O Víně

13.05.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.05.2013 07:00

Carta de Oro 2006 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) - Bodegas Berberana S.A., Španělsko

Podle španělské vinařské legislativy zrají v oblasti La Rioja vína deklarovaná jako Reserva minimálně 2 roky v sudech typu barrique. Jak hodnotím Reservu řady Carta de Oro ročníku 2006, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev s obchodním názvem Carta de Oro 2006 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Reserva) jsem kupoval v dubnu 2013 za 159,- Kč (akce Albert). Běžná cena se pohybuje kolem 250,- Kč. Vedle této Reservy je v nabídce ještě Crianza, o které se detailně zmíním na konci května v měsíčním přehledu vypitých vín. Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo (80 %) x Garnacha (20 %). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti La Rioja, podoblast Rioja Alta a víno zrálo 24 měsíců v barikových sudech.

Z webových stránek vinařství se můžete například dozvědět, že Bodegas Berberana bylo založeno v roce 1877 a patří mezi nejznámější vinařství v části Rioja Alta ve vinařské oblasti La Rioja. Vinařství dbá na jednak klasické postupy, které vznikly v dávné historii, podobně jako na moderní technologie. Řada Carta de Oro patří k prestižní kolekci tohoto vinařství.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena červenou staniolovou záklopkou a plným korkem délky 50 mm s potiskem. Adjustáž je vkusná a moderní. Jsou zde povedené grafické prvky a nechybí informace včetně odkazu na stránky vinařství, ze kterých se dozvíte také analytické hodnoty.

Barva je granátově červená, má velmi dobrou intenzitu, viskozitu a světlejší odstíny na meniscích. Vůně od prvního okamžiku nenechá nikoho na pochybách, o jakou kategorii vína jde. Jsou zde nádherné tóny jemné vanilky, kořenité odstíny a slabá kouřovinka připomínající tabákový list. Na pozadí můžete také objevit extrakt ze zralých třešní. Buket má velmi dobrou strukturu a odpovídá zatřídění to kategorie Reserva.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a kulatá zároveň. Školení po dobu 24 měsíců v barikových sudech překvapivě neumlátilo přirozenost odrůdy Tempranillo a Garnacha, i když je to pochopitelně více o dubu. Přesto jsou zde slabé ovocité tóny, které přechází do vanilky a dřevitých tónů v dozvuku. Třísla mají velmi dobrou strukturu a v závěru vystoupí zvláštní noblesa. Vinařství k této Reservě doporučuje podávat především pečená i grilovaná masa. Archivační potenciál je velmi dobrý a lahvovou zralost odhaduji nejdříve v roce 2016, i když lahev můžete otevřít již teď. Je to nádherná Reserva, která se bude ještě dále vyvíjet a je přímo stvořená pro pořádný steak!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Carta de Oro
Odrůda: Tempranillo (80 %) x Garnacha (20 %)
Ročník: 2006
Jakost: Denominación de Origen Calificada (DOCa)
Kategorizace:  Reserva
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: La Rioja
Vinařská podoblast: Rioja Alta
Výrobce: Bodegas Berberana S.A., Španělsko
Alkohol: 13,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,3 g/l
Obsah kyselin: 3,45 g/l
Teplota podávání: 18 - 19 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 159,- Kč (akce Albert v dubnu 2013)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2779x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 12.05.2013 11:03:55