O Víně

20.06.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.06.2013 07:00

Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice

Po dlouhé době jsme se dostal k velmi zajímavého moravskému Pinotu ročníku 2011 a přívlastku výběr z hroznů, kterému predikuji velmi zajímavý vývoj. Jak hodnotím víno s extrémně vysokým obsahem alkoholu se dozvíte v dnešní recenzi.

Lahev Rulandské modrého 2011 výběr z hroznů z řady Poštor jsem kupoval v květnu 2013 za 132,90 Kč (akce Tesco). Běžná cena se pohybuje kolem 190,- Kč. Webové stránky uvádí v nabídce identické víno, které je ale zařazeno do řady CH. C. André (cena 251,- Kč). Souhlasí ovšem viniční trať i číslo šarže, takže předpokládám, že jde o stejné víno, které se liší pouze adjustáži, která je určena pro prodej v hypermarketech. I když jsem se na to konkrétně ptal, z vinařství jsem obdržel odpovědi na mé otázky až na tuto.

Vlastní hrozny byly sklizeny 5. listopadu 2011 při cukernatosti 25,5 °NM na viniční trati Nadzahrady v obci Velké Pavlovice. V době sklizně byla réva stará 12 let a pěstuje se zde na středním vedení na hlinité půdě. Technologie výroby: kvašení ve vinifikátoru s periodickým promícháváním. Školení po dobu 6 měsíců v klasickém dubovém sudu (bednářství Modřice).

Z webových stránek vinařství se můžete například dozvědět: Vinohrady se nacházejí v těsném sousedství šlechtitelské stanice v nadmořské výšce od 196 metrů do 225 metrů na jižních svazích se sklonem 12 %. Půda je hlinito-jílovitá a hlinito-písčitá s bohatým obsahem vápníku a manganu. To vytváří mimořádně příhodné podmínky pro pěstování aromatických bílých a modrých odrůd révy vinné. V současné době společnost hospodaří na 43 ha vinic, na nichž je vysázeno 19 odrůd révy vinné zahrnujících 76 klonů, které tvoří základ mateční vinice a je základní množitelskou plochou v ČR, tvořící genofond révy vinné.

Z pohledu důležitých historických milníků je vhodné citovat stránky vinařství, kde se uvádí, že Nedostatek finančních prostředků pro další činnost a snížení objemu dotací od ministerstva zemědělství vedl k situaci, která vyžadovala řešení. Ke zhoršení stavu vedla i skutečnost, že společníci z s.r.o. měli obavy, že o vložené prostředky přijdou. V roce 2008 došlo k přeměně společnosti na akciovou společnost, která měla vyřešit špatnou ekonomickou situaci. Řešení nepřineslo rozšíření společnosti a v září 2009 byla skupinou akcionářů šlechtitelská stanice prodána. Skupinu akcionářů tvořili JUDr. Miroslav Hrabal, Gogorin, Ing. Bernard, Ing. Sobota, Ing. Žďárský. Od 1. října 2009 jsou majiteli Šlechtitelské stanice vinařské manželé Jarmila a Vladimír Poliakovi.

Lahev typu Top Bordolesse má objem 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena lepeným korkem délky 42 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je zajímavá a originální. Černo-zlatá etiketa je stylisticky povedená a určitě ji nepřehlédnete. Dominantní je název Poštor s vyobrazením kaple sv. Urbana z roku 2008. Poštor je stará viniční hora a poutní místo ve Velkých Bílovicích.

Barva je purpurově červená, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a poměrně široká. V nástupu můžete objevit sušené ovoce a vyzrálé červené plody. Je zde zvláštní ovocitý buket, který popisuje zadní etiketa jako tóny kandovaného pomeranče a dá se s tím souhlasit. Najdete zde i sušené byliny, čajový či tabákový list či dřevité tóny. Buket má velmi zvláštní a bohatou strukturu, která může ještě v budoucnu překvapit. Uváděná mineralita je velmi potlačená, podobně jako marmeládové odstíny. Vše se ale může zásadně změnit další archivací.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá s nádherným kořenitým doznívám, ve kterém se rozprostře ocásek připomínající nasládlé dřevo. O vysoké cukernatosti a vyzrálosti hroznů není pochyb. Extrémně vysoký alkohol překvapivě dobře zapadl do výsledného celku. Dalším nazráváním na lahvi se to určitě ještě zlepší. Samozřejmě že alkohol obsahu 15,0 % obj. je poznat už po druhé skleničce, takže při popíjení je třeba nespěchat. Dotyk s dubem se náramně povedl a posunul pinot správným směrem. I když má pinot v současné době v některých ohledech nestandardní senzorické vlastnosti, bude se dalším vývojem zajímavě posunovat. Vzpomínám si na recenzi Honzy Čeřovského na Rulandské modré 2003 výběr z hroznů (hodnocení 9-9-9), které po určité době hodnotili další autoři ovine.cz a který dokázal mnoho vínomilců překvapit i po letech svým vývojem. Je to víno, které je přímo stvořené k další archivaci a druhou lahev určitě nechám v archivu. Po dnešní zkušenosti doporučuji lahev otevřít nejdříve v roce 2014. Vinařství uvádí lahvovou zralost v roce 2016. Po dnešní zkušenosti předpokládám lahvovou zralost ještě později. Vinařství doporučuje víno podávat k pikantní úpravě srnčího na švestkách se šalvěji nebo k jehněčím a hovězím steakům. Je to rozhodně velmi zajímavý moravský pinot, který má před sebou zajímavý vývoj.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Poštor
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2011
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Pavlovice
Viniční trať: Nadzahrady
Výrobce: Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice
Alkohol: 15,0 % obj.
Číslo šarže: 4711
Evidenční číslo jakosti: 12311-12
Číslo vzorku: 46
Cukernatost moštu: 25,5 °NM
Datum sklizně: 5.11.2011
Stáří vinice: 12 let
Typ půdy: hlinitá
Způsob vedení révy: střední
Technologie výroby: kvašení ve vinifikátoru s periodickým promícháváním
Délka zrání v sudu: 6 měsíců v klasickém dubovém sudu
Typ sudu a jméno výrobce: bednářství Modřice
Obsah zbytkového cukru: 0,1 g/l
Obsah kyselin: 5,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 30,3 g/l
Doporučená archivace: 2014 - 2017
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 19 ºC
Velikost šarže: 5000 lahví
Ocenění: Stříbrná medaile z výstavy Promenáda červených vín
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 132,90 Kč (akce Tesco v květnu 2013)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4458x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.06.2013 19:08:51