O Víně

17.09.2013 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.09.2013 07:00

Frankovka 2010 moravské zemské víno - Vinařství Nosreti s.r.o. Zaječí

V letošním letním měsíci jsem poprvé ochutnal vína z Vinařství Nosreti přímo na jejich půdě v Zaječí. Zaujala mě především dnes recenzovaná Frankovka z velmi komentováného a rozporuplného ročníku 2010. Jaká je? To se dozvíte v následujícím článku.

Když se dnes někdo přede mnou zmíní o obci Zaječí, vybavím si nejen malebné a vyhlášené Vinařství u Kapličky, ale vzpomenu si i na pěkné chvíle strávené v poměrně mladém Vinařství Nosreti. Sídlí v blízkosti Kapličky, téměř na příjezdové cestě. Ve vkusné zástavbě mezi obydlími naleznete nejen vinařství a penzion s info-centrem, ale i minikemp, lanovou dráhu, i menší bazén se slanou vodou. Historie sahá do roku 2005, kdy bylo vinařství založeno. Hospodaří na deseti hektarech vinic v okolí Zaječí. Hrozny zpracovávají a víno vyrábí v jedinečném kvelbeném sklepě z roku 1921 s bohatou historií. Přebírám ze stránek vinařství:

Vinný sklep ve Vinařství Nosreti má poměrně dlouhou, bohatou a zajímavou historii. S jeho prvopočátky je spjato jméno Howard Jones, který ve snaze navázat na tradici svých předků Jonašů pocházejících právě z úrodných podpálavských nížin, započal v roce 1921 s výstavbou vinného sklepa. Sklep je postaven do tvaru písmene „H" jako Howard a k samotné realizaci a výstavbě si Howard najal mistry tehdejší doby, stavitele kvelbených sklepů, bratry di Maggi z Florencie. Obec Zaječí byla také zvolena záměrně, protože zdejší jílovito-hlinito písčité podloží dokáže v průběhu celého roku držet stálé a nekolísavé mikroklima 11,8 °C. Samotná výstavba byla dokončena v září roku 1928, ovšem díky proměnlivé a nejisté vnitrostátní situaci a hrozící válce, Howard raději republiku opustil doufaje, že se po „uklidnění" situace do Zaječí navrátí. Toto přání se mu však již nikdy nesplnilo a dle dostupných historických materiálů zemřel v roce 1989 ve svých kalifornských vinicích. Sklep byl následně až do roku 1934 nevyužíván a až poté si ho nacistická armáda zvolila za místo uskladnění protitankových střel S-34 (jedna z nich byla nedávno při náhodném prohlubování sklepa nalezena a nyní je ve výzkumné soukromé balistické laboratoři podrobována dlouhodobé analýze). Konečně po válce, někdy v padesátých letech začal sklep konečně sloužit svému původnímu účelu, tedy výrobě a skladování vína. Začala se zde vyrábět šumivá vína Rudá záře, která si časem získala velkou oblibu především v soukromých archivech a na honosných oslavách všech významných státníků. Jeho obliba byla tak velká, že si ho podle dochovaných spisů nechal až na dalekou Kubu dovážet velký milovník doutníků a šumivého vína, prezident Fidel Castro...

Vinařství spadá do velikého koncernu Nosreti, zabývajícím se mezinárodní přepravou, gastronomií i prodejem elektro vybavení. Přesto žádný megalomanský vliv ve vinařství nepocítíte. Prostředí je klidné, téměř rodinné, personál vstřícný a příjemný. Všichni usilují o vaši spokojenost a propagace vinařství zde není cizí. Dokladem toho je spousta suvenýrů i vínomileckých potřeb s potiskem vinařství, ošacení nevyjímaje. Ceny vín se pohybují okolo 125,- Kč za vína v nabídce, což je příjemné. Možná je i prohlídka vinařství a sklepení s ochutnávkou, pod vedením vedoucího Ivana Kleibera, či jeho otce Josefa. Jistou dobu zde hospodařil také vinař Ondřej Konečný z Čejkovic, jako sklepmistr, který však dnes působí ve vinařství Spielberg a ve volném čase vytváří i vlastní produkci vín. Dle jeho informací na jeho pozici nastoupil pan Hanák ze Zaječí. V období letní sezóny jsou zde pravidelně ve čtvrtek pořádány různé akce pro hosty penzionu i pro ostatní zúčastněné.

A nyní již k hodnocenému vínu:

Velice zajímavá adjustáž, které dominuje čelní etiketa s plošným nápisem Nosreti a vinným „otiskem" dna lahve. Menším písmem je uvedena odrůda i ročník. Zadní etiketa popisuje vinařství obecně, zajímavostí je umělecká perokresba zajíce... znak vinařství. V podstatě není adjustáži co vytknout, vinařství reprezentuje dostatečně. Chybí snad jen analytické hodnoty.

Barva je po nalití do sklenice příkladná. Povětšinou je čistá, s přiblížením ke dnu lahve je kalnější, se stopami sedimentu, který není na závadu. Zde jsem se domníval, že se jedná o nefiltrované víno, Ondřej Konečný mě však ujistil, že bylo filtrováno přes křemelinu. I z toho důvodu prý působí tak nestrhaně. Odstín je sytého, rubínového až cihlového nádechu a je jen lehce průhledný.

Vůně je velice opojná a line se ze sklenice do širokého okolí. S nosem ve sklenici pozoruji jistou divokost a lehkou těkavost alkoholu s dominantními tóny jeřabin a ostružin. V pozadí nalézám mátové a tabákové tóny. Opravdu výrazná a široká vůně.

Chuť je také překvapivě bohatá, ještě lehce hranatější a ostřejší, zřejmě vlivem ročníku. Přesto dobře pitelné a již zakulacující se víno. Převládá aroma černé třešně, čokoláda i hřebíček. Pěkný pocit z vína sráží jen kratší a plytký závěr. Celkově se jedná o těžší víno, s vyšším obsahem alkoholu, přesto dobře pitelné, pěkné a odrůdové. Věštím mu i docela slibnou budoucnost několikaletého archivačního potenciálu. Měl jsem možnost ochutnat několik červených vín ročníku 2007 i 2008 a byla to pěkná vína, čistá a ovocitá, bez náznaku unavenosti.

Z hlediska gastronomického bych jej doporučil jistě ke zvěřině, grilovaným pokrmům a vyzrálým sýrům, ačkoli je dobře pitelné jen tak.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Frankovka
Ročník: 2010
Jakost: moravské zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Zaječí
Viniční trať: Stará hora
Výrobce: Vinařství Nosreti s.r.o. Zaječí
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: C10/101
Technologie výroby: ruční ponořování matolinového klobouku, jedno z prvních odbourávaných vín, filtrace přes křemelinu
Doporučená archivace: můj odhad 2016
Teplota skladování: 6 - 12 °C
Teplota podávání: 12 - 16 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 105,- Kč (přímo od vinaře v červenci 2013)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3332x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 17.09.2013 07:34:28