O Víně

06.06.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.06.2013 07:00

Denis d´Or Negru 1976 známkové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Je to přesně 10 let, co jsem dostal lahev ročníku 1976. A celých deset let jsem nenašel vhodnou příležitost k otevření lahve, až jsem koncem května neodolal. Jak hodnotím velmi starý ročník Denis d´Or Negru, který vyrobil Znovín z moldavských hroznů, se dozvíte v následující recenzi.

Pod obchodním názvem Denis d´Or Negru je skrytý suchý Cabernet Sauvignon 1976 známkové jakostní, jehož hrozny pochází z Moldávie. Znovín se k této surovině dostal poměrně nestandardně v rámci staré pohledávky v minulosti, jak mi před několika roky prozradil Karel Matula. Mám analytické hodnoty, které najdete níže v souhrnných informacích. Více ale není možné zjistit, protože žádné záznamy o tomto víně již bohužel neexistují.

Lahev jsem dostal v květnu 2003 a bylo ji možné koupit za 480,- Kč přes Zásilkovou službu Znovínu. V lednu 2005 jsme zveřejnili recenzi na toto víno od Tomáše a najdete ji pod tímto odkazem. I když se jedná o hodně starý ročník, nesmíme zapomenout, že víno bylo lahvováno až v roce 2001. V době, kdy šla lahev do prodeje byla predikována lahvová zralost na rok 2002 až 2006, což už dávno uplynulo.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 38 mm se standardním potiskem výrobce. Adjustáž vychází s obvyklého znovínského schématu. Je tady však jedná zvláštnost a to menší odchylka v etiketě stejného vína, kterou popsal Tomáš a kterou mám já. Podle zadní etikety je na mé lahvi jiný rok lahvování (2001), oproti roku 2002, kterou má Tomáš, jak můžete vidět na první a poslední fotografii. Na přední etiketě jsou drobné odlišnosti v několika slovních spojeních (červené známkové révové víno jakostní vs. červené známkové víno jakostní nebo alk. max. 12,5 % vs. 12,5 % obj.)

Barva je purpurově červená, má nahnědlé menisky a střední intenzitu. Na velmi starý ročník překvapivě dobrá intenzita. Lahev opatrně přelévám do dekantační karafy a nechávám vydechnout. Po 60 minutách nalévám první skleničku a pozoruji nádhernou viskozitu a velmi zvláštní ovocito-marmeládovou směs ve vůni, které připomíná jeřabiny. Je zde i výraznější stopa nazrálosti a stařinky. Vše je ale takové zastřené a hodně dlouho utlumené.

Chuť je středně dlouhá, harmonická a jemná. Jsou zde velmi slabé ovocito-kořenité tóny a neuvěřitelně šťavnatá kyselinka. První chuťový dojem je hodně zvláštní, vůbec bych nehádal, že jde o víno staré 37 let! Nenapadá mne nic jiného než konfrontace tohoto vína, které se urodilo v sedmdesátých letech se spoustou nových technologií, které samozřejmě zasáhly i vinařství a vinohradnictví. Co ale přežilo je víno! Při popíjení mne napadlo využít strýčka Google a podívat se na několik důležitých milníků roku 1976:
♦ Legendární skupina Queen vydává album A Day at the Races.
♦ V kanadském Montrealu se konají XXI. letní olympijské hry.
♦ Na fotbalovém Mistrovství Evropy porážíme na penalty v bělehradském finále mužstvo NSR.
♦ V AZNP Mladá Boleslav začala sériová výroba automobilů Škoda 105 a Škoda 120.
♦ Prezidentem Československa je Gustav Husák.
♦ Led Zeppelin vydávají živé dvojalbum The Song Remains The Same.

Pamětníci jistě pochopí mé nutkání, publikovat alespoň jednu fotku z každé výše zmíněné události, které najdete pod recenzí. Těchto šest milníků mi stačilo k tomu, abych si ve vzpomínkách tuto dobu vybavil a mám z toho velmi zvláštní pocity, jak na historii, tak na toto víno. Kdo tuto dobu alespoň trochu zažil, tak ví své :-) Pro mne osobně je to důvod, abych si uvědomil, jak dlouhý čas uplynul a co přetrvalo a co naopak pominulo. Hovořit o doporučené archivaci u tak starého vína je absurdní. Nicméně musím upozornit, že víno není zlomené a přežilo do dnešních dnů. Neubránil jsem se samozřejmě otázkám, jak mám vlastně víno hodnotit? Je to bezesporu víno, které se dožilo úctyhodného věku a nad kterým bychom měli s pokorou a v tichosti meditovat a těšit se z každého dne, který můžeme prožít. Pro mne to byla dnes spíše sonda do hluboké historie, ale vůbec ničeho nelituji. Ono je někdy dobré se na chvíli zastavit a pohlédnout zpět, abychom si uvědomili, kdo jsme a kam jdeme.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Denis d´Or Negru
Odrůda: Cabernet Sauvignon a další moldavské odrůdy
Ročník: 1976
Jakost: známkové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Země původu: Moldávie
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 41
Rok lahvování: 2001
Obsah zbytkového cukru: 2,2 g/l
Obsah kyselin: 5,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,3 g/l
Doporučená archivace: 2002 - 2006 (predikce Znovínu v době lahvování v roce 2001)
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 480,- Kč (v květnu 2003 pomocí Zásilkové služby)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3392x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 22.07.2013 08:18:15