání, um a praxi v rodinné firmě, kde sice nemají technologii za stovky milionů, ale také „nevaří“ pro supermarkety. Vína jsou vyráběna v malých šaržích pro daleko menší okruh spokojených zákazníků. Pěstují si révu na jihozápadně orientovaných vinicích s humózně-sprašovitým typem půdy v jedinečné a vyhlášené trati Punty, která leží přímo na 49° rovnoběžce. Mají též pronajatou vinici od farního úřadu a proto každoročně vznikají unikátní mešní vína z odrůd Neuburské, Rulandské bílé a Cabernet Moravia. Proqin se specializuje na výrobu šumivých vín, která vyrábí ručně tradiční metodou kvašením v lahvi po dobu 9 měsíců. Na otevírání sektů je v rodině určen mladší ze dvou bratů - Kamil, aktuálně mistr ČR v sabráži (sekání sektů šavlí či jiným kuriózním předmětem - podkůvkou od krojové boty, skleničkou nebo dokonce golfovou holí). Pokud budete mít při návštěvě jejich sklepa štěstí na Kamilův trénink, useklých sektů si užijete dosytosti.
Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Velké Němčice má 51,7 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 284,1 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 95 pěstitelů. Podle článku Václava Fialy ve Vinařském obzoru č. 4/2009 se réva vinná pěstovala v této obci prokazatelně už před více než 800 lety. První vinice zde vysázeli cisterciáčtí řeholníci z Velehradu. Přesněji řečeno byly vinice založeny u dávno již zaniklé obce Skoršice. O tom, kde ležela, se vedou ještě spory (jedna verze je, že to bylo někde mezi bývalými tratěmi Korčice a Kraví hora), jistě to však bylo někde v dnešním katastru Velkých Němčic. Terroiry v této obci jsou díky rozmanitě členitému terénu buďto rovinatější (Příděly, Hony pod Punty, Pod Vinohrady) nebo naopak nádherné prvotřídní svažité polohy s převážně JZ či jižní expozicí (Punty, Židy, Kraví hora, Růžová hora). Trať Nedámy má expozici též jihozápadní, ale je to svah k SZ směřujícího zářezu, to znamená, že z JV okolní terén tak trochu cloní. Vína odtud se objevují u značek Víno Mikulov, Château Mikulov, Vinařství Baloun (Punty), Vinařství Pavlov, poslední dobou dalo o sobě masivní marketingovou podporou slyšet vinařství Proqin. Marná sláva, žádné z jmenovaných tratě této obce nijak nepropaguje a jejich styl vín bych se zdráhal nazvat terroirovým. Ale našel jsem stránky rodinného Vinařství U Samsonů, které si velmi považuje tratě Punty, a tam se o této trati konečně něco dozvíme. Určitě mám v plánu vína od nich ochutnat.
Lahev burgundského typu má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je velice povedená. Má na vkusné a moderní stylistické prvky a líbí se mi. Úzká, ale dlouhá etiketa, kopíruje celý obvod lahve. Na etiketě jsou základní informace týkající se povinných údajů. V tomto případě musím stroze, ale s radostí poznamenat: v jednoduchosti je krása!
Barva je zlato-žlutá, má slabší intenzitu, krásnou jiskru a viskozitu. Vůně je jemná a nabízí jemné ovocité tóny, které přechází do slabé kořenitosti, vyzrálých hroznů a medových tónů. Během popíjení, zvláště pak druhý den se objevila nazrálost.
Chuť je středně dlouhá, má krásnou harmonii a nazrálost. V dozvuku je stále pikantní kyselinka a nádherná mineralita. Kyselinka krásně povzbudí k dalšímu doušku. Víno je již nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2014, což potvrzuje také predikce Kamila Prokeše z vinařství. Vinařství víno doporučuje podávat k jemným pokrmům jako jsou tuňáková majonéza se zelenými olivami, nebo drůbeží paštiky s provensálským kořením, stylově doprovází gratinovanou brokolici s těstovinami. Na první pokus s tímto vinařstvím to nebylo vůbec špatné, takže se budu těšit na další zajímavá vína.
Shrnutí údajů o dnešním víně:Odrůda: Ryzlink vlašskýRočník: 2009Jakost: pozdní sběrZatřídění dle zbytkového cukru: suchéVinařská oblast: MoravaVinařská podoblast: VelkopavlovickáVinařská obec: Velké NěmčiceViniční trať: PuntyVýrobce: Vinařství Proqin Velké NěmčiceAlkohol: 13,0 % obj.Číslo šarže: L9003Evidenční číslo jakosti: 19G1-10/3Datum sklizně: 10. října 2009Cukernatost hroznů: 22,5 °NMVýsadba révy vinné proběhla v roce: 2004Způsob vedení révy: středníTyp půdy: jílovitá spraš na vápenatém skeletuTechnologie výroby: ruční sběr, lisováno na pneumatickém lisu, odkaleno a zakvašeno čistou kulturou kvasinek, zrálo v keramických nádobách. Před lahvováním aplikován bentonit a filtrování přes křemelinu.Obsah zbytkového cukru: 6,4 g/lObsah kyselin: 6,8 g/lBezcukerný extrakt: 23,6 g/lDoporučená archivace: 2012 - 2014Teplota skladování: 6 - 12 ºCTeplota podávání: 11 - 13 °C ºCVelikost šarže: 1000 litrůZískaná ocenění: Stříbrná medaile AWC Vienna 2010Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °CCena: 130,- Kč (1. olomoucká vinotéka v září 2013)